Integracja magazynu z eBay pozwala zapewnić wydajności procesów logistycznych

Integracja eBay z magazynem – kompleksowe zarządzanie zapasami

21 październik 2021

Integracja platformy handlowej eBay z magazynem jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia efektywnej logistyki firm z sektora e-commerce prowadzących sprzedaż za jej pośrednictwem. 

Platforma posiada 180 milionów aktywnych użytkowników – obok Amazon i Aliexpress jest to jeden z największych portali zakupowych na świecie. W niniejszym artykule omawiamy sposób synchronizacji zamówień z zapasami w magazynie za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania dedykowanego dla eBay

Logistyka sprzedaży za pośrednictwem eBay 

Wdrożenie systemu WMS to najlepsze rozwiązanie umożliwiające synchronizację stanu magazynowego z listą produktów oferowanych na portalu eBay

Wdrożenie systemu WMS to najlepsze rozwiązanie umożliwiające synchronizację stanu magazynowego z listą produktów oferowanych na portalu eBay

Największym wyzwaniem związanym z prowadzeniem sprzedaży na platformie eBay jest sprawowanie całościowej kontroli nad zapasami zgromadzonymi w magazynie i ich synchronizacja z artykułami prezentowanymi na portalu. Może to być trudniejsze, gdy przedsiębiorstwo prowadzi zarazem własny sklep internetowy. 

Firmy posiadające kanał sprzedaży na eBay muszą dostosować swój profil działalności i zainwestować w optymalizację treści, aby ich oferta pojawiała się wśród pierwszych wyników wyszukiwania na portalu. Inwestycja ta może okazać się bezcelowa w przypadku nieefektywnej obsługi logistycznej. Sklep internetowy musi prezentować aktualną ofertę i być zsynchronizowany z zapasami magazynowymi

Jak to osiągnąć? Zarządzanie zapasami i zamówieniami z eBay przy użyciu kartki i długopisu czy też narzędzi typu Excel jest bezskuteczne w przypadku dużego wolumenu sprzedaży. Wiele firm decyduje się zatem na wdrożenie dedykowanego oprogramowania umożliwiającego integrację katalogu produktów oferowanych na platformie eBay z faktycznym stanem zapasów zgromadzonych w magazynie.

Jak funkcjonuje magazyn zintegrowany z ebay? 

Oprogramowanie do zarządzania zapasami opracowane dla eBay ma zapewnić kierownikowi ds. logistyki pełną kontrolę nad przepływem zapasów i zamówień zarówno w magazynie, jak i w sklepie internetowym. 

Tego rodzaju programy komputerowe koordynują ofertę prezentowaną na stronie internetowej z asortymentem składowanym w magazynie, automatycznie aktualizując główny katalog artykułów

 

System eBay Inventory Stock Management usprawnia zarządzanie zamówieniami w sklepie internetowym

System eBay Inventory Stock Management usprawnia zarządzanie zamówieniami w sklepie internetowym

 

W celu dostarczania informacji logistycznych takich jak liczba sztuk w przeliczeniu na daną pozycję lub status zamówienia, aplikacja powinna być zintegrowana (za pomocą API) z oprogramowaniem nadrzędnym, np. systemem WMS do zarządzania magazynem lub systemem ERP

Jednym ze sposobów automatyzacji zarządzania platformą eBay jest wdrożenie WMS – oprogramowania, którego zadaniem jest koordynacja czynności prowadzonych w magazynie. Jeśli WMS jest skomunikowany z eBay, po złożeniu zamówienia przez klienta system automatycznie wystawia zlecenie jego przygotowania w magazynie przy jednoczesnej aktualizacji zapasów w obydwu miejscach. 

Mecalux opracował szereg modułów dodatkowych do oprogramowania magazynowego Easy WMS. Jeden z nich to Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration, który aktualizuje zapasy i statusy zamówień na różnych platformach handlowych, w tym eBay. Moduł jest skoordynowany z magazynem oraz działem finansowym w celu usprawnienia procesów logistycznych i rozliczeniowych.

Moduł Marketplaces and Ecommerce Platforms Integration koordynuje zapasy magazynowe z zarządzaniem sklepem internetowym

Moduł Marketplaces and Ecommerce Platforms Integration koordynuje zapasy magazynowe z zarządzaniem sklepem internetowym

Zalety synchronizacji magazynu z eBay

Dzięki implementacji systemu WMS uzupełnionