Gospodarka magazynowa

Sprawdź zagadnienia dotyczące gospodarki magazynowej. W tym miejscu dowiesz się, jak usprawnić układ magazynu i proces kompletacji zamówień, a także jak dobrać odpowiednie regały magazynowe.

 • Pokrycie zapasem – czym jest i jak je obliczyć?

  Pokrycie zapasem – czym jest i jak je obliczyć?

  Opublikowane przez Mecalux

  Pokrycie zapasem to wskaźnik określający liczbę dni, w trakcie których można realizować zamówienia, wykorzystując zapasy znajdujące się na stanie. Wskaźnik ten obliczamy, dzieląc ilość składowanych zapasów przez średni popyt w wyznaczonym przedziale czasowym.

 • Zrównoważone pozyskiwanie zasobów w logistyce

  Zrównoważone pozyskiwanie zasobów w logistyce

  Opublikowane przez Mecalux

  Zrównoważone pozyskiwanie zasobów polega na zamawianiu dostaw materiałów w sposób wydajny i odpowiedzialny. Firmy stosujące tę praktykę ponoszą niższe koszty, zwiększają jakość swoich produktów oraz lepiej potrafią je kontrolować.

 • Powierzchnia magazynowa – czy istnieje efekt e-commerce?

  Powierzchnia magazynowa – czy istnieje efekt e-commerce?

  Opublikowane przez Mecalux

  Brak powierzchni magazynowej jest jednym z największych wyzwań stojących przed kierownikami logistyki, zwłaszcza wobec rozkwitu e-commerce. Akumulacyjne systemy magazynowe i cyfryzacja to dwa najczęstsze rozwiązania pozwalające sprostać problemom w tym zakresie.

 • Mroźnia – magazyn pełen wyzwań

  Mroźnia – magazyn pełen wyzwań

  Opublikowane przez Mecalux

  Przechowywanie niektórych produktów spożywczych i leków w kontrolowanej temperaturze jest konieczne dla utrzymania ich właściwości. W tym celu niezbędne są mroźnie – magazyny z wyposażeniem gwarantującym najwyższą efektywność energetyczną.

 • Zapas maksymalny – czym jest i jak go obliczyć

  Zapas maksymalny – czym jest i jak go obliczyć

  Opublikowane przez Mecalux

  Zapas maksymalny to największa liczba towarów, jaką firma jest w stanie zarządzać w magazynie przy możliwie najniższych kosztach. Zarządzanie wieloma produktami wymaga dodatkowych zasobów, w tym personelu, odpowiedniej pojemności magazynowej oraz idealnej koordynacji współpracy z dostawcami.

 • EDI w logistyce – technologia usprawniająca komunikację

  EDI w logistyce – technologia usprawniająca komunikację

  Opublikowane przez Mecalux

  Zastosowanie technologii EDI w logistyce umożliwia sprawną komunikację między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw w oparciu o ustalone formaty danych. Rozwiązanie to pozwala przyspieszyć pracę i wyeliminować błędy trudne do uniknięcia przy wymianie papierowych dokumentów.

 • Metody inwentaryzacji – podział i zastosowania

  Metody inwentaryzacji – podział i zastosowania

  Opublikowane przez Mecalux

  Inwentaryzacja to niezbędna czynność wykonywana w każdym magazynie. W niniejszym artykule prezentujemy różne metody przeprowadzania ewidencji zapasów w zależności od gromadzonych zasobów i potrzeb logistycznych przedsiębiorstwa.

 • Logistyka pierwszej mili – początek udanej dostawy

  Logistyka pierwszej mili – początek udanej dostawy

  Opublikowane przez Mecalux

  Logistyka pierwszej mili rozpoczyna się w chwili przyjęcia zamówienia do systemu, a kończy wraz z załadunkiem zamówionych produktów na pojazd transportowy. Jej optymalizacja ma zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności i rentowności pozostałych czynności w ramach łańcucha dostaw, zwłaszcza dla etapu ostatniej mili.

 • Takt time – produkcja w tempie popytu

  Takt time – produkcja w tempie popytu

  Opublikowane przez Mecalux

  Takt time to koncepcja oznaczająca dostosowanie tempa produkcji do poziomu popytu w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Aby obliczyć takt time, należy podzielić dostępny czas na wyprodukowanie wyrobu przez liczbę sztuk produktów zamówionych przez klienta.

 • Rodzaje magazynów – spojrzenie ogólne

  Rodzaje magazynów – spojrzenie ogólne

  Opublikowane przez Mecalux

  W tym artykule przedstawiamy krótki opis poszczególnych rodzajów magazynów. Pod względem zastosowania magazyny można podzielić na pośrednie, dystrybucyjne, tranzytowe, produkcyjne lub kompletacyjne.

 • Spis z natury – skuteczna kontrola ładunków w magazynie

  Spis z natury – skuteczna kontrola ładunków w magazynie

  Opublikowane przez Mecalux

  Spis z natury to wykonywany ręcznie proces liczenia wszystkich zasobów znajdujących się w magazynie (surowców, produktów gotowych, opakowań etc.). Celem inwentaryzacji jest sprawdzenie, czy dane zgromadzone w rejestrach cyfrowych odpowiadają liczbie rzeczywiście składowanych produktów.

 • Przepływy logistyczne – kluczowy element zoptymalizowanego łańcucha dostaw

  Przepływy logistyczne – kluczowy element zoptymalizowanego łańcucha dostaw

  Opublikowane przez Mecalux

  Efektywne przepływy logistyczne gwarantują optymalizację produkcji i przyspieszenie procesu dostawy towarów do klienta przy niewielkich nakładach finansowych. Automatyzacja operacji wykonywanych w magazynie i zarządzania obiektem logistycznym to najlepsze rozwiązanie pozwalające uzyskać wydajne przepływy logistyczne.

 • Inwentaryzacja dronem – przyszłość kontroli zapasów?

  Inwentaryzacja dronem – przyszłość kontroli zapasów?

  Opublikowane przez Mecalux

  Zastosowanie dronów do zarządzania inwentaryzacją przyczynia się do usprawnienia kontroli zapasów. W połączeniu z systemem WMS takie rozwiązanie ogranicza koszty i czas inwentaryzacji, optymalizuje wykorzystywane zasoby oraz zwiększa bezpieczeństwo i efektywność zarządzania całym procesem.

 • Jak przygotować logistykę przedsiębiorstwa na święta

  Jak przygotować logistykę przedsiębiorstwa na święta

  Opublikowane przez Mecalux

  Boże Narodzenie to dla wielu przedsiębiorstw czas próby, w którym mierzą się ze skokowym wzrostem sprzedaży i zwiększonym napływem zamówień internetowych. Aby nie zawieść oczekiwań klientów i dotrzymać kroku konkurencji, niezbędny jest elastyczny łańcuch dostaw, odporny na wahania popytu.

 • 10 najczęstszych problemów logistycznych występujących w magazynie

  10 najczęstszych problemów logistycznych występujących w magazynie

  Opublikowane przez Mecalux

  Określenie nieprawidłowości występujących w magazynie ma decydujące znaczenie dla zwiększenia wydajności prowadzonych operacji. W niniejszym artykule omawiamy najczęstsze problemy logistyczne i możliwe rozwiązania ukierunkowane na minimalizację ich skutków.

 • Logistyka zaopatrzenia – kluczowy element łańcucha dostaw

  Logistyka zaopatrzenia – kluczowy element łańcucha dostaw

  Opublikowane przez Mecalux

  Logistyka zaopatrzenia polega na zarządzaniu zakupami produktów w celu zagwarantowania optymalnego funkcjonowania łańcucha dostaw. Dobre praktyki w ramach logistyki zaopatrzenia umożliwiają zwiększenie produktywności, ograniczenie kosztów logistycznych i wzrost rentowności firmy.

 • Logistyka zintegrowana i koordynacja w łańcuchu dostaw

  Logistyka zintegrowana i koordynacja w łańcuchu dostaw

  Opublikowane przez Mecalux

  Logistyka zintegrowana obejmuje szereg czynności – od zaopatrzenia w surowce po dostarczenie wyrobu gotowego klientowi. Oprócz transportu towaru dotyczy również zarządzania przepływem informacji pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa a dostawcami i klientami.

 • 3PL – zalety outsourcingu logistyki

  3PL – zalety outsourcingu logistyki

  Opublikowane przez Mecalux

  Operator 3PL jest odpowiedzialny za magazynowanie i transport towaru firmy oraz organizację jej procesów logistycznych. Wybór operatora 3PL umożliwia ograniczenie kosztów magazynowania oraz zwiększenie efektywności i wydajności pracy.

 • AIoT – kolejny etap cyfrowej transformacji magazynu

  AIoT – kolejny etap cyfrowej transformacji magazynu

  Opublikowane przez Mecalux

  Internet rzeczy i sztuczna inteligencja mają szansę trwale odmienić przemysł 4.0. Co dobrego może wyniknąć z połączenia obu tych technologii? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega koncepcja Artificial Intelligence of Things (AIoT), jakie może przynieść korzyści i jak można ją zastosować w magazynie.

 • Jak uzyskać identyfikowalność produktów w łańcuchu dostaw

  Jak uzyskać identyfikowalność produktów w łańcuchu dostaw

  Opublikowane przez Mecalux

  Niedostateczna kontrola przyjęć i wydań towarów czy stanu magazynowego może prowadzić do poważnych błędów i generować dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego tak ważna jest ścisła identyfikowalność produktów na każdym etapie łańcucha dostaw.

