Nocciole Marchisio podwaja pojemność magazynową poprzez zastosowanie akumulacyjnych systemów składowania

Nocciole Marchisio podwaja pojemność magazynową poprzez zastosowanie akumulacyjnych systemów składowania

Nocciole Marchisio, firma specjalizująca się w przetwórstwie orzechów, wdrożyła system Movirack i push-back w magazynie w miejscowości Cortemilia.

Nocciole Marchisio

Nocciole Marchisio, firma specjalizująca się w przetwórstwie orzechów laskowych, migdałów i pistacji, wdrożyła system Movirack i push-back Mecaluxu. Systemy składowania akumulacyjnego zapewniły optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu zlokalizowanego w miejscowości Cortemilia (Włochy).

O firmie

Nocciole Marchisio to rodzinna firma, założona we włoskim regionie Piemont, specjalizująca się w przetwórstwie różnego rodzaju odmian orzechów laskowych, migdałów i pistacji w szeroką gamę półproduktów dla przemysłu.

 • Rok założenia: 1995
 • Zdolność produkcyjna: około 7000 ton rocznie

 

POTRZEBY

 • Większa pojemność magazynowa.
 • Sprawna realizacja załadunku i rozładunku towarów.
 • Bezpieczne przechowywanie żywności.

ROZWIĄZANIE

 • Regały przesuwne Movirack.
 • Regały push-back.

KORZYŚCI

 • Podwojona pojemność magazynowa dzięki zastosowaniu systemów akumulacyjnych.
 • Bezpośredni dostęp do 540 palet.
 • Zwiększony poziom bezpieczeństwa operacji magazynowych oraz personelu.

 

Nocciole Marchisio koncentruje swoją uwagę na zapewnieniu wysokogatunkowych surowców z certyfikowanych upraw, dzięki czemu jej produkty słyną z jakości i wyjątkowego smaku. Firma oferuje swoje wyroby głównie na rynku włoskim, choć w ostatnich latach wzrosła również sprzedaż poza rynek europejski.

We regionie Piamonte Nocciole Marchisio posiada nowoczesne centrum produkcyjne, w którym w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska oczyszcza, suszy i rozdrabnia zebrane orzechy. W obiekcie znajduje się również strefa przeznaczona do przechowywania surowców i wyrobów gotowych, która wraz ze wzrostem produkcji musiała zostać zmodernizowana, aby pomieścić cały towar.

„Naszą nadrzędną potrzebą logistyczną było – efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Ponieważ dotychczas nie korzystaliśmy z systemów składowania umożliwiających zagęszczenie ładunków, dysponowaliśmy bardzo małą pojemnością – wyznaje Pier Giorgio Mollea, właściciel Nocciole Marchisio.

Rozwiązanie logistyczne zaproponowane przez Mecalux jest połączeniem regałów przesuwnych Movirack i regałów push-back – dwóch systemów składowania akumulacyjnego, których zastosowanie ma na celu maksymalne wykorzystanie każdego centymetra dostępnej powierzchni.

„Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania posiadamy odpowiednią ilość miejsca do przechowywania całego towaru. Mogliśmy zatem zrezygnować z outsourcingu usług logistycznych i realizacji transportu z innych magazynów, co przełożyło się na znaczne oszczędności kosztów operacyjnych” – wyjaśnia Właściciel Nocciole Marchisio.

Magazyn Nocciole Marchisio

Magazyn Nocciole Marchisio Zainstalowane na powierzchni nieco ponad 330 m² regały przesuwne Movirack mają 8 metrów wysokości i mieszczą 540 palet. Jest to jedyny systemem składowania akumulacyjnego, który zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich przechowywanych produktów dzięki umieszczeniu regałów na ruchomych podstawach poruszających się na boki po szynach.

Po otwarciu korytarza roboczego uzyskuje się dostęp do lokalizacji, z których towar może zostać pobrany lub na których jest odkładany. System jest wskazany dla magazynów, w których wymagany jest bezpośredni dostęp do wszystkich produktów, a jednocześnie konieczna jest optymalizacja przestrzeni.

Regały Movirack wyposażone są w niezbędne urządzenia zabezpieczające pozwalające na bezawaryjną eksploatację zgodnie z obowiązującymi normami w zakresie bezpieczeństwa:

 • Bariery zewnętrzne. Zatrzymują ruch regałów, gdy operator wejdzie do wnętrza korytarza.
 • Bariery wewnętrzne. Wykrywają obecność obiektów w korytarzu, które uniemożliwiłyby prawidłowe działanie systemu.
 • Wyłączniki bezpieczeństwa. Zatrzymują ruch regałów w przypadku wystąpienia awarii.
 • Fotokomórki zbliżeniowe. Gwarantują płynne i bezpieczne zatrzymanie.

W innej części magazynu Nocciole Marchisio zainstalowano regały push-back o pojemności 54 palet. System ten tworzą kanały towarowe zamontowane pod minimalnym kątem. Każdy kanał przeznaczony jest do przechowywania trzech palet z tą samą pozycją asortymentową. Zarządzanie towarem odbywa się zgodnie z kryterium LIFO (z ang — last in, first out), co oznacza, że ostatnia wprowadzona paleta jest pierwszą, która opuszcza kanał. Dzieje się tak, ponieważ paleta wprowadzona popycha ładunek znajdujący się za nią. Po pobraniu pierwszej jednostki pozostałe przemieszczają się w kierunku korytarza obsługowego pod wpływem grawitacji.

Połączenie systemów dla wydajnej logistyki

„Jesteśmy zadowoleni z właściwości użytkowych oferowanych przez regały Movirack i push-back Mecaluxu. W szczególności z ich optymalnego działania i możliwości podwojenia pojemności magazynowej", zachwala właściciel Nocciole Marchisio.

Dzięki połączeniu systemów składowania akumulacyjnego włoska firma posiada wydajny magazyn dostosowany do parametrów składowanego towaru.

„Jesteśmy firmą rozwijającą się i podlegającą ciągłej transformacji” – mówi Giorgio Mollea. Wzrost pojemności magazynowej zapewni firmie Nocciole Marchisio możliwość zwiększenia sprzedaży i utrzymania wysokiej jakości świadczonych usług.

Jesteśmy zadowoleni z właściwości użytkowych oferowanych przez regały Movirack i push-back Mecaluxu. W szczególności z ich optymalnego działania i możliwości podwojenia pojemności magazynowej.

Giorgio MolleaWłaściciel Nocciole Marchisio

Produkty wykorzystane w realizacji