Dystrybutor płytek VM Matériaux zautomatyzował swój magazyn, aby usprawnić kompletację

Dystrybutor płytek VM Matériaux zautomatyzował swój magazyn, aby usprawnić kompletację

VM Matériaux, oddział Grupy HERIGE, zautomatyzował logistykę, aby poradzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie roczna sprzedaż ponad miliona metrów kwadratowych płytek.

VM Matériaux

VM Matériaux, oddział Grupy HERIGE, zainstalował magazyn automatyczny i oprogramowanie Mecaluxu w centrum logistycznym w Herbergement k. Nantes we Francji. Firma zautomatyzowała logistykę, aby poradzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie roczna sprzedaż ponad miliona metrów kwadratowych płytek.

VM Matériaux to firma należąca do Grupy HERIGE, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych. Dysponuje 79 punktami sprzedaży znajdującymi się na zachodzie Francji, w których dystrybuuje materiały budowlane i wykończeniowe dla firm i klientów indywidualnych. W odpowiedzi na nowe wyzwania związane z ochroną środowiska w zakresie regulacji energetycznej firma VM Matériaux rozwinęła szeroką gamę produktów i rozwiązań technicznych poprzez swój program ecoSOLUTIONS.

 • Rok założenia: 1907
 • Punkty sprzedaży: 79
 • Salony wystawowe: 35
 • Personel: +1150 osób
 • Roczna produkcja: +2 milion m² płytek

 

WYZWANIA

 • Ułatwienie obsługi ciężkich ładunków.
 • Usprawnienie kompletacji zamówień na płytki ceramiczne.
 • Optymalizacja zarządzania miejscami składowania w magazynie.

ROZWIĄZANIA

 • Automatyczny magazyn paletowy.
 • Automatyczne przenośniki paletowe.
 • System zarządzania Easy WMS firmy Mecalux.

KORZYŚCI

 • Szybsza kompletacja zamówień, poprawa ergonomii i rzetelności przeprowadzanych procesów.
 • Strategiczne rozmieszczenie zapasów w magazynie dzięki cyfryzacji i automatyzacji.

VM Matériaux, oddział Grupy HERIGE zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych, w ostatnich latach doświadcza dynamicznego zwiększenia sprzedaży. W 2021 roku obroty firmy osiągnęły 393,2 miliony euro. Spowodowało to konieczność modernizacji logistyki.

Centrum logistyczne VM Matériaux znajduje się w miejscowości L’Herbergement w pobliżu Nantes, na zachodzie Francji. Stąd firma zaopatruje punkty sprzedaży w całym kraju. „Co roku sprzedajemy ponad 2 miliony metrów kwadratowych płytek ceramicznych”, wyjaśnia Céline Marchand, dyrektor łańcucha dostaw firmy VM Matériaux.

Aby móc obsłużyć tak dużą liczbę zamówień, firma VM Matériaux wymieniła zwykłe regały paletowe, w których były składowane gotowe produkty, na magazyn automatyczny, który zapewnia całkowitą dostępność towaru. „Byliśmy świadomi, że musimy zmodernizować naszą logistykę za pomocą zautomatyzowanego systemu składowania, który pomógłby nam odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów i rosnący popyt, ale przede wszystkim, ułatwić operatorom obsługę ładunków”, podkreśla Marchand.

Uruchomienie magazynu automatycznego było podyktowane dążeniem firmy VM Matériaux do ułatwienia czynności związanych z kompletacją, mając na uwadze, że płytki ceramiczne to ładunki wielkogabarytowe i ciężkie. W związku z tym Mecalux otworzył strefę przygotowywania zamówień wyposażoną w przenośniki, wózki wahadłowe i stanowiska kompletacji z urządzeniami transportu bliskiego.

Poza pobudzeniem wydajności logistycznej firmy VM Matériaux automatyzacja przyczyniła się również do poprawy wydajności pracy operatorów i zminimalizowania liczby błędów spowodowanych ręcznym przygotowaniem zamówień. Na stanowiskach kompletacji zamówienia przygotowywane są według kryterium „towar do człowieka”. Oznacza to, że operatorzy czekają przy stanowiskach aż automatyczne urządzenia transportu bliskiego dostarczą im odpowiednie płytki. Pracownicy nie muszą przemieszczać się po magazynie, co wpływa na wzrost wydajności kompletacji zamówień.

Firma VM Matériaux wdrożyła również system zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux, w celu uzyskania całkowitej kontroli nad składowanym asortymentem. Oprogramowanie monitoruje wejścia i wyjścia ładunków i prowadzi rejestr stanu magazynowego w czasie rzeczywistym.

Ponadto Easy WMS łączy się dwukierunkowo z systemem ERP firmy VM Matériaux w celu zoptymalizowania zadań realizowanych w magazynie. Przykładowo, jeśli jeden z punktów sprzedaży potrzebuje towaru, system ERP wysyła komunikat do Easy WMS, aby jak najszybciej zarządził przygotowanie odpowiedniego zamówienia. „Komunikacja pomiędzy oboma systemami udostępnia klientom informacje o dostępności jednostek asortymentowych i statusie zamówienia w czasie rzeczywistym. Operatorzy wykonują polecenia generowane przez Easy WMS, aby rzetelnie przygotować zamówienia, zgodnie z priorytetami ustalonymi na podstawie kolejności wyjazdu samochodów ciężarowych”, wyjaśnia Marchand.