 • Slotting – efektywny przydział artykułów do lokalizacji

  Slotting – efektywny przydział artykułów do lokalizacji

  Opublikowane przez Mecalux

  Slotting to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę wydajności składowania w sytuacji, gdy nie jest możliwe zwiększenie powierzchni magazynowej. Z kolei system WMS pozwala zautomatyzować rozmieszczenie artykułów, a dzięki temu uniknąć kosztownych pomyłek.

 • Nieruchomości logistyczne a deficyt miejskich terenów przemysłowych

  Nieruchomości logistyczne a deficyt miejskich terenów przemysłowych

  Opublikowane przez Mecalux

  Nieruchomości logistyczne to segment rynku nieruchomości ukierunkowany na wynajem i sprzedaż obiektów magazynowych. W niniejszym artykule przedstawimy definicję nieruchomości przemysłowych oraz sposób ich dostosowania do nowych tendencji konsumenckich, takich jak dostawy realizowane w ciągu 24 godzin.

 • BOM materiałowy – nieoceniona pomoc w łańcuchu produkcyjnym

  BOM materiałowy – nieoceniona pomoc w łańcuchu produkcyjnym

  Opublikowane przez Mecalux

  Zestawienie materiałowe to spis odzwierciedlający w sposób hierarchiczny wszystkie elementy oraz ich ilości niezbędne do wykonania danego produktu. Szczegółowy BOM materiałowy przyczynia się do optymalizacji kosztów materiału, lepszego planowania zakupów surowców oraz identyfikacji i redukcji błędów na poszczególnych etapach łańcucha produkcyjnego.

 • Etykietowanie towaru w magazynie

  Etykietowanie towaru w magazynie

  Opublikowane przez Mecalux

  Etykietowanie towaru w magazynie polega na przypisaniu każdemu artykułowi unikatowego i szczególnego oznaczenia, w ramach którego określone są jego właściwości. Umożliwia to odpowiednią identyfikację zapasów od momentu ich przyjęcia, ułatwiając kontrolę asortymentu w czasie rzeczywistym.

 • Rodzaje opakowań i ich rola w logistyce

  Rodzaje opakowań i ich rola w logistyce

  Opublikowane przez Mecalux

  Czym charakteryzują się opakowania handlowe, zbiorcze i transportowe? Jakie pełnią funkcje? W niniejszym artykule omawiamy najważniejsze kryteria doboru opakowań produktów z punktu widzenia logistyki.

 • Jak zwiększyć pojemność małego magazynu?

  Jak zwiększyć pojemność małego magazynu?

  Opublikowane przez Mecalux

  Z czasem magazyn może okazać się za mały na nowe potrzeby przedsiębiorstwa. Jakie są najczęstsze przyczyny braku przestrzeni użytkowej? Jak do maksimum wykorzystać miejsce w małym magazynie? Poznaj kilka rozwiązań dotyczących poprawy wydajności Twojego obiektu.

 • Logistyka farmaceutyczna i stojące przed nią wyzwania

  Logistyka farmaceutyczna i stojące przed nią wyzwania

  Opublikowane przez Mecalux

  Co obecnie ma największy wpływ na zarządzanie logistyką farmaceutyczną? Szczegółowo omawiamy specyfikę branży oraz wyzwania, z jakimi musi mierzyć się logistyka farmaceutyczna w magazynowaniu i transporcie leków.

 • Operator logistyczny – zadania i wyzwania

  Operator logistyczny – zadania i wyzwania

  Opublikowane przez Mecalux

  Przyglądamy się aktualnym trendom przemian w działalności operatorów logistycznych i szczegółowo omawiamy kilka najnowocześniejszych rozwiązań. Zapoznaj się z klasyfikacją operatorów logistycznych i przeczytaj, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień w swoich magazynach.

 • Zapas zabezpieczający – czym jest i jak go zoptymalizować?

  Zapas zabezpieczający – czym jest i jak go zoptymalizować?

  Opublikowane przez Mecalux

  Zapas zabezpieczający to dodatkowa ilość zapasów zgromadzonych w magazynie na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń w łańcuchu dostaw. Celem posiadania zapasu zabezpieczającego jest uniknięcie braków towarowych. Jak osiągnąć równowagę w zakresie zapasu zabezpieczającego, aby nie wpaść w pułapkę przewymiarowania?

 • Co to jest łańcuch dostaw? Definicja i różnice w porównaniu z logistyką

  Co to jest łańcuch dostaw? Definicja i różnice w porównaniu z logistyką

  Opublikowane przez Mecalux

  Łańcuch dostaw to proces prowadzony od momentu złożenia zamówienia przez klienta do dostarczenia produktu lub usługi i rozliczenia transakcji. Jakie kwestie obejmuje koncepcja łańcucha dostaw? Jaka jest różnica między łańcuchem dostaw a logistyką? Omawiamy tę kwestię w naszej publikacji.

