Gospodarka magazynowa

Sprawdź zagadnienia dotyczące gospodarki magazynowej. W tym miejscu dowiesz się, jak usprawnić układ magazynu i proces kompletacji zamówień, a także jak dobrać odpowiednie regały magazynowe.

 • Transport rzeczny – rozwiązanie pełne zalet

  Transport rzeczny – rozwiązanie pełne zalet

  Mecalux

  Transport rzeczny polega na przemieszczaniu pasażerów i towarów rzekami, kanałami i innymi drogami wodnymi w celach komercyjnych lub rekreacyjnych. Istnieje wiele rodzajów okrętów, dostosowanych do typu załadunku i długości trasy do pokonania.

 • 10 celów logistyki – jak je osiągnąć?

  10 celów logistyki – jak je osiągnąć?

  Mecalux

  Spełnienie celów logistyki umożliwia podniesienie wydajności operacyjnej firmy i zwiększenie konkurencyjności. Logistyka jest jednym z procesów, które mają największy wpływ na poziom satysfakcji klientów, dlatego uwzględnienie jej 10 celów ma fundamentalne znaczenie.

 • Black Friday – logistyka kluczowym czynnikiem skutecznej sprzedaży

  Black Friday – logistyka kluczowym czynnikiem skutecznej sprzedaży

  Mecalux

  Pochodzący z Filadelfii Black Friday obchodzony jest w ostatni piątek listopada. Jest to ważna data dla konsumentów. Co można zrobić, aby logistyka działała płynnie podczas tej kampanii? Jest wiele narzędzi i sposobów, aby sprostać dużej liczbie zamówień.

 • Kanały dystrybucji – sposoby optymalizacji łańcucha dostaw

  Kanały dystrybucji – sposoby optymalizacji łańcucha dostaw

  Mecalux

  Kanały dystrybucji to środki, za pomocą których producenci dostarczają konsumentom końcowym swoje produkty. Kanały te mogą być bezpośrednie, bez uczestnictwa pośredników, lub pośrednie, z udziałem sprzedawców hurtowych, detalicznych i dystrybutorów.

 • 4PL – całkowity outsourcing łańcucha dostaw

  4PL – całkowity outsourcing łańcucha dostaw

  Mecalux

  Operatorzy logistyczni 4PL usprawniają łańcuchy dostaw innych firm – od planowania zasobów po dystrybucję. Outsourcing logistyki pomaga firmom zoptymalizować swoje łańcuchy dostaw, dzięki czemu mogą oferować usługi wyższej jakości za niższą cenę.

 • Analiza SWOT – definicja i przykłady zastosowania w logistyce

  Analiza SWOT – definicja i przykłady zastosowania w logistyce

  Mecalux

  Analiza SWOT jest narzędziem umożliwiającym wydajne planowanie strategiczne, służące do oceny sytuacji firmy. W środowisku logistycznym analiza SWOT pomaga zidentyfikować słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia, które wpływają na łańcuch dostaw.

 • Zasada Pareta – optymalizacja logistyki za pomocą zasady 80/20

  Zasada Pareta – optymalizacja logistyki za pomocą zasady 80/20

  Mecalux

  Zasada Pareta, znana również jako zasada 80/20, stanowi, że 80% zdarzeń jest spowodowanych 20% przyczyn. Zaaplikowanie tego prawa w logistyce może przyczynić się do optymalizacji procesów, takich jak zarządzanie asortymentem czy strategia rozmieszczenia towarów w magazynie.

 • Szczupły łańcuch dostaw – podstawa wydajnej logistyki

  Szczupły łańcuch dostaw – podstawa wydajnej logistyki

  Mecalux

  Szczupły łańcuch dostaw to strategia zarządzania biznesem, której celem jest wyeliminowanie błędów i niewydolności w procesach logistycznych. Korzysta z cyfryzacji i automatyzacji, aby zwiększyć przejrzystość i poprawić koordynację całego łańcucha dostaw – od dostawcy do klienta.

 • Strategia dyferencjacji w logistyce

  Strategia dyferencjacji w logistyce

  Mecalux

  Strategia dyferencjacji to sposób wyróżnienia się na tle konkurencji. Zaawansowane zarządzanie logistyką pozwala firmom świadczyć wydajne usługi, dzięki czemu wzrasta zadowolenie klientów oraz ich przywiązanie do marki.

 • Jakie są strefy w magazynie?

  Jakie są strefy w magazynie?

  Mecalux

  Strefy w magazynie to wydzielone obszary w celu ułatwienia zarządzania procesami składowania, manipulacji i dystrybucji ładunków. Strefy przyjęć, wysyłek czy kompletacji zamówień pozwalają zoptymalizować przepływy i zapewnić wydajne operacje logistyczne.

 • Historia logistyki – kontekst, geneza i ewolucja

  Historia logistyki – kontekst, geneza i ewolucja

  Mecalux

  Logistyka znacznie wyewoluowała na przestrzeni lat, dostosowując się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i postępu technologicznego. Początki logistyki sięgają pierwszych cywilizacji ludzkich, w przypadku których zaopatrzenie i transport miały fundamentalne znaczenie.

 • Jak zoptymalizować zarządzanie zamówieniami?

  Jak zoptymalizować zarządzanie zamówieniami?

  Mecalux

  Zarządzanie zamówieniami obejmuje wszystkie procesy logistyczne od momentu dokonania zakupu przez klienta aż po dostarczenie produktu. Prawidłowa realizacja tego procesu bezpośrednio wpływa na poziom zadowolenia klientów i wizerunek marki.

 • Jak zwiększyć efektywność łańcucha dostaw?

  Jak zwiększyć efektywność łańcucha dostaw?

  Mecalux

  Efektywny łańcuch dostaw zapewnia terminowe dostawy zgodne z ustalonymi warunkami, bez dodatkowych kosztów. Dzięki automatyzacji i cyfryzacji firmy mogą wydajnie i bezbłędnie świadczyć usługi.

 • Wózek widłowy boczny – transport ładunków dłużycowych

  Wózek widłowy boczny – transport ładunków dłużycowych

  Mecalux

  Wózek widłowy boczny to urządzenie transportu bliskiego przeznaczone do przewożenia ładunków dłużycowych w magazynie. Ten rodzaj wózka idealnie nadaje się do bezpiecznego transportu takich produktów jak deski, profile stalowe czy rury.