Viñas Familia Gil: logistyczna kontrola doskonałej jakości wina

Viñas Familia Gil: logistyczna kontrola doskonałej jakości wina

Viñas Familia Gil magazynuje około 12 milionów butelek wina, które dystrybuuje w ponad 40 krajach

Viñas Familia Gil logo

Hiszpański producent win, Viñas Familia Gil, poprzez budowę nowego magazynu przy swojej głównej siedzibie w miejscowości Jumilla koło Murcji ugruntował osiągniętą w ostatnich latach pozycję. W obiekcie o powierzchni 5800 m2 firma składuje 7692 palety, na których mieści się aż 12 milionów butelek wina sprzedawanego w ponad 40 krajach na całym świecie. Aby zoptymalizować wykorzystanie dostępnego miejsca, Mecalux zainstalował dwa systemy składowania – Pallet Shuttle i regały paletowe – oraz wdrożył w obiekcie oprogramowanie Easy WMS.

  • Zdjęcia
  • Easy WMS optymalizuje operacje odbywające się w magazynie Viñas Familia Gil
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Tradycja i nowoczesność

Włoski poeta Dante Alighieri uważał, że wino zasiewa poezję w sercach. Zgodnie z tym stwierdzeniem misją powstałej w 1916 roku hiszpańskiej winnicy Viñas Familia Gil jest wytwarzanie wina, które inspiruje i pobudza wszystkie zmysły.

W trakcie długoletniej działalności firma była wielokrotnie modernizowana. W produkcji wina łączy tradycję z nowoczesnością: przekazywane z pokolenia na pokolenia receptury i metody, których rezultatem jest niepowtarzalny smak, oraz najnowsze zdobycze technologii, zapewniające higieniczne warunki produkcji i rygorystyczną kontrolę temperatury przechowywania. W ten sposób powstaje wyjątkowe wino cenione za wysoką jakość przez koneserów tego trunku.

Od 2002 roku firma realizuje strategię dynamicznego rozwoju i poszerza ofertę produktów, wprowadzając do niej wina o dużym zróżnicowaniu pod względem cech i obszarów pochodzenia. Obecnie należy do niej 12 winiarni, z którymi związanych jest 11 chronionych nazw pochodzenia geograficznego, a także posiada przeszło 1800 hektarów upraw winorośli w różnych zakątkach Hiszpanii.

Nowa logistyka

Poszerzając ofertę, Viñas Familia Gil zwiększa też swoją obecność na rynku. Poza Hiszpanią wina tej firmy są dostępne na półkach sklepowych w ponad 40 krajach, głównie Europy, ale również w USA, Kanadzie i Chinach.

Aby móc dalej się rozwijać, firma uruchomiła niedawno nowy magazyn. Obiekt o powierzchni 5800 m2, położony w miejscowości Jumilla w Murcji, pełni funkcję centralnego magazynu, z którego odbywa się dystrybucja gotowych produktów pochodzących ze wszystkich winiarni należących do Viñas Familia Gil.

Diego Lozano, Dyrektor Operacyjny w Viñas Familia Gil, wspomina, jakie były oczekiwania i wymogi względem nowego magazynu: „Miał on nie tylko zapewnić nam większą pojemność niż dotychczasowy magazyn, lecz także chcieliśmy wdrożyć w nim oprogramowanie, które pozwoliłoby zoptymalizować proces i zagwarantować sprawną wysyłkę towaru. Zależało nam, aby system zarządzania magazynem informował nas, jakie produkty posiadamy i w jakiej ilości oraz gdzie się one znajdują. Wszystkie te potrzeby doskonale spełnia Easy WMS Mecaluxu”.

Każdego dnia do magazynu przyjmuje się z rożnych winiarni i wysyła do odbiorców ok. 250 jednostek ładunkowych. Biorąc pod uwagę natężenie przepływu ładunków, Mecalux zaproponował następujące rozwiązania:

System Pallet Shuttle

Magazyn składa się z czterech bloków regałów o wysokości 12 m i głębokości 11,4 m. Na 400 kanałach towarowych mieści się do 4800 palet o maksymalnej wadze 1425 kg. Każdy kanał pozwala składować od 10 do 12 palet z tą samą jednostką asortymentową na głębokość. Palety z butelkami wina są magazynowane przez czas zależny od potrzeb klientów.

Pallet Shuttle to system składowania akumulacyjnego. Umożliwia on optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, a tym samym zwiększenie pojemności obiektu.

Obsługa ładunków odbywa się zgodnie z zasadą FIFO (First In, First Out), co oznacza, że w pierwszej kolejności z magazynu wydawane są palety z winami, które były butelkowane najwcześniej. Aby uniknąć zakłócania się czynności odkładania i pobierania palet, są one wykonywane na dwóch różnych końcach regałów: pierwsza od strony ściany magazynu, druga zaś w jego środkowej części, gdzie odbywa się kompletacja zamówień i foliowanie palet gotowych do wysyłki.

Oprogramowanie kontrolujące cały proces

Odbywający się w magazynie firmy Viñas Familia Gil proces jest dość złożony. W jednym miejscu składowana jest produkcja z 12 winiarni rozsianych po całym kraju (ok. 700 pozycji asortymentowych). Ścisła kontrola nad każdą butelką i każdym kartonem oraz nad wszystkimi operacjami, które odbywają się w obiekcie, jest absolutnie konieczna dla zapewnienia sprawnej realizacji zamówień i doskonałej jakości produktów.

Jednym z kluczowych wymogów inwestora była identyfikacja i precyzyjne śledzenie produktów, znajomość dokładnego czasu magazynowania każdej butelki wina oraz nadzorowanie trasy, jaką przebywa.

W celu zmodernizowania magazynu i uzyskania pełnej identyfikowalności składowanych w nim produktów wdrożono system zarządzania magazynem (WMS). „Przeanalizowaliśmy wiele ofert i zdecydowaliśmy się na Easy WMS firmy Mecalux. Nie była to co prawda oferta najbardziej ekonomiczna, jeśli chodzi o inwestycję początkową, ale mieliśmy pewność, że poniesione nakłady zwrócą się w krótkim lub średnim okresie. Od razu przekonaliśmy się, że jest to rozwiązanie najlepiej spełniające nasze potrzeby, ponieważ jest w stanie zapewnić m.in. optymalizację obiegu ładunków, śledzenie i pełną identyfikowalność produktów oraz przyspieszenie wykonywania prac magazynowych. Ponadto umożliwia nam sprawne przyjmowanie towaru z różnych winiarni, dostarczając wszystkie niezbędne dane produktów oczekujących na przyjęcie”.

Easy WMS został zintegrowany z systemem ERP Navision, z którego korzysta Viñas Familia Gil. Dzięki temu oba systemy mogą stale wymieniać ze sobą dane, np. Easy WMS otrzymuje od Navision zlecenia realizacji zamówień. Rezultatem jest wyższa wydajność magazynu, a także pewność, że zamówienia odbiorców zostaną zrealizowane w terminie i bez błędów.

Easy WMS uczestniczy we wszystkich operacjach wykonywanych w magazynie:

Przyjęcia towaru
ERP z wyprzedzeniem informuje Easy WMS, jakie produkty zostaną wkrótce dostarczone do magazynu z innych winiarni należących do firmy (jest to tak zwana awizacja dostawy – Advanced Shipping Notification, ASN). Dzięki temu WMS otrzymuje wszystkie dane umożliwiające organizację dystrybucji ładunków w magazynie.

Gdy palety z towarem zostaną już dostarczone do magazynu, operatorzy, posługując się terminalami radiowymi, identyfikują je, aby sprawdzić, czy dostawa jest zgodna z wcześniejszym zgłoszeniem. Terminale znacząco usprawniają ich pracę, a tym samym zwiększają wydajność magazynu.

Składowanie towaru
Easy WMS wyznacza miejsca składowania na podstawie zdefiniowanych wcześniej reguł i algorytmów. Jeśli do magazynu trafiają partie produktu z różnymi datami produkcji, umieszcza je w kanale w kolejności od najstarszej.

Diego Lozano wskazuje, że jedną z najbardziej istotnych funkcjonalności Easy WMS jest: „możliwość wyłączenia określonych produktów z procesu na jakiś okres. Powody są różne, ale najczęściej chodzi o to, że niektóre wina, zanim trafią do sprzedaży, muszą przez pewien czas leżakować. Dlatego system blokuje ich dostępność, dzięki czemu nie są one pobierane do zamówień, dopóki nie upłynie okres wskazany przez dział techniczny winiarni, z której takie wino pochodzi”.

Easy WMS ponadto nadzoruje i optymalizuje pracę operatorów, wskazując im precyzyjne instrukcje oraz zadania, jakie mają wykonać (przykładowo uzupełnianie produktów pobranych podczas kompletacji). Kolejność realizacji poszczególnych czynności ustala z uwzględnieniem ich priorytetu, tak aby mniej ważne czynności nie spowalniały tych, które są pilniejsze.