 • Na czym polega benchmarking w logistyce?

  Na czym polega benchmarking w logistyce?

  Opublikowane przez Mecalux

  Benchmarking w logistyce to koncepcja, która polega na zidentyfikowaniu najlepszych wzorców biznesowych w branży i zaadaptowaniu ich do własnego przedsiębiorstwa. Jest to strategia, której celem jest ciągłe doskonalenie prowadzonej działalności. W tym artykule wyjaśniamy, jak przeprowadzić ją w swojej firmie.

 • Ostatnia mila, czyli zarządzanie logistyką dostaw zamówień do klientów

  Ostatnia mila, czyli zarządzanie logistyką dostaw zamówień do klientów

  Opublikowane przez Mecalux

  Termin „ostatnia mila” odnosi się do czynności dostarczenia zamówienia do klienta końcowego. Dowiedz się, jak wygląda przebieg ostatniej mili w dobie rozwoju e-commerce i poznaj metody, które pomogą usprawnić realizację tego kluczowego etapu łańcucha dostaw.

 • Logistyka magazynowa: co to jest i jak zapewnić jej optymalne działanie?

  Logistyka magazynowa: co to jest i jak zapewnić jej optymalne działanie?

  Opublikowane przez Mecalux

  Logistyka magazynowa dotyczy wszelkich działań realizowanych w związku z obsługą ładunków magazynowych, ich przyjęciem, składowaniem, kompletacją oraz przygotowaniem do wysyłki. Na jej optymalne działanie składa się kilka kluczowych aspektów, które omawiamy bliżej w tym artykule.

 • Jak skutecznie zarządzać magazynem

  Jak skutecznie zarządzać magazynem

  Opublikowane przez Mecalux

  Jak zarządzać magazynem, aby pracował on na najwyższych obrotach i przynosił wymierne korzyści firmie? Oto w jaki sposób analiza układu magazynu, jego codziennej pracy oraz odpowiednia ewaluacja podejmowanych działań mogą przełożyć się na wydajnie funkcjonujący obiekt składowania.

 • Co to są koszty magazynowania i co wpływa na ich wysokość

  Co to są koszty magazynowania i co wpływa na ich wysokość

  Opublikowane przez Mecalux

  Co to są i jakie wyróżniamy koszty magazynowania, z którymi muszą mierzyć się firmy logistyczne? Oto najważniejsze czynniki wpływające na ich wysokość. Ich znajomość pozwoli Ci zidentyfikować obszary, dzięki którym możesz zwiększyć dochodowość swojego przedsiębiorstwa.

 • <em>Lead time</em> – definicja i jego znaczenie w logistyce

  Lead time – definicja i jego znaczenie w logistyce

  Opublikowane przez Mecalux

  W logistyce terminem „lead time” określa się okres od momentu złożenia zamówienia, do chwili dostarczenia go do klienta. W tym artykule przyjrzymy się, jaką rolę pełni on w logistyce i w jaki sposób optymalizacja poszczególnych etapów łańcucha dostaw może wpłynąć na skrócenie czasu realizacji zamówienia.

 • Zielona logistyka – przyjazny dla środowiska łańcuch dostaw

  Zielona logistyka – przyjazny dla środowiska łańcuch dostaw

  Opublikowane przez Mecalux

  Zielona logistyka jest zagadnieniem, z którym obecnie muszą mierzyć się wszystkie przedsiębiorstwa w branży. Wymogi regulacyjne oraz walka o klienta, który coraz częściej wybiera marki przyjazne środowisku, sprawiają, że firmy muszą nieustannie dostosowywać swoją działalność. Oto wyzwania, które na nie czekają.

 • W jaki sposób zwiększyć wydajność magazynu?

  W jaki sposób zwiększyć wydajność magazynu?

  Opublikowane przez Mecalux

  Wysoka wydajność magazynu to cel każdej firmy, która w swoim łańcuchu dostaw składuje towary. Jest ona wynikiem efektywnie realizowanych operacji logistycznych i prawidłowego zarządzania zapasami. Aby ją uzyskać, warto przeanalizować działanie magazynu i wprowadzić odpowiednie korekty. Oto, jak to zrobić.

 • Pole odkładcze w magazynie – czym jest i jaką powierzchnię powinno zajmować

  Pole odkładcze w magazynie – czym jest i jaką powierzchnię powinno zajmować

  Opublikowane przez Mecalux

  Pole odkładcze to pozbawiona regałów strefa magazynu przeznaczona do tymczasowego składowania ładunków przed przetransportowaniem ich w inne miejsce. W niniejszym artykule omawiamy podstawowe funkcje pola odkładczego i wyjaśniamy, jaki powinien być jego procentowy udział w łącznej powierzchni magazynu.