Chmura hybrydowa obejmuje rozwiązania wdrażane w chmurach publicznych i prywatnych

Chmura hybrydowa – najlepszy wybór spośród chmur publicznych i prywatnych

09 lip 2024

Chmura hybrydowa jest jedną z najczęściej aktualnie stosowanych strategii w informatyce. Hybrydowa chmura obliczeniowa zyskuje na popularności, przez co już niewiele firm polega wyłącznie na chmurze publicznej.

Czym jest chmura hybrydowa?

Chmura hybrydowa obejmuje rozwiązania, których aplikacje lub komponenty są wdrażane w chmurach publicznych i prywatnych. Chmura hybrydowa to środowisko cloud computing wykorzystujące kombinację środowisk lokalnych, prywatnych i zewnętrznej chmury publicznej. Zwykle stanowi połączenie lokalnego centrum przetwarzania danych z chmurą publiczną, które może również korzystać z zasobów takich jak urządzenia z Edge AI czy przechowywanie w chmurze.

Przykład chmury hybrydowej

Nie istnieje jedna jedyna konfiguracja chmury hybrydowej odpowiednia dla wszystkich użytkowników. Dostępnych jest wiele opcji odpowiadających na różne potrzeby, dlatego poszczególne instytucje mogą wybrać te, które najlepiej dostosowują się do ich działania.

Przykładowo, chmura hybrydowa może składać się z lokalnej chmury publicznej i prywatnej, działającej w obrębie firmy. Może również koordynować dwie chmury publiczne (multi-cloud). Najbardziej powszechny przykład chmury hybrydowej łączy chmurę publiczną z lokalną chmurą prywatną.

Chmura hybrydowa może być też stosowana w cloud logistics, czyli do nadzorowania operacji przeprowadzanych wewnątrz magazynu i poza nim. Firmy działające w tej branży stosują oprogramowania takie jak system zarządzania magazynem, aby przyspieszyć i udoskonalić realizację operacji.

Zalety chmury hybrydowej

Wdrożenie chmury hybrydowej pomaga zapobiec akwizycji, instalacji i utrzymywaniu nowych serwerów, które nie są potrzebne w długoterminowej perspektywie. To rozwiązanie ma też inne zalety:

 • Skuteczna kontrola aplikacji. Możliwość decydowania o lokalizacji aplikacji oraz miejscu realizacji operacji związanych z chmurą hybrydową zapewnia większą kontrolę i prywatność oraz zgodność z wymogami.
 • Elastyczność operacji. Chmura hybrydowa umożliwia zastosowanie środowiska, które najlepiej dostosowuje się do każdej potrzeby.
 • Innowacyjność. Zapewnia dostęp do najnowszych technologii jak sztuczna inteligencja lub uczenie maszynowe, bez konieczności rozbudowywania czy wymiany istniejącej infrastruktury.
 • Większy zwrot z inwestycji. Współpraca z jednym dostawcą usług w zakresie wdrożenia chmury publicznej do lokalnego systemu zwiększa możliwości coud computing bez zwiększenia kosztów centrów przetwarzania danych.
 • Zwiększenie wydajności i mniejsze opóźnienia. Korzystanie z chmury hybrydowej jest korzystne w przypadku aplikacji hostowanych w odległych lokalizacjach. Podobnie te, które wymagają krótkiego opóźnienia, mogą być wdrażane w pobliżu siedzib klientów końcowych.
Chmura hybrydowa umożliwia dostęp do najnowszych technologii bez konieczności całkowitego wymieniania istniejącej infrastruktury
Chmura hybrydowa umożliwia dostęp do najnowszych technologii bez konieczności całkowitego wymieniania istniejącej infrastruktury

Jak przebiega przechowywanie w chmurze hybrydowej?

Chmury hybrydowe łączą zasoby i usługi różnych niezależnych środowisk informatycznych, dlatego wymagana jest ich integracja oraz koordynacja, aby udostępniać i sprawnie synchronizować informacje. Do optymalnego funkcjonowania infrastruktury hybrydowej potrzebna jest sieć, która zazwyczaj składa się z następujących elementów:

 • Interfejsy programowania aplikacji (API). Zbiór reguł i protokołów umożliwiających komunikację wewnętrzną między aplikacjami.
 • Sieć lokalna (LAN). Sieć komputerów obejmująca ograniczony obszar geograficzny, np. gospodarstwo domowe, biuro lub kampus uniwersytecki.
 • Sieć rozległa (WAN). Sieć komunikacyjna obejmująca rozległy obszar geograficzny, np. kraj, kontynent, a nawet glob.
 • Wirtualna sieć prywatna (VPN). Technologia ustanawiająca bezpieczne i szyfrowane połączenie między dwoma punktami za pomocą sieci publicznej, jak np. internet.

Kto korzysta z chmury hybrydowej?

Wdrożenie chmury hybrydowej warto rozważyć w przypadku różnych okoliczności:

 • Transformacja cyfrowa. W przypadku, gdy firmy nie mogą zmodernizować swojej struktury za pomocą chmury publicznej, ponieważ niektóre aplikacje wymagają zachowania poufności w centrach przetwarzania danych, chmura hybrydowa umożliwia połączenie ofert.
 • Rozwój i testy. Testowanie chmur publicznych jest bardziej ekonomiczne, ponieważ nie wiąże się z koniecznością zakupu i konfiguracji sprzętu. Wersja hybrydowa jest idealna dla projektów będących w budowie.
 • Większe zasoby informatyczne. Chmury hybrydowe mogą zapewnić większą pojemność sieci prywatnych za pomocą cloud bursting. Ta konfiguracja sprawia, że sieci prywatne uzyskują dostęp do sieci publicznej, stając się siecią publiczną tymczasowo podczas szczytów popytu.
 • Kopie bezpieczeństwa i odzyskiwanie danych. Informacje lokalne można replikować i zabezpieczyć za pomocą kopii zapasowych w chmurze hybrydowej. Dzięki temu możliwe jest kontynuowanie pracy z poziomu chmury, jeśli działanie centrum przetwarzania danych zostanie zakłócone.
 • Edge computing. Wdrożenie Edge computing w chmurze hybrydowej umożliwia przeprowadzanie prac obejmujących dane wrażliwe w pobliżu lokalizacji źródłowej, co wpływa na skrócenie opóźnień i zwiększa bezpieczeństwo.
 • Migracja aplikacji. Migracja elementów do chmury w najlepiej dostosowanym do firmy tempie umożliwia stopniową transformację technicznej infrastruktury.
Chmura wspiera automatyzację i usprawnia logistykę firm
Chmura wspiera automatyzację i usprawnia logistykę firm

Zalety chmury hybrydowej w intralogistyce

Chmura i automatyzacja procesów sprzyjają logistyce firmowej:

 • Wzrost wydajności. Przetwarzanie w chmurze umożliwia działanie oprogramowań takich jak system zarządzania magazynem (WMS) wykorzystywanych przez kierowników logistyki podczas monitorowania operacji.
 • Lepsza obsługa klienta. Monitorowanie łańcucha dostaw umożliwia oszacowanie realnych dat dostaw, co wpływa na poprawę doświadczenia zakupowego klientów.
 • Mniejsze koszty. Korzystanie z chmury hybrydowej nie wymaga zakupu sprzętu. Umożliwia też sprawniejsze planowanie ścieżek, co również przekłada się na większe oszczędności.
 • Sprawne działanie. Dzięki systemom takim jak WMS kierownicy logistyki mogą sprawnie dostosowywać plany do zmian na rynku.

System zarządzania magazynem w chmurze

Jeśli chcesz wydajniej zarządzać swoją logistyką za pomocą nowoczesnej technologii, skontaktuj się z nami. Mecalux dysponuje systemem zarządzania magazynem Easy WMS, zespołem 400 inżynierów i ponad 55 latami doświadczenia w sektorze w dziedzinie intralogistyki.

To narzędzie nadzoruje operacje przeprowadzane w magazynach automatycznych i manualnych, oferuje wiele zalet i dwa rodzaje architektur. W modelu SaaS Easy WMS działa w chmurze, a w modelu lokalnym zarówno system, jak i sprzęt znajdują się w siedzibie klienta. Razem znajdziemy rozwiązanie, które najlepiej dostosuje się do potrzeb Twojej firmy.