Best Practices 31: nowoczesne technologie w służbie logistyki

16 sty 2024

Na łamach trzydziestego pierwszego wydania czasopisma Best Practices Mecalux prezentuje portfolio swoich najnowszych wdrożeń.

Jednym z nich jest automatyczny magazyn pojemnikowy dla hiszpańskiego producenta ładowarek elektrycznych Wallbox, mieszczący 43 700 pojemników. Kolejny projekt obejmował automatyzację najnowocześniejszej w Europie fabryki ziemniaków, dzięki której Patatas Meléndez zmaksymalizował wydajność operacyjną. Słoweńska firma Steklarna Rogaška, specjalizująca się w wytwarzaniu ekskluzywnych wyrobów ze szkła kryształowego, zcyfryzowała zarządzanie logistyką i zoptymalizowała zaopatrywanie produkcji metodą just-in-time przy pomocy oprogramowania magazynowego Mecalux. Za oceanem natomiast, brazylijski koncern obuwniczy Alpargatas wyposażył swoje dwa magazyny w systemy składowania zapewniające sprawną wysyłkę 1500 zamówień dziennie.

W wywiadzie przeprowadzonym z Michaelem Burtonem, Kierownikiem ds. Dostaw w największej cukrowni w Europie, dowiedzieliśmy się, jakie korzyści brytyjskiej firmie British Sugar przyniosły zautomatyzowane rozwiązania Mecaluxu.

Najnowszy numer magazynu to również przegląd wiodących trendów i osiągnięć technologicznych kształtujących obraz współczesnej logistyki. Matthias Winkenbach, główny badacz w Massachusetts Institute of Technology (MIT), bada wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość handlu elektronicznego. René De Koster, wykładowca na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, w swojej nowo wydanej publikacji analizuje współczesne osiągnięcia technologiczne w magazynach, a dwaj naukowcy Carl Marcus Wallenburg (Otto Beisheim School of Management) i Michael Knemeyer (Uniwersytet Stanu Ohio) zgłębiają kierunki, którymi będą podążały w przyszłości przedsiębiorstwa świadczące outsourcing logistyki.

Kwartalnik bierze także pod lupę tematykę AI, prezentując raport poświęcony potencjałowi generatywnej sztucznej inteligencji w łańcuchu dostaw oraz analizę przeprowadzoną przez Harvard Business Review ukazującą sposób, w jaki firmy oparte na sztucznej inteligencji tworzą wartość w swoich biznesach.

Nie zabraknie ponadto nowości od Mecalux. Automatyczny Pallet Shuttle 3D to zaawansowany system składowania wyposażony w elektryczny wózek, który transportuje palety wewnątrz regałów w sposób w pełni autonomiczny. Jest to rozwiązanie dedykowane magazynom obsługującym duży wolumen różnorodnych jednostek asortymentowych o wysokim natężeniu procesów wejścia i wyjścia.

Pobierz czasopismo Best Practices i zobacz, jak automatyzacja i digitalizacja pomagają w uzyskaniu większej przewagi konkurencyjnej.

 

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć poprzednie wydania czasopisma.