Wydania towaru
Easy WMS koordynuje również wysyłkę produktów z magazynu. Jest to kluczowy etap procesu logistycznego, który musi zostać przeprowadzony szybko i sprawnie, aby uniknąć opóźnień i zapewnić terminowe dostawy.

System wskazuje operatorom, które palety mają pobrać z regałów i dostarczyć do strefy wysyłek, gdzie następnie są one grupowane według zamówień lub tras, co ma na celu usprawnienie załadunku na ciężarówki.

Obsługa systemu Pallet Shuttle

Z systemem zarządzania magazynem Easy WMS zintegrowany jest specjalny moduł, który umożliwia sterowanie wszystkimi ruchami wózków Pallet Shuttle.

Operatorzy wydają polecenia wózkom za pomocą tabletów z łączem wi-fi. Intuicyjny interfejs pozwala im w łatwy sposób korzystać z niezwykle przydatnych funkcji oprogramowania, takich jak m.in. wybór liczby palet do pobrania lub odłożenia, przeprowadzenie inwentaryzacji czy zagęszczenie palet w kanale towarowym. W trakcie pobierania lub odkładania palet operatorzy mogą sprawdzić, jakie zamówienia będą realizować w następnej kolejności.

Płynna logistyka

Do uzyskania dobrego wina konieczne jest połączenie różnych czynników: odpowiedniego pochodzenia i właściwego dojrzewania winogron wykorzystywanych w jego produkcji, zapewnienie prawidłowego leżakowania i konserwacji, a także magazynowania i dystrybucji trunku. Viñas Familia Gil, producent win, które podbijają zagraniczne rynki, przykłada szczególną wagę do ścisłej kontroli wszystkich tych etapów, aż po dostawę do klientów.

Z tego powodu firma zmodernizowała swój magazyn w Jumilli i zreorganizowała całość procesu logistycznego. W rezultacie zwiększyła pojemność, aby składować wina swoich wszystkich marek w jednym, centralnym magazynie i uzyskała możliwość monitorowania ich w całym procesie magazynowym.

Dyrektor Operacyjny firmy Viñas Familia Gil podsumowuje: „Główną korzyścią, jaką przyniosło nam uruchomienie nowego magazynu i wdrożenie oprogramowania magazynowego Easy WMS firmy Mecalux, jest znaczące obniżenie kosztów składowania każdej jednostki asortymentowej. Jednocześnie jesteśmy w stanie zagwarantować klientom, że zakupione przez nich wino spełnia określone przez nasz dział techniczny wymogi w zakresie temperatury przechowywania i gotowości do spożycia. Ponadto dzięki Easy WMS znamy dokładną lokalizację każdego produktu i możemy śledzić w czasie rzeczywistym trasę każdego z nich. Krótko mówiąc, narzędzie to sprawiło, że mamy wszystko pod kontrolą”.

Diego Lozano – Dyrektor Operacyjny w firmie Viñas Familia Gil
Każdego dnia przekonujemy się, że uruchomienie nowego magazynu i wdrożenie Easy WMS to dla nas ogromny skok jakościowy, dzięki któremu zyskujemy przewagę konkurencyjną. Uprościliśmy wewnętrzne procesy, dzięki czemu zapewniamy naszym klientom wydajny łańcuch dostaw i sprawną realizację zamówień. Wyróżniają nas wiedza, pasja i szacunek do ziemi widoczne w każdym naszym działaniu. Chcemy przekazywać tę pasję naszym klientom, dlatego oferujemy im wino najwyższej jakości. To im i ich lojalności nasza firma zawdzięcza swoją pozycję. Nowy magazyn zamyka cykl, który zaczyna się w winnicy”.

Beneficios para Viñas Familia Gil

  • Efektywne zarządzanie operacjami: Wdrożony przez Mecalux system Easy WMS optymalizuje pracę magazynu firmy Viñas Familia Gil i umożliwia sterowanie wózkami Pallet Shuttle, które obsługują regały, pobierając i odkładając towar.
  • Wydajny, akumulacyjny system składowania: Pallet Shuttle to najbardziej efektywny system składowania akumulacyjnego. Umożliwia umieszczenie i pobranie z czterech bloków regałów 200 palet dziennie.
  • Precyzja i efektywność: Easy WMS nadzoruje wszystkie operacje wykonywane w magazynie i przekazuje operatorom precyzyjne wytyczne, redukując tym samym liczbę popełnianych błędów.
System Pallet Shuttle
Pojemność magazynowa: 4800 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1425 kg
Wysokość regałów: 12 m