SAM Outillage: narzędzia zwiększające efektywność

SAM Outillage składuje 10 000 pozycji asortymentowych i wysyła zamówienia w czasie krótszym niż 24 godziny

Transkrypcja filmu

SAM Outillage to francuska firma o ponad stuletniej historii, zajmująca się produkcją i sprzedażą narzędzi ręcznych wykorzystywanych w pracach serwisowych, konserwacyjnych i naprawczych w różnych branżach, m.in. motoryzacyjnej.

Z uwagi na notowany w ostatnich latach wzrost sprzedaży firma przeorganizowała swój magazyn, aby móc maksymalnie wykorzystać powierzchnię sześciu tysięcy metrów kwadratowych i zoptymalizować procesy logistyczne, zwłaszcza na etapie kompletacji zamówień.

DIDIER DENIZOT - Dyrektor ds. Logistyki w SAM Outillage
Wybraliśmy Mecalux z pięciu głównych powodów:

  • po pierwsze, Mecalux w relacjach ze swoimi klientami przyjmuje postawę partnera, a nie jedynie dostawcy;
  • po drugie, mieliśmy możliwość uczestniczyć w opracowywaniu rozwiązania, aby jak najlepiej spełniało nasze potrzeby;
  • po trzecie, zaprojektowany wspólnie automatyczny magazyn pojemnikowy obsługuje 85% procesów logistycznych zachodzących w naszym magazynie;
  • po czwarte, cały proces magazynowy koncentruje się wokół automatycznego magazynu pojemnikowego, który zajmuje mniej niż 25% łącznej powierzchni naszego centrum logistycznego;
  • po piąte, zastosowane rozwiązanie w 100 % spełniło nasz cel, którym był szybki zwrot z inwestycji.

Rozwiązanie, które Mecalux wdrożył w obiekcie, jest połączeniem automatycznego magazynu pojemnikowego i regałów paletowych.

Automatyczny magazyn pojemnikowy jest zbudowany z trzech korytarzy. Po ich obu stronach zamontowane są regały o podwójnej głębokości.

Mieści się w nim 19 448 pojemników z towarem.

Kompletacja i konsolidacja zamówień odbywa się w przedniej oraz w bocznych częściach magazynu automatycznego, gdzie system przenośników przemieszcza pojemniki z prędkością 45 m/min, zapewniając stały przepływ towaru między poszczególnymi obszarami. Mają tutaj miejsce dwie podstawowe czynności, a mianowicie tworzenie zestawów narzędzi według indywidualnych zamówień klientów oraz przygotowywanie pozostałych zamówień, zawierających pojedyncze narzędzia lub ich standardowe zestawy.

Automatyczny magazyn został zaprojektowany pod kątem usprawnienia tych dwóch czynności poprzez zastosowanie metody „produkt do operatora”. Towar potrzebny do skompletowania zamówień dostarczają operatorom do stanowisk roboczych układnice i przenośniki.

W przedniej części magazynu usytuowane są dwa stanowiska do kompletowania zestawów narzędzi.

Każde stanowisko jest wyposażone w duży stół roboczy, na którym operatorzy mogą szybko i wygodnie segregować narzędzia i umieszczać je w skrzynkach narzędziowych.

Na życzenie klienta, za pomocą lasera, na narzędziach graweruje się jego logo.

Z boku automatycznego magazynu pojemnikowego znajdują się trzy stanowiska do kompletacji zamówień.

Operatorzy przygotowują zamówienia w kartonach lub na paletach.

Z lewej strony przygotowywane są mniejsze zamówienia – każdy z czterech pojemników odpowiada jednemu z czterech zamówień. Po prawej natomiast kompletuje się większe zamówienia – na paletach. Produkty potrzebne do przygotowania zamówień są dostarczane z magazynu automatycznego w pojemnikach.

Stanowiska kompletacyjne są wyposażone w urządzenia świetlne systemu put-to-light, które poprawiają wydajność kompletacji. Wyświetlacze pokazują dokładną liczbę artykułów potrzebnych do przygotowania poszczególnych zamówień. Po ich pobraniu operator naciska przycisk, aby potwierdzić wykonanie tej czynności.

CANDICE AUBERT - Kierownik ds. Logistyki
Na każdym stanowisku kompletacyjnym przygotowywanych jest 9 zamówień jednocześnie: 4 kartony, 4 koperty i 1 paleta.

Skompletowane zamówienia trafiają do strefy konsolidacji.

Tam sprawdza się ich zawartość i wagę oraz dołącza niezbędne dokumenty.

Następnie dwóch operatorów układa zamówienia na paletach, przygotowując do późniejszej wysyłki.

Pracą automatycznego magazynu pojemnikowego kieruje system zarządzania magazynem Easy WMS opracowany przez Mecalux.

DIDIER DENIZOT - Dyrektor ds. Logistyki
Zmiany, które wprowadziliśmy w ostatnich latach, ugruntowały naszą pozycję w branży na rynku francuskim, jako firmy stawiającej na innowacyjność.

Dzięki nowej inwestycji firma SAM Outillage zoptymalizowała procesy logistyczne i zwiększyła pojemność magazynową, co przełożyło się na wyższą wydajność obiektu.