Belki to poziome profile, na których odkładane są ładunki na regałach

Rodzaje belek regałowych – charakterystyka i zastosowanie

03 sie 2023

Belki stanowią jeden z podstawowych elementów regałów metalowych instalowanych w magazynie. Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru składowanych ładunków.

Regały magazynowe składają się z elementów podtrzymujących, takich jak słupy, belki i ramy, oraz akcesoriów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie instalacji logistycznych.

Belki regałowe – definicja

Belki regałowe to poziome profile pełniące funkcję wsporników, na których odkłada się palety z ładunkiem. Zamontowane na poziomych ramach elementy równomiernie rozprowadzają na regale ciężar składowanego towaru.

Belki są kluczowym elementem składowym regałów paletowych. Oprócz nich w skład konstrukcji wchodzą ramy (pionowy element składający się z co najmniej dwóch słupów), płytki poziomujące (korygują nierówności podłoża) oraz kotwy (przytwierdzają regały do posadzki).

Componentes básicos de las estanterías de paletización convencional
Podstawowe elementy składowe regałów paletowych

Charakterystyka belek regałowych

Produkowane ze stali belki są wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu świetnie nadają się do składowania ciężkich ładunków. Można zamontować je na dowolnej wysokości ramy pionowej, co umożliwia regulowanie poziomów nośnych stosownie do wymiarów palet, a także dostosowanie regałów do potrzeb logistycznych firmy.

Belki montuje się do słupów za pomocą złączy lub zaczepów dopasowanych do rowków, zapewniając większą stabilność konstrukcji. Są też wyposażone w elementy zabezpieczające, minimalizujące skutki ewentualnych błędów popełnionych przez urządzenia transportu bliskiego.

Ponadto w regałach paletowych można składować nie tylko standardowe palety, ale również inne rodzaje nośników ładunków, jak np. pojemniki, palety o różnorodnej charakterystyce i wymiarach, czy też składowane luzem duże pojemniki i paczki. W tych przypadkach razem z belkami stosowane są m.in. półki lub inne elementy wspornikowe, umożliwiające składowanie towarów na regale.

Para cada contenedor se emplean dos soportes, uno en cada lado
Stosuje się dwa wsporniki na pojemnik, po jednym z każdej strony

Projektowanie belek i obliczenia

Elementy składowe regałów, czyli belki, ramy, a także surowce, z których są produkowane, muszą spełniać szczegółowe normy i przejść kontrolę celem zapewnienia prawidłowego działania instalacji.

W Europie projektanci systemów magazynowych stosują się m.in. do norm EN 15512:2020, EN 15620, EN 15629 i EN 15635 podczas określania tolerancji wymiaru w zakresie produkcji, montażu i bezpiecznego działania oraz serwisowania instalacji.

Przykładowo, norma EN 15620 zawiera zalecenia dotyczące wolnej przestrzeni, jaką należy zachować pomiędzy paletami. Odległość pomiędzy poziomami nośnymi oblicza się, biorąc pod uwagę zmienne takie jak wymiary palet (z ładunkiem), wysokość belki oraz stosowane do obsługi towaru urządzenia transportu bliskiego.

Z kolei zgodnie z normą EN 15512 belki muszą zostać poddane próbom zginania, a deformacje powstałe w wyniku naprężenia elementu są analizowane. Przeprowadzane są również próby wytrzymałości na ścinanie na złączach belki ram, aby sprawdzić, czy urządzenia zabezpieczające są wystarczająco efektywne.

Rodzaje belek (i półek)

Mecalux dysponuje szeroką gamą belek, odpowiadających różnorodnym wymogom zarówno w zakresie wymiarów, jak i rodzaju czy pojemności ładunku. W regałach paletowych stosuje się dwa rodzaje belek:

  • Belki TB: wykonane z jednolitego profilu zamkniętego z przyspawanymi po obu stronach zaczepami.
  • Belki 2C: wykonane z dwóch połączonych ze sobą profili w kształcie litery „C” z przyspawanymi po obu stronach zaczepami.

W instalacjach logistycznych, w których towary składowane są zarówno na paletach, jak i w pojemnikach, można zastosować również półki do składowania oraz przeprowadzania kompletacji. W przypadku tego rozwiązania magazynowego belki wykonane są z profilu zamkniętego, na którym umieszczane są półki.

Largueros que permiten combinar la colocación de palets con estantes
Belki umożliwiające składowanie palet oraz montaż półek

Jako że palety opierają się na belkach, półki pełnią funkcję wzmocnienia. Dostępne są różne rodzaje półek:

  • Siatkowe: wykonane są z prostokątnych paneli siatki elektrospawanej, pełniących funkcję elementu wzmacniającego.
  • Metalowe: nie wymagają zastosowania elementów mocujących do montażu na regałach.
  • Drewniane: wymagają zastosowania elementów przytrzymujących oraz trawersów, w zależności od obciążenia.
Largueros con estantes rejados (izquierda), metálicos (centro) y de madera (derecha)
Belki z półkami siatkowymi (po lewej), metalowymi (na środku) oraz drewnianymi (po prawej)

W magazynach najczęściej stosuje się półki siatkowe, ponieważ zapewniają lepszą cyrkulację powietrza i przepuszczalność światła.

Półki siatkowe zazwyczaj montowane są na górnych poziomach regałów z dwóch podstawowych powodów: jako środek zapobiegawczy przed ewentualnym upadkiem towaru, a także, aby zapewnić operatorom dobrą widoczność podczas odkładania produktów na miejsca składowania.

Belki – podstawowy element regałów

Belki stanowią kluczowy element regałów metalowych. Podobnie jak pozostałe komponenty systemów składowania, belki poddawane są skrupulatnym testom i kontrolom jakości, aby spełniały międzynarodowe normy i zapewniały prawidłowe działanie instalacji.

Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu systemów magazynowych dla firm wielu sektorów. Regały Mecaluxu można dostosować do różnorodnych, nawet najbardziej rygorystycznych, wymogów logistycznych. Skontaktuj się z nami – zaprojektujemy rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twojego magazynu.