Gospodarka magazynowa

Sprawdź zagadnienia dotyczące gospodarki magazynowej. W tym miejscu dowiesz się, jak usprawnić układ magazynu i proces kompletacji zamówień, a także jak dobrać odpowiednie regały magazynowe.

 • Layout magazynu – definicja, rodzaje i przykłady

  Layout magazynu – definicja, rodzaje i przykłady

  Mecalux

  Layout magazynu jest kluczowym czynnikiem wydajnego działania każdej firmy. Odpowiedni projekt magazynu umożliwia zredukowanie kosztów składowania, zwiększenie bezpieczeństwa i zadbanie o ergonomię pracy personelu, a także usprawnienie przepływu towaru.

 • Machine customers – rozwój systemów kupujących i sprzedających produkty

  Machine customers – rozwój systemów kupujących i sprzedających produkty

  Mecalux

  Machine customers to programy wyposażone w sztuczną inteligencję i przeznaczone do automatycznego kupowania i sprzedawania produktów. Niektóre urządzenia AGD już mogą składać zamówienia. Prognozuje się, że do 2030 roku 25% transakcji sprzedaży na rynku będzie przeprowadzana przez maszyny.

 • Wąskie gardła w logistyce – jak je wyeliminować?

  Wąskie gardła w logistyce – jak je wyeliminować?

  Mecalux

  Wąskie gardła to działania, które zwalniają produkcję, wydłużają czas oczekiwania i negatywnie wpływają na wydajność. Wykrycie i wyeliminowanie tych przeszkód zapewnia przewagę konkurencyjną, umożliwiając firmom pracę bez przeszkód i przyspieszając realizację projektów.

 • Demand planning – centralna oś łańcucha dostaw

  Demand planning – centralna oś łańcucha dostaw

  Mecalux

  Demand planning pozwala firmom przewidywać przyszły popyt i dostosowywać się do oczekiwań swoich klientów. Wśród kluczowych czynności umożliwiających trafne prognozowanie jest ustalenie wskaźników KPI, zgromadzenie danych za pomocą oprogramowania, np. do zarządzania magazynem.

 • Widzenie komputerowe – automatyzacja zmysłów

  Widzenie komputerowe – automatyzacja zmysłów

  Mecalux

  Widzenie komputerowe jest dziedziną AI, dzięki której komputery i systemy wyodrębniają informacje z obrazu lub wideo. Po przetworzeniu danych zebranych za pomocą algorytmów komputery, które widzą i orientują się w przestrzeni, mogą podjąć działania lub zasugerować rozwiązanie.

 • Rodzaje dostawców – jak wybrać najlepszego?

  Rodzaje dostawców – jak wybrać najlepszego?

  Mecalux

  Dostawca to osoba lub firma, która zaopatruje w środki i usługi niezbędne do prowadzenia produkcji. Wyróżnia się kilka rodzajów według pozycji w łańcuchu dostaw, takich jak hurtowników, producentów czy importerów.

 • Nearshoring – zalety lokowania produkcji blisko rynku zbytu

  Nearshoring – zalety lokowania produkcji blisko rynku zbytu

  Mecalux

  Nearshoring polega na zlecaniu usług firmy i lokowaniu produkcji w państwach sąsiednich do rynku zbytu. Docelowe są pobliskie lokalizacje z podobnym czasem pracy, dzięki czemu koszty transportu są niższe, a komunikacja przebiega sprawniej.

 • Cykl życia produktu – 5 etapów

  Cykl życia produktu – 5 etapów

  Mecalux

  Cykl życia produktu dzieli się na etapy, przez które przechodzi produkt od wynalezienia do zniknięcia z rynku. Model opiera się na teorii ekonomisty Theodore’a Levitta. Wspomniane etapy to: projektowanie, wprowadzenie, wzrost, dojrzałość i spadek sprzedaży.

 • Zarządzanie zapasami i zalety systemu magazynowego

  Zarządzanie zapasami i zalety systemu magazynowego

  Mecalux

  Zarządzanie zapasami to proces umożliwiający optymalną organizację asortymentu, którym dysponuje dana firma. Wdrożenie oprogramowania do zarządzania instalacjami logistycznymi zwiększa widoczność towaru w czasie rzeczywistym i umożliwia podejmowanie trafnych decyzji.

 • Trendy w logistyce w 2024 roku – wyścig technologiczny

  Trendy w logistyce w 2024 roku – wyścig technologiczny

  Mecalux

  Trendy logistyczne w 2024 roku są możliwością zwiększenia konkurencyjności i odporności łańcucha dostaw. Analizujemy te trendy, które według renomowanych firm konsultingowych, są innowacyjne oraz najistotniejsze dla rozwoju przemysłowego i biznesowego w nadchodzącym roku.

 • Transport rzeczny – rozwiązanie pełne zalet

  Transport rzeczny – rozwiązanie pełne zalet

  Mecalux

  Transport rzeczny polega na przemieszczaniu pasażerów i towarów rzekami, kanałami i innymi drogami wodnymi w celach komercyjnych lub rekreacyjnych. Istnieje wiele rodzajów okrętów, dostosowanych do typu załadunku i długości trasy do pokonania.

 • 10 celów logistyki – jak je osiągnąć?

  10 celów logistyki – jak je osiągnąć?

  Mecalux

  Spełnienie celów logistyki umożliwia podniesienie wydajności operacyjnej firmy i zwiększenie konkurencyjności. Logistyka jest jednym z procesów, które mają największy wpływ na poziom satysfakcji klientów, dlatego uwzględnienie jej 10 celów ma fundamentalne znaczenie.

 • Black Friday – logistyka kluczowym czynnikiem skutecznej sprzedaży

  Black Friday – logistyka kluczowym czynnikiem skutecznej sprzedaży

  Mecalux

  Pochodzący z Filadelfii Black Friday obchodzony jest w ostatni piątek listopada. Jest to ważna data dla konsumentów. Co można zrobić, aby logistyka działała płynnie podczas tej kampanii? Jest wiele narzędzi i sposobów, aby sprostać dużej liczbie zamówień.

 • Kanały dystrybucji – sposoby optymalizacji łańcucha dostaw

  Kanały dystrybucji – sposoby optymalizacji łańcucha dostaw

  Mecalux

  Kanały dystrybucji to środki, za pomocą których producenci dostarczają konsumentom końcowym swoje produkty. Kanały te mogą być bezpośrednie, bez uczestnictwa pośredników, lub pośrednie, z udziałem sprzedawców hurtowych, detalicznych i dystrybutorów.

 • 4PL – całkowity outsourcing łańcucha dostaw

  4PL – całkowity outsourcing łańcucha dostaw

  Mecalux

  Operatorzy logistyczni 4PL usprawniają łańcuchy dostaw innych firm – od planowania zasobów po dystrybucję. Outsourcing logistyki pomaga firmom zoptymalizować swoje łańcuchy dostaw, dzięki czemu mogą oferować usługi wyższej jakości za niższą cenę.

 • Analiza SWOT – definicja i przykłady zastosowania w logistyce

  Analiza SWOT – definicja i przykłady zastosowania w logistyce

  Mecalux

  Analiza SWOT jest narzędziem umożliwiającym wydajne planowanie strategiczne, służące do oceny sytuacji firmy. W środowisku logistycznym analiza SWOT pomaga zidentyfikować słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia, które wpływają na łańcuch dostaw.

 • Zasada Pareta – optymalizacja logistyki za pomocą zasady 80/20

  Zasada Pareta – optymalizacja logistyki za pomocą zasady 80/20

  Mecalux

  Zasada Pareta, znana również jako zasada 80/20, stanowi, że 80% zdarzeń jest spowodowanych 20% przyczyn. Zaaplikowanie tego prawa w logistyce może przyczynić się do optymalizacji procesów, takich jak zarządzanie asortymentem czy strategia rozmieszczenia towarów w magazynie.