Automatyczna logistyka

„Automatyzacja okazała się niezbędna do ułatwienia obsługi ładunków i zwiększenia wydajności naszej logistyki. Ponadto dzięki zmniejszeniu liczby błędów popełnianych podczas składowania towaru i przygotowania zamówień zwiększyliśmy wydajność”, podkreśla dyrektor łańcucha dostaw firmy VM Matériaux.

Działanie nowego magazynu VM Matériaux jest całkowicie zautomatyzowane – trzy układnice zupełnie autonomicznie odkładają i pobierają towar z miejsc składowania. Magazyn o pojemności przekraczającej 5700 palet wyróżnia się długością korytarzy składowania, która wynosi 95 m. Układnice paletowe przemierzają tę odległość z maksymalną prędkością, aby usprawnić obsługę ładunku. Regały zostały dostosowane tak, aby można było składować w nich palety o wadze do 1500 kg z ładunkami o różnej wysokości.

System zarządzania magazynem odpowiada za dystrybucję towaru w obiekcie i wyznaczenie miejsca składowania dla każdej palety. Easy WMS ma zaimplementowane reguły i algorytmy, aby rozlokować produkty na podstawie ich właściwości i poziomu popytu. Korytarze dzielą się na trzy sektory – typ A, B i C – zgodnie ze wskaźnikiem rotacji zapasów. Sektory A (największy popyt) zlokalizowane są w skrajnej części korytarzy celem usprawnienia pobierania i odkładania towarów.

Projekt magazynu uwzględnia perspektywy przyszłego rozwoju firmy VM Matériaux. Z tego powodu została wydzielona przestrzeń, w której będzie można zainstalować dwa dodatkowe korytarze, gdyby potrzeby logistyczne firmy tego wymagały.

Przygotowywanie zamówień

„Kompletacja jest jedną z podstawowych operacji w naszym magazynie. Każdego dnia przygotowujemy zamówienia na około 300 pozycji, które dystrybuujemy do punktów sprzedaży znajdujących się na terenie Francji. Aby zaspokoić popyt, przygotowaliśmy strefę kompletacji składającą się z trzech stanowisk pracy, do których towary dostarczane są automatycznie za pomocą systemu przenośników”, twierdzi Marchand.

Procedura jest bardzo prosta: operatorzy pobierają płytki z palet przetransportowanych z magazynu automatycznego i przekładają je na palety znajdujące się za nimi, gdzie każda z nich stanowi osobne zamówienie.

Aby ułatwić pracę operatorów i usprawnić działanie, Mecalux wyposażył stanowiska kompletacyjne – na których przygotowuje się do czterech zamówień jednocześnie – w trzy niezbędne urządzenia:

 • Monitory. Za ich pomocą Easy WMS wskazuje operatorom paletę, z której należy pobrać towar i liczbę potrzebnych produktów. Wypełnianie poleceń krok po kroku zapobiega popełnianiu błędów podczas przygotowywania zamówień.
 • Put-to-light. Te urządzenia elektroniczne wskazują operatorom paletę, na którą należy odłożyć ładunek. Ich głównym zadaniem jest wydajne i bezbłędne klasyfikowanie towaru.
 • Mechaniczne ramiona manipulacyjne. Umożliwiają podniesienie płytek o dużym ciężarze. Dzięki temu praca operatorów jest bardziej ergonomiczna i wydajna.

Easy WMS został skonfigurowany również do przeprowadzania kompletacji odwrotnej. W tym przypadku operatorzy zamiast pobierać płytki z palet, aby skompletować zamówienie, usuwają te, które nie są potrzebne. Taki system pracy optymalizuje ruchy pracowników oraz dynamizuje przygotowanie zamówień.

Wysyłka zamówień

Po zakończeniu kompletacji wózek wahadłowy odbiera zamówienie i transportuje je do owijarki i etykieciarki.

Następnie zamówienia trafiają na rampy załadowcze. „Grupujemy wysyłki, aby zoptymalizować załadunek samochodów ciężarowych, zmniejszając w ten sposób koszty transportu i zapewniając dostarczenie przesyłek na czas”, zaznacza Marchand.

Zamówienia przydzielane są do odpowiedniej rampy na podstawie instrukcji wydanych przez Easy WMS. Ostatni krok polega na monitorowaniu, czy przestrzegany jest porządek załadunku ciężarówek. Za pomocą terminali radiowych operatorzy skanują kody kreskowe znajdujące się na etykietach i upewniają się, że do samochodów ładowane są właściwe zamówienia.

Wybór automatyzacji

VM Matériaux wykorzystała zalety scyfryzowanej i zautomatyzowanej logistyki, aby sprostać rocznej sprzedaży przekraczającej dwa miliony metrów kwadratowych płytek. Zbudowany przez Mecalux magazyn automatyczny bez wątpienia przyczynił się do usprawnienia przepływu towarów w magazynie oraz wydania towaru z magazynu.

Dzięki automatycznym urządzeniom transportu bliskiego i organizacji pracy przez Easy WMS przygotowanie zamówień odbywa się szybko, rzetelnie, a dla operatorów – komfortowo, osiągając wydajną logistykę, jakiej oczekują klienci firmy VM Matériaux.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego automatycznego magazynu paletowego, ponieważ pozwolił zwiększyć wydajność wszystkich operacji logistycznych, a szczególnie kompletacji zamówień na płytki ceramiczne. Poprawiliśmy warunki pracy operatorów, stawiając na ergonomię.

Céline MarchandDyrektor łańcucha dostaw firmy VM Matériaux

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta