LAR: dynamiczna obsługa i duża pojemność dzięki trzem systemom magazynowym

LAR: dynamiczna obsługa i duża pojemność dzięki trzem systemom magazynowym

Połączenie różnych rozwiązań magazynowych zredukowało o 50% czas załadunku i rozładunku palet na i z regałów

LAR: dynamiczna obsługa i duża pojemność dzięki trzem systemom magazynowym

LAR, włoska firma zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, realizując strategię ciągłego rozwoju rozbudowała i zmodernizowała swój zakład produkcyjny w Campogalliano koło Modeny. W obiekcie powstało kilka stref przeznaczonych do składowania 108 pozycji asortymentowych, na które składają się półprodukty i gotowe produkty. Aby uporządkować ładunki w oparciu o ich cechy i poziom rotacji, Mecalux zainstalował w obiekcie trzy systemy składowania: regały wjezdne, przepływowe i przesuwne Movirack. Połączenie to pozwoliło zoptymalizować wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynu i skrócić o połowę czas rozładunku i załadunku towarów.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Regały przesuwne Movirack
  Pojemność magazynowa: 1040 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 500 kg
  Wysokość regałów: 6,7 m
  Długość regałów: 26 m
  Regały wjezdne
  Pojemność magazynowa: 1135 palet
  Wymiary palety: 1000 x 1000 mm
  Maksymalna waga palety: 270 kg
  Wysokość regałów: 7 m
  Regały przepływowe
  Pojemność magazynowa: 990 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 250 kg
  Wysokość regałów: 7,5 m
 • Pobierz PDF

Transformacja i wzrost

LAR prowadzi działalność od ponad 70 lat i jest obecnie wiodącą we Włoszech firmą z branży przetwórstwa żywic termoplastycznych. Tworzywo to wykorzystuje głównie do produkcji opakowań i pojemników stosowanych do przechowywania substancji chemicznych, środków czystości i artykułów spożywczych.

Firma jest zaangażowana w ochronę środowiska, dlatego nieustannie poszukuje skutecznych i opłacalnych rozwiązań umożliwiających produkcję opakowań biodegradowalnych z zasobów odnawialnych.

Zakład produkcyjny LAR znajduje się w gminie Campogalliano, położonej w północnych Włoszech. W miarę rozwoju firmy obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. Obecnie zajmuje powierzchnię 40 000 m2. Znajduje się w nim kilka stref przeznaczonych do składowania półproduktów i produktów gotowych, w sumie 108 pozycji asortymentowych. Operatorzy dostarczają we właściwym czasie półprodukty na linie produkcyjne oraz odbierać z nich i umieszczać w magazynie wyroby gotowe.

Riccardo Monari, Dyrektor zakłądu produkcyjnego LAR, wyjaśnia, że „z uwagi na dynamiczny rozwój zakładu w Campogalliano powstała konieczność rozbudowy magazynu”.

Półprodukty

Riccardo Monari podkreśla, że „priorytetową kwestią było maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, by pomieścić jak największą liczbę palet”. Z tego powodu Mecalux zaproponował montaż regałów przesuwnych Movirack, które pozwalają składować 1040 palet z półproduktami.

Regały o wysokości 6,7 m, podzielone na cztery poziomy ładunkowe, są zamontowane na przesuwnych podstawach. Jest to system składowania akumulacyjnego, który umożliwia bezpośredni dostęp do składowanych palet. Korzystając z pilota, regały można rozsunąć na boki, by utworzyć korytarz obsługowy pozwalający na dostęp do dowolnego miejsca paletowego.

Zastosowane elementy napędowe i elektroniczne umożliwiają płynny i bezpieczny ruch regałów, które są wyposażone również w odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające wypadkom i zapewniające prawidłowe działanie systemu (np. poprzez wykrywanie obecności obiektów w korytarzu).

Produkty gotowe

W magazynie utworzone zostały dwa odrębne obszary, które Mecalux wyposażył w regały wjezdne i regały przepływowe. Mieści się na nich 2125 palet z gotowymi produktami, które oczekują tam na wysyłkę do klientów firmy LAR z całego świata.

Regały wjezdne, podzielone są na trzy poziomy składowania. Jest to także system składowania akumulacyjnego, a więc pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i zwiększyć pojemność magazynu.

Obsługa regałów wjezdnych jest bardzo prosta. Aby umieścić na nich paletę, operator wjeżdża do korytarza towarowego wózkiem wysokiego składowania z paletą podniesioną nieco powyżej poziomu, na którym ma ona zostać umieszczona. Bezpieczne przemieszczanie się wózków wewnątrz regałów ułatwiają prowadnice zamontowane na posadzce w każdym tunelu.

Trzecim systemem składowania zamontowanym w tym magazynie są regały przepływowe. Zbudowane są z lekko nachylonych kanałów rolkowych, które umożliwiają samoczynne przesuwanie się palet od zlokalizowanego wyżej wejścia do wyjścia. „Zależało nam na rozwiązaniu pozwalającym szybko i sprawnie składować nasze produkty zgodnie z metodą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło)”, mówi Riccardo Monari.

Regały o wysokości 7,5 m są podzielone na trzy poziomy ładunkowe. Instalacja składa się z 99 kanałów o głębokości 12 m, w których mieści się 10 palet. Rozwiązanie to ułatwia załadunek i rozładunek palet i gwarantuje płynny obieg ładunków. Redukują one również ilość ruchów wykonywanych przez operatorów, którzy muszą jedynie umieścić i pobrać palety na i z regałów.

Kontrola towaru

„Dzięki dostarczonym przez Mecalux systemom składowania maksymalnie wykorzystaliśmy miejsce dostępne w naszym magazynie” – podkreśla Dyrektor fabryki LAR. Połączenie trzech systemów składowania akumulacyjnego pozwoliło firmie zoptymalizować wykorzystanie powierzchni i sprawnie zarządzać ładunkami. Każde rozwiązanie magazynowe zostało zaprojektowane dla konkretnego produktu, zgodnie z jego cechami i poziomem rotacji.

Riccardo Monari dodaje, że takie rozwiązanie „to także aż o 50% krótszy czas pobierania i odkładania palet z towarem”. Regały przesuwne Movirack, przepływowe i wjezdne nie tylko zwiększają pojemność, ale także usprawniają prace magazynowe, dzięki czemu firma jest w stanie na czas wysłać do odbiorców 250 palet dziennie.

Jak zauważa Dyrektor fabryki, „nie mniej istotne jest to, że Mecalux dotrzymał uzgodnionych terminów montażu, a cały proces odbył się nie tylko szybko, ale i starannie”, aby firma LAR mogła jak najszybciej zapewnić dostawy swoim klientom.

Połączenie trzech różnych systemów magazynowych sprawiło, że mogliśmy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Ponadto regały przepływowe o 50% przyspieszyły czas poświęceny na pobieranie i odkładanie łądunków

Riccardo Monari, Dyrektor fabryki LAR w Campogalliano

Korzyści dla firmy LAR

 • Trzy systemy składowania: zastosowanie różnych rozwiązań magazynowych pozwala klasyfikować ładunki zgodnie z ich charakterystyką (półprodukty i wyroby gotowe) oraz tempem rotacji.
 • Większa pojemność magazynowa: regały wjezdne, przepływowe i przesuwne Movirack umożliwiają składowanie 3165 palet.
 • Sprawna obsługa ładunków: regały zamontowane w magazynie firmy LAR skróciły aż o 50% czas pobierania i odkładania towaru.
Regały przesuwne Movirack
Pojemność magazynowa: 1040 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 500 kg
Wysokość regałów: 6,7 m
Długość regałów: 26 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę