Automatyzacja logistyki zakłada wdrożenie nowych technologii celem uzyskania maksymalnej wydajności operacyjnej tak wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynu

Automatyzacja logistyki – odległa przyszłość czy nowa rzeczywistość?

09 mar 2022

Automatyzacja procesów logistycznych obejmuje nowe trendy oraz ugruntowane już rozwiązania, takie jak wdrażanie urządzeń opartych na internecie rzeczy (IoT) czy sztucznej inteligencji w systemach transportowych, składowaniu towarów oraz kompletacji zamówień w magazynach i centrach dystrybucji.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej automatyzacji logistyki i spróbujemy ustalić, jakie rozwiązania automatyczne cieszą się największą popularnością na poszczególnych etapach logistycznych.

Dlaczego warto zdecydować się na automatyzację logistyki

Stale rosnąca konkurencja w połączeniu z nowymi tendencjami w handlu elektronicznym – jak choćby unified commerce – zmuszają przedsiębiorców do automatyzacji procesów logistycznych celem wyeliminowania kosztownych błędów i zapewnienia maksymalnej wydajności pracy magazynu. 

Rozwój e-commerce pozbawił paletę miana najpopularniejszej jednostki ładunkowej w centrach logistycznych. Potwierdzają to m.in. wyniki badania Warehouse and DC Operations Center Survey przeprowadzonego przez Peerless Research Group na zlecenie Logistics Management. Aż 70% ankietowanych przyznało, że towary wysyłane są do odbiorców nie tylko na paletach, ale również w kartonach.

Rosnąca złożoność kontroli procesów to nie jedyne wyzwanie, z jakim muszą mierzyć się specjaliści z zakresu logistyki. Handel elektroniczny wymaga skrócenia czasów dostawy, stawiając przed wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw nowe wyzwania, takie jak konieczność zarządzania zwrotami czy ponoszenia dodatkowych wydatków na obsługę procesów ostatniej mili

Biorąc pod uwagę wzrost popytu i kosztów logistycznych, automatyzacja przepływu towarów, przydzielania artykułów do lokalizacji (slotting) czy kompletacji zamówień to krok w dobrym kierunku. Technologia umożliwia bardziej precyzyjną kontrolę stanu magazynowego oraz zapewnia wydajną obsługę zgodnie z warunkami ustalonymi z klientem.

Automatyzacja logistyki opiera się na wykorzystaniu różnego typu urządzeń – od skanerów magazynowych po drony do przenoszenia ładunków
Automatyzacja logistyki opiera się na wykorzystaniu różnego typu urządzeń – od skanerów magazynowych po drony do przenoszenia ładunków

Przyszłość automatyzacji w logistyce

Automatyzacja procesów logistycznych to ogólnoświatowy trend. Tak wynika z raportu amerykańskiej firmy doradczej McKinsey, w którym szacuje się, że już za niespełna dziesięć lat sztuczna inteligencja będzie odgrywać nadrzędną rolę we wszystkich procesach logistycznych: „Do 2030 roku wiele powtarzalnych zadań zostanie prawdopodobnie zautomatyzowanych dzięki sztucznej inteligencji. Na porządku dziennym będą całkowicie automatyczne magazyny, o bardzo dużej wysokości, obsługiwane wyłącznie przez autonomiczne pojazdy pracujące pod kontrolą systemów zarządzania magazynem, które będą stale monitorować stan zapasów”.

Dostępne dane potwierdzają te prognozy. Według raportu MarketsandMarkets w latach 2020-2026 wartość rynku automatyzacji logistyki będzie rosnąć w tempie 10% rocznie, przekraczając pod koniec tego okresu 88 mld dolarów.

W artykule Operations management of smart logistics: A literature review and future research autorstwa prof. Bo Feng i prof. Qiwen Ye, opublikowanym na łamach czasopisma naukowego Frontiers of Engineering Management, wymieniono najważniejsze tendencje w transformacji logistyki. Znajdujemy tam potwierdzenie, że branża logistyczna coraz chętniej sięga po inteligentne rozwiązania informatyczne, w tym skanery radiowe (RFID), technologię blockchain, big data, sztuczną inteligencję czy drony, wykorzystując je do przetwarzania i prezentacji danych, śledzenia produktów, a także w procesach decyzyjnych.

System WMS ogrywa kluczową rolę w automatyzacji logistyki przedsiębiorstw
System WMS ogrywa kluczową rolę w automatyzacji logistyki przedsiębiorstw

W niedalekiej przyszłości czeka nas nieunikniona robotyzacja operacji logistycznych wewnątrz magazynu i poza nim, jak również automatyzacja procesów decyzyjnych mająca na celu wyeliminowanie błędów popełnianych przy ręcznej obsłudze ładunków. Trudno sobie to wyobrazić bez wdrożenia stosownych rozwiązań cyfrowych, np. systemu do zarządzania magazynem WMS lub systemu MES (z ang. Manufacturing Execution System).

