Mecalux zbudował automatyczny magazyn samonośny o powierzchni ponad 4500 m² dla firmy Cepsa

Nowy automatyczny magazyn samonośny jedną z największych inwestycji firmy Cepsa

Transkrypcja filmu

Rafineria firmy Cepsa o powierzchni półtora miliona metrów kwadratowych znajduje się w hiszpańskim mieście Algeciras w prowincji Kadyks.

Na terenie tego imponującego obiektu znajduje się zakład produkcyjny oraz rozlewnia środków smarnych i olejów. Na ich obszarze firma Mecalux zbudowała magazyn samonośny, łączący strefę rozlewni ze strefą wysyłki towaru. Budowę przeprowadzono w taki sposób, aby nie zakłócić normalnego trybu pracy zakładu.

Stéphane Barthélémy – Kierownik działu środków smarnych firmy Cepsa
Nowy magazyn automatyczny to jedna z największych inwestycji w fabryce środków smarnych Cepsa. Współpraca z firmą Mecalux układała się bardzo pomyślnie. W jej wyniku zintegrowaliśmy procesy produkcyjne, rozlewnię oraz wysyłkę towaru.
 

ALBERT FORÉS – Dyrektor sprzedaży systemów automatycznych Grupa Mecalux
Jednym z najtrudniejszych etapów budowy był sam jej początek - wyburzenie 25% istniejącego zakładu w taki sposób, aby nie zakłócić trwającej w nim produkcji.
 

W automatycznym magazynie samonośnym pracuje 7 układnic, obsługując regały o podwójnej głębokości składowania i osiemnastu poziomach nośnych.

Magazyn o powierzchni ponad 4500 m² oraz pojemności 27 000 palet umożliwia stały i bezpieczny przepływ ładunków, począwszy od przyjęcia pustych beczek i pojemników, aż do wysyłki zamówienia do klienta.

Stéphane Barthélémy – Kierownik działu środków smarnych firmy Cepsa
Budowa nowego, automatycznego magazynu samonośnego przyniosła nam wiele korzyści. Pozwoliła usprawnić procesy produkcyjne, usprawnić i przyspieszyć wysyłkę oraz dostawy zamówień do klientów, gwarantując przy tym możliwość śledzenia i pełnej kontroli nad wszystkimi procesami.
 

Gotowe produkty wprowadzane są do magazynu bezpośrednio z rozlewni.

Opakowania, pochodzące z pobliskiej fabryki, transportowane są do magazynu za pomocą systemu przenośników. Najczęściej stosowane opakowania to: pojemniki o pojemności 1,4 i 5 litów, 20-litrowe metalowe beczki oraz 1000-litowe paletopojemniki IBC.

Mieszarki wypełniają pojemniki odpowiednim rodzajem płynu, a następnie każde opakowanie jest właściwie etykietowane w celu ułatwienia identyfikacji produktu.

W zależności od rodzaju pojemnika, są one pakowane w kartony bądź umieszczane bezpośrednio na palecie w celu ułatwienia ich składowania.

Na linii przenośników zainstalowano stanowisko kontroli, które sprawdza stan palety pod kątem zdefiniowanych parametrów.

Następnie ładunki odbierane są przez dwa wózki wahadłowe, które transportują je na stanowisko wejścia do magazynu.

Stamtąd ładunek pobiera układnica, która umieszcza go w wyznaczonej lokalizacji.

Magazyn umożliwia również zarządzanie oraz składowanie surowców i pustych palet, które wprowadzane są przez strefę wysyłek.

Cepsa produkuje rocznie około 170 000 ton środków smarnych. Aby składować i zarządzać tak dużym wolumenem produkcji, w magazynie pracuje 7 układnic z teleskopowymi widłami, które obsługują ładunki na regałach o podwójnej głębokości składowania, z osiemnastoma poziomami nośnymi.

Urządzenia te poruszają się w korytarzach z prędkością 200 metrów na minutę, wykonując 168 cykli kombinowanych na godzinę, co przyspiesza i usprawnia operacje umieszczania oraz pobierania ładunków.

W magazynie zastosowano szereg środków bezpieczeństwa. Dostęp do instalacji regałowej umożliwia 7 przejść roboczych wyposażonych w automatyczne bramy przeciwpożarowe. Ponadto w strategicznych miejscach magazynu umieszczono ognioodporne kurtyny.

Oprogramowanie zarządzające Easy WMS opracowane przez Mecalux wyznacza najbardziej optymalną lokalizację każdej palety, umożliwia maksymalne wykorzystanie pojemności magazynu oraz precyzyjną kontrolę stanu magazynowego.

Strefa ręcznej kompletacji zamówień wyposażona została w wózek wahadłowy, aby zachować duży przepływ towaru. Pneumatyczne ramiona pozwalają operatorom na swobodną manipulację ciężkimi ładunkami, przyspieszając kompletację.

Cały proces jest zarządzany i kontrolowany przez Easy WMS, który umożliwia kompletację odwróconą, zwiększając tempo przygotowywania zamówień.

Gotowe zamówienia są grupowane według różnych kryteriów takich jak: trasa, typ pojazdu, nazwa klienta, zlecenie dostawy itp. Następnie ładunki umieszczane są w odpowiednich kanałach, gdzie oczekują na załadunek na ciężarówki znajdujące się w dokach załadunkowych

Stéphane Barthélémy – Kierownik działu środków smarnych firmy Cepsa
Mecalux okazał się dla nas dobrym partnerem. Dzięki naszej współpracy zrealizowaliśmy główny cel, jakim była budowa uniwersalnej instalacji, pozwalającej na obsługę dużej liczby różnych produktów - ponad tysiąca siedmiuset referencji biorąc pod uwagę tylko produkty gotowe. Udało nam się osiągnąć ten cel, właśnie dzięki współpracy z firmą Mecalux.
 

W wyniku kooperacji pomiędzy firmami Mecalux i Cepsa powstał zintegrowany, automatyczny magazyn samonośny, który zwiększył skuteczność i wydajność wszystkich procesów zachodzących w magazynie, bezpieczeństwo personelu, ładunków i instalacji, a także przyczynił się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko.