Dr. Gab’s wdrożył Easy WMS w magazynie piwa

Dr. Gab’s wdrożył Easy WMS w magazynie piwa

Dzięki Easy WMS browar rzemieślniczy Dr. Gab’s skrócił czas trwania inwentaryzacji z jednego dnia do jednej godziny.

Dr. Gab's logo

Browar rzemieślniczy Dr. Gab's wdrożył Easy WMS w swoim magazynie w Puidoux (Szwajcaria). Oprogramowanie magazynowe kieruje całym procesem, pomagając operatorom podczas przyjęć towaru i realizacji zamówień.

Dr. Gab’s: mistrzowie sztuki piwowarskiej od ponad 20 lat

Dr. Gab's to browar rzemieślniczy ze Szwajcarii, który założyli w 2001 roku trzej przyjaciele: Gabriel, David i Reto. Pierwszą siedzibą prężnie dziś działającego piwnego biznesu była kuchnia rodziców Gabriela, po czym młodzi przedsiębiorcy przenieśli się do piwnicy domu rodzinnego Reta. Browar oferuje piwa w różnych stylach, od klasycznych po odważniejsze eksperymenty. Łącząc w rozmaitych kombinacjach najlepszej jakości chmiel, słód i drożdże, tworzy unikalne smaki. Dr. Gab's prowadzi działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dlatego używa lokalnych składników oraz energooszczędnych metod warzenia piwa. Firma zatrudnia dziś ponad 35 osób.

POTRZEBY

  • Usprawnienie zarządzania towarem i procesu logistycznego.
  • Śledzenie w czasie rzeczywistym ruchu towaru od momentu opuszczenia linii produkcyjnych.

ROZWIĄZANIE

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.

KORZYŚCI

  • Skrócenie czasu inwentaryzacji z 1 – 2 dni do zaledwie 1 godziny oraz sprawna obsługa towaru metodą FIFO.
  • Identyfikowalność ponad 140 produktów.

Dr. Gab's to dziś jeden z czołowych browarów rzemieślniczych we francuskojęzycznej Szwajcarii. W ciągu nieco ponad dwóch dekad firma przeszła spektakularną drogę w rozwoju swojej działalności: od 20 litrów piwa uwarzonego w kuchni jednego z założycieli do 1,8 miliona litrów produkowanych obecnie w imponującym obiekcie w Puidoux.

Do Puidoux nad Jeziorem Genewskim Dr. Gab's przeniósł się w 2018 roku. Mieszczą się tu hala produkcyjna i magazyn oraz sklep i strefa degustacji dla miłośników złotego trunku.

Magazyn browaru Dr. Gab’s pełni dwie funkcje: zaopatruje produkcję w surowce i składuje gotowe produkty. W obliczu wzrostu sprzedaży konieczne okazało się usprawnienie logistyki poprzez cyfryzację. „Zależało nam przede wszystkim na możliwości monitorowania zapasów w zakresie ilości, lokalizacji i daty przydatności do spożycia. Zdecydowaliśmy się na cyfryzację, aby mieć informacje o każdym produkcie w czasie rzeczywistym” – wyjaśnia Reto Engler, Dyrektor ds. Produkcji i Łańcucha Dostaw w firmie Dr. Gab's.

W obiekcie został wdrożony system zarządzania magazynem Easy WMS, który nie tylko zapewnia identyfikowalność produktów, ale także usprawnia proces magazynowy, koordynując wszystkie jego etapy. „Wybraliśmy oprogramowanie Mecaluxu, ponieważ spełnia nasze obecne oczekiwania, a dzięki swojej skalowalności i elastyczności będzie w stanie dostosowywać się do naszych potrzeb w miarę rozwoju firmy” – podkreśla Reto Engler.

Integracja Easy WMS z systemem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) pozwala jeszcze precyzyjniej skoordynować produkcję i magazynowanie. Oba narzędzia komunikują się ze sobą, wymieniając informacje na temat towaru opuszczającego produkcję oraz zamówień oczekujących na realizację. Rezultatem jest większa produktywność, dzięki której odbiorcy mogą liczyć na terminowe dostawy.

Monitorowanie zapasów w czasie rzeczywistym

Dyrektor ds. Produkcji i Łańcucha Dostaw dostrzega korzyści, jakie przyniósł firmie system Easy WMS: „Doskonałym przykładem usprawnienia jest inwentaryzacja. Przed wdrożeniem systemu zajmowała nam ona cały dzień, a niekiedy nawet dwa dni, teraz przeprowadzamy ją w ciągu godziny, maksymalnie dwóch”.

Zarządzanie zapasami wyłącznie za pomocą systemu ERP, który nie jest specjalistycznym narzędziem do obsługi łańcucha dostaw, „wiązało się z koniecznością ręcznego wykonywania wielu zadań, co jest obarczone wysokim ryzykiem błędu” – słusznie zauważa Reto Engler i dodaje: „Obecnie, dzięki Easy WMS, te czynności są scyfryzowane, możemy je dokładniej śledzić, a tym samym bardziej rygorystycznie realizować obsługę towaru metodą FIFO”.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić logistykę tej wielkości firmy bez narzędzi, które precyzyjnie i szybko rejestrują dane i zapewniają równie dogodny do nich dostęp. Easy WMS to system informatyczny, który umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym każdego ruchu produktu w ramach całego procesu magazynowego, od przyjęcia, poprzez składowanie, po wysyłkę. Oprogramowanie zna wszystkie dane produktów: wielkość, wagę, rodzaj, numer partii, datę produkcji i datę przydatności do spożycia, a także informacje na temat kontroli jakości.

Identyfikowalność polega na śledzeniu drogi każdego produktu w całym procesie produkcji, magazynowania oraz dystrybucji, począwszy od pozyskania surowców, a skończywszy na dostarczeniu gotowego produktu konsumentowi. Dr. Gab’s składuje w swoim magazynie nie tylko gotowe piwa, lecz również surowce wykorzystywane w ich produkcji, takie jak chmiel i drożdże. Jest to łącznie przeszło 140 pozycji asortymentowych, przy czym niektóre z nich muszą być przechowywane w kontrolowanej temperaturze. „Obecnie za pomocą Easy WMS monitorujemy wszystkie gotowe produkty, ale jedynie część surowców. Docelowo chcielibyśmy jednak wprowadzić do systemu także pozostałe surowce, by móc śledzić każdą pozycję asortymentową” – wyjaśnia Dyrektor ds. Produkcji i Łańcucha Dostaw.

Aby możliwa była identyfikowalność, palety z towarem opuszczające produkcję są opatrywane etykietami, które operatorzy skanują, korzystając z terminali radiowych. W ten sposób następuje automatyczne wprowadzenie każdego produktu do systemu Easy WMS, dzięki czemu może on wyznaczyć miejsce składowania na podstawie takich parametrów jak liczba pustych miejsc, rodzaj produktu oraz tempo jego rotacji, a następnie śledzić lokalizację towaru na dalszych etapach procesu magazynowego.

Dr. Gab’s realizuje około 90 zamówień dziennie zawierających średnio cztery pozycje. Easy WMS wspiera operatorów również na tym etapie procesu, pomaga im bowiem znaleźć produkty potrzebne do skompletowania zamówień. Gotowe zamówienia oczekują na wysyłkę przy odpowiedniej rampie załadunkowej. Reto Engler wymienia kolejną zaletę oprogramowania: „Easy WMS automatyzuje wydania towaru metodą FIFO, co sprawia, że wykonujemy tę czynność dużo szybciej”.

Koordynowanie i monitorowanie procesu przez system Easy WMS pozwala wyeliminować błędy i opóźnienia w dostawach, to z kolei podnosi konkurencyjność browaru Dr. Gab’s.

Cyfrowa logistyka na dziś i na jutro

Z pomocą Easy WMS browar rzemieślniczy Dr. Gab's może monitorować dostępność i lokalizację produktów w czasie rzeczywistym. System poprawia także efektywność prac magazynowych, zapewniając sprawne zaopatrywanie produkcji oraz szybką realizację zamówień odbiorców.

Od początku działalności firmy jej założyciele stawiają na jakość i innowacyjność, a cyfryzacja logistyki jest naturalnym elementem tej filozofii i właściwym krokiem ku przyszłości, na którą Dr. Gab's jest już dziś doskonale przygotowany.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z systemu Easy WMS. Polecamy oprogramowanie Mecaluxu każdej firmie, której zależy na identyfikowalności produktów.

Reto EnglerDyrektor ds. Produkcji i Łańcucha Dostaw w firmie Dr. Gab's

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta