Organizacja magazynu

Szukasz porad, jak należy zaplanować układ magazynu i zadbać o jego organizację? W tej części naszego bloga znajdziesz porady eksperckie, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

 • Zasada Pareta – optymalizacja logistyki za pomocą zasady 80/20

  Zasada Pareta – optymalizacja logistyki za pomocą zasady 80/20

  Mecalux

  Zasada Pareta, znana również jako zasada 80/20, stanowi, że 80% zdarzeń jest spowodowanych 20% przyczyn. Zaaplikowanie tego prawa w logistyce może przyczynić się do optymalizacji procesów, takich jak zarządzanie asortymentem czy strategia rozmieszczenia towarów w magazynie.

 • Jakie są strefy w magazynie?

  Jakie są strefy w magazynie?

  Mecalux

  Strefy w magazynie to wydzielone obszary w celu ułatwienia zarządzania procesami składowania, manipulacji i dystrybucji ładunków. Strefy przyjęć, wysyłek czy kompletacji zamówień pozwalają zoptymalizować przepływy i zapewnić wydajne operacje logistyczne.

 • Historia logistyki – kontekst, geneza i ewolucja

  Historia logistyki – kontekst, geneza i ewolucja

  Mecalux

  Logistyka znacznie wyewoluowała na przestrzeni lat, dostosowując się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i postępu technologicznego. Początki logistyki sięgają pierwszych cywilizacji ludzkich, w przypadku których zaopatrzenie i transport miały fundamentalne znaczenie.

 • Wciągnik – czym jest i do czego służy w magazynie?

  Wciągnik – czym jest i do czego służy w magazynie?

  Mecalux

  Wciągniki to praktyczne rozwiązanie w magazynach i centrach produkcyjnych do podnoszenia i przemieszczania ładunków między wyznaczonymi strefami. Wciągniki są wykorzystywane do manipulowania elementami o znacznej objętości i wadze.

 • Procesy logistyczne – kluczowy element zoptymalizowanego łańcucha dostaw

  Procesy logistyczne – kluczowy element zoptymalizowanego łańcucha dostaw

  Mecalux

  Wydajne procesy logistyczne gwarantują, że produkcja oraz dostawa produktów do klienta przebiegną bezbłędnie, w najkrótszym możliwym czasie i najmniejszym kosztem. Automatyzacja operacji oraz zarządzania magazynem sprzyja dążeniu do uzyskania konkurencyjnych procesów logistycznych.

 • Zarządzanie stanem magazynowym na przykładzie metody FIFO

  Zarządzanie stanem magazynowym na przykładzie metody FIFO

  Mecalux

  Metoda FIFO jest strategią zarządzania asortymentem, zgodnie z którą produkty są wysyłane według kolejności ich przyjęcia do magazynu. Wydajność składowania przy pomocy metody FIFO polega na wyborze odpowiedniego projektu magazynu i systemów składowania.

 • Zielony metanol dla bardziej zrównoważonego przemysłu

  Zielony metanol dla bardziej zrównoważonego przemysłu

  Mecalux

  Stosowanie zielonego metanolu jest istotnym elementem rozwoju logistyki przyjaznej środowisku naturalnemu. Produkcja zielonego metanolu przyczyni się do redukcji wpływu procesów na środowisko naturalne oraz pozwoli zwiększyć ich wydajność.

 • Jak efektywnie zorganizować magazyn surowców?

  Jak efektywnie zorganizować magazyn surowców?

  Mecalux

  Magazyn surowców to instalacja logistyczna służąca do składowania komponentów lub materiałów przed wysłaniem ich na linie produkcyjne. Tego rodzaju obiekt musi też zapewnić płynne dostarczanie surowców na produkcję.

 • Jakie są najnowsze trendy w zarządzaniu magazynem?

  Jakie są najnowsze trendy w zarządzaniu magazynem?

  Mecalux

  W ostatnich latach robotyzacja i digitalizacja procesów stały się głównymi trendami w zarządzaniu magazynem. Pojawienie się nowych technologii uprościło przepływy informacji oraz usprawniło przeprowadzanie operacji logistycznych.

 • Elektryczne ciężarówki w logistyce

  Elektryczne ciężarówki w logistyce

  Mecalux

  Elektryczne ciężarówki to pojazdy wykorzystywane do doręczania zamówień klientom. Są wyposażone w silnik elektryczny, dzięki czemu pozwalają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, a tym samym przyczyniają się do osiągania coraz bardziej zielonej logistyki.

 • Zapas cykliczny i jego znaczenie w zarządzaniu stanem magazynowym

  Zapas cykliczny i jego znaczenie w zarządzaniu stanem magazynowym

  Mecalux

  Cykl zapasów to część stanu magazynowego, którą sprzedawca przeznacza na realizację standardowych zamówień. Regularne obliczanie cyklu zamówień dla każdego składowanego produktu jest konieczne, aby wydajnie zarządzać stanem magazynowym.

 • Logistyka wychodząca ─ kluczowe aspekty wydajnej dystrybucji

  Logistyka wychodząca ─ kluczowe aspekty wydajnej dystrybucji

  Mecalux

  Logistyka wychodząca obejmuje procesy kompletacji, wysyłki i transportu zamówień z magazynu do klienta końcowego lub innego obiektu firmy. Cyfryzacja logistyki wychodzącej za pomocą oprogramowania WMS zwiększa wydajność pozostałych operacji wykonywanych w ramach łańcucha dostaw.

 • Powierzchnia magazynowa – czy istnieje efekt e-commerce?

  Powierzchnia magazynowa – czy istnieje efekt e-commerce?

  Mecalux

  Brak powierzchni magazynowej jest jednym z największych wyzwań stojących przed kierownikami logistyki, zwłaszcza wobec rozkwitu e-commerce. Akumulacyjne systemy magazynowe i cyfryzacja to dwa najczęstsze rozwiązania pozwalające sprostać problemom w tym zakresie.

 • Wi-fi przemysłowe — jeden z filarów magazynu

  Wi-fi przemysłowe — jeden z filarów magazynu

  Mecalux

  Wi-fi przemysłowe o silnym sygnale jest niezbędne, aby korzystać z nowoczesnych technologii, a dzięki temu, dysponować skoordynowanym i wydajnym magazynem. Słabe połączenie bezprzewodowe może doprowadzić do zerwania połączenia z czujnikami i zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa.

 • Fast-moving consumer goods – logistyka FMCG

  Fast-moving consumer goods – logistyka FMCG

  Mecalux

  Produkty szybkozbywalne ze względu na wysoki wskaźnik rotacji wymagają nadzwyczaj sprawnej obsługi logistycznej. Branża FMCG obejmuje produkty masowo wytwarzane i konsumowane, począwszy od żywności i napojów, poprzez środki czystości, aż po materiały biurowe i eksploatacyjne.

 • Na czym polega logistyka inbound?

  Na czym polega logistyka inbound?

  Mecalux

  Logistyka inbound odpowiada za zaopatrzenie w surowce i produkty niezbędne do prawidłowej działalności przedsiębiorstwa. Cyfryzacja tego procesu przy użyciu odpowiednich rozwiązań informatycznych pozwala poprawić wydajność kolejnych etapów łańcucha dostaw.