Najważniejszym powodem, dla którego firmy sięgają po nowoczesne technologie, jest optymalizacja zasobów logistycznych w celu maksymalizacji zysków. Tak wskazuje raport Supply Chain Leadership opracowany przez amerykańską firmę doradczą Deloitte: aż 79% przedsiębiorstw, które postawiły na optymalizację łańcucha dostaw, odnotowało wpływy powyżej średniej w danej branży.

Najważniejsze rozwiązania z zakresu automatyzacji logistyki

Automatyzacja logistyki opiera się na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw, od zaopatrzenia linii produkcyjnych, poprzez magazynowanie, aż po transport towarów. Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania dla każdego z nich:

Automatyzacja kontroli zapasów

System magazynowy WMS to znakomite narzędzie pozwalające uzyskać ścisłą kontroli nad wszystkimi czynnościami realizowanymi w magazynie, a zwłaszcza nad przyjęciami i wydaniami towarów. Dzięki temu kierownik magazynu może na bieżąco identyfikować produkty oraz sprawdzać stan dostępnych zapasów. 

System WMS pełni funkcję mózgu całego obiektu, zapewniając automatyczną kontrolę stanów magazynowych, grupowanie produktów według rotacji czy przydzielanie jednostek ładunkowych do lokalizacji (slotting) według wstępnie określonych kryteriów. 

Automatyzacja składowania i transportu towarów oraz kompletacji zamówień

Warto zainwestować również w zaawansowane urządzenia magazynowe, np. układnice paletowe do obsługi towarów w obrębie regałów, a także automatyczne systemy transportowe, jak przenośniki paletowe czy pojazdy sterowane automatycznie AGV, które znakomicie sprawdzają się przy stałym i powtarzalnym przepływie towarów.

W przypadku zmiennych tras przepływu ładunków zdecydowanie lepiej zastosować rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, np. autonomiczne roboty mobilne, które potrafią przenosić jednostki ładunkowe w miejsca wskazane przez WMS, poruszając się niezależnie po magazynie.

Na etapie przygotowania zamówień – które generuje największe koszty, a proces automatyzacji tej czynności jest skomplikowany – najczęściej stosuje się systemy wspomagania kompletacji, jak np. pick-by-light, które usprawniają pracę order pickerów. W przypadku ciężkich ładunków wymagających znacznego wysiłku fizycznego można też zainstalować roboty pick & place, szczególnie przydatne do realizacji powtarzalnych operacji.

Automatyczne przenośniki znacznie przyspieszają przepływ ładunków w magazynie
Automatyczne przenośniki znacznie przyspieszają przepływ ładunków w magazynie

Automatyzacja logistyki korzysta także z rozwiązań cyfrowych, które dopełniają funkcjonalność systemu zarządzania w zakresie transportu towarów na zewnątrz magazynu. Dobrym przykładem będzie tu np. program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software, czyli dodatkowy moduł systemu Easy WMS marki Mecalux, który pomaga w wydajnej organizacji wysyłek, zapewniając możliwie jak najszybszą dostawę do klientów końcowych.

Cyfryzacja to tylko jedna z dostępnych możliwości. W użytku są już pojazdy autonomiczne zdolne przewozić ładunki po drogach publicznych. Być może całkiem niedługo dołączą do nich inne urządzenia oparte na sztucznej inteligencji. Mowa tu m.in. o dronach, które mają szansę zrewolucjonizować zaopatrzenie linii produkcyjnych czy usługi ultraszybkich dostaw. 

Automatyzacja logistyki – krok w kierunku optymalizacji i wydajności

Rezygnacja z ręcznej obsługi na rzecz systemów automatycznych pozwala usprawnić wszystkie etapy łańcucha dostaw, począwszy od transportu towarów, poprzez zaopatrzenie, aż po zarządzanie przydziałem artykułów do lokalizacji. 

Automatyczne systemy składowania, autonomiczne roboty mobilne i drony mogą wyręczyć personel w wielu uciążliwych zadaniach, pozwalając skupić się na pracach, które przynoszą firmie większe zyski.

Mecalux oferuje automatyczne rozwiązania intralogistyczne w pełni dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. Jeżeli chcesz zoptymalizować zasoby magazynowe i zapewnić maksymalną wydajność pracy obiektu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi eksperci przedstawią Ci najlepsze rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa.