System WMS w magazynie

Wybór systemu WMS

30 gru 2019

Implementacja systemu WMS w magazynie to ważny krok w rozwoju przedsiębiorstwa. Funkcjonalności oprogramowania magazynowego mogą usprawnić każdy aspekt działania obiektu. Od pojedynczych zadań realizowanych codziennie w magazynie po całkowity wzrost wydajności wszystkich procesów logistycznych odbywających się w ramach gospodarki magazynowej.

Wybór odpowiedniego systemu WMS dla przedsiębiorstwa powinien być bardzo dokładnie przemyślaną i przeanalizowaną decyzją. Aby dobrać najlepsze możliwe dla Twojego magazynu rozwiązanie, opracuj wcześniej plan postępowania i podążaj zgodnie z jego założeniami. Poniżej proponujemy zestawienie siedmiu kroków, których przestrzeganie powinno Ci pomóc wybrać odpowiedni system zarządzania magazynem WMS dla Twojego przedsiębiorstwa.

1. Zidentyfikuj ograniczenia oprogramowania, którego aktualnie używasz

W pierwszej kolejności przyjrzyj się aktualnie używanemu w Twoim magazynie oprogramowaniu i postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania: czy może ono działać lepiej? Czy zapewnia wszystkie potrzebne Twojemu przedsiębiorstwu funkcje? Które z aktualnych funkcjonalności spełniają swoje zadanie i chciałbyś je zachować w nowym systemie zarządzania magazynem? Pomogą Ci one określić, czy Twój obecny system wymaga tylko aktualizacji pewnych funkcji, czy potrzebujesz całkowicie nowej wersji oprogramowania.

2. Zatrudnij kierownika projektu

Aby mieć pewność, że cały proces wyboru i implementacji systemu WMS odbędzie się bez problemów, wyznacz, w zależności od skomplikowania projektu i rozmiaru przedsiębiorstwa, jedną lub więcej osób odpowiedzialnych za jego przeprowadzenie. Rozdzielenie zadań pomiędzy specjalistów pozwoli Ci wdrożyć najlepsze rozwiązanie dla Twojego magazynu.

Zespół wdrożeniowy systemu zarządzania magazynem WMS
Zespół wdrożeniowy systemu zarządzania magazynem WMS

3. Określ potrzeby swojego magazynu

Przeprowadź analizę obecnych potrzeb oraz przyszłych celów Twojego przedsiębiorstwa. Zgromadź wszelkie dane, które będą pomocne w określeniu, jaki typ oprogramowania magazynowego będzie najlepszym rozwiązaniem nie tylko w danym momencie, w którym znajduje się Twoja firma, ale także uwzględniając jej przyszły rozwój. Dzięki jasnemu określeniu celów będziesz w stanie precyzyjniej przedstawić swoje potrzeby potencjalnym dostawcom oprogramowania, co przełoży się na lepsze dostosowanie oferty do Twoich wymagań. Przy ich opracowywaniu weź pod uwagę między innymi liczbę realizowanych zamówień, sezonowe szczyty, metody wysyłki czy prędkość, z jaką są lub powinny być przeprowadzane poszczególne operacje w magazynie.

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru systemu WMS, należy mieć pewność, że pozwoli on osiągnąć wszystkie założone przez Twoją firmę cele.

4. Ogłoś zaproszenie do składania ofert

Roześlij zaproszenie do składania ofert tym firmom, których oprogramowanie magazynowe pozwoli spełnić potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.

Potencjalni wykonawcy przedstawią Ci swoje oferty odnośnie do wdrożenia oprogramowania. Będziesz mieć pierwszą okazję zapoznać się z funkcjonalnościami spersonalizowanymi pod potrzeby Twojej firmy, a także zapoznasz się z wyceną wymaganej przez Ciebie usługi.

5. Zapytaj o wersję demonstracyjną systemu WMS

Zapytaj oferentów o dostarczenie wersji demonstracyjnej systemu WMS. Nie polegaj tylko na prezentacjach sprzedażowych czy filmach pokazujących przykładowe działanie wdrożonego oprogramowania.

Wypróbowanie „żywej” wersji systemu zarządzania magazynem pozwoli Ci poznać jego możliwości, sprawdzić łatwość użytkowania, przetestować przyjazność interfejsu oraz umożliwi skonkretyzowanie Twoich potrzeb. Możliwe, że po przetestowaniu próbnej wersji systemu WMS pojawią się zagadnienia, które będą wymagać dodatkowych wyjaśnień.

Wersja demonstracyjna systemu WMS
Wersja demonstracyjna systemu WMS

6. Spotkaj się z wybranymi dostawcami

Gdy już przetestujesz dostarczone wersje demonstracyjne, umów się na spotkanie z dostawcami, których propozycje są najbliższe spełnieniu Twoich potrzeb.

Odwiedź poszczególnych oferentów, poznaj ich sposób funkcjonowania i pracy nad produktem. Jest to okazja na uzyskanie dodatkowych informacji na temat potencjalnej współpracy z daną firmą oraz poznanie większej liczby szczegółów dotyczących wytwarzanego przez nich systemu zarządzania magazynem WMS.

7. Dokonaj wyboru systemu WMS

Przejście wszystkich powyższych kroków powinno umożliwić Ci wybór systemu WMS, który najlepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Pamiętaj, żeby szczegółowo przeanalizować zawieraną umowę, aby mieć pewność, że wszystkie dotychczas przedyskutowane zagadnienia zostały w niej zawarte.

Tym samym możesz rozpocząć wdrażanie wybranego systemu WMS w Twoim magazynie i skierować działalność swojej firmy na ścieżkę Przemysłu 4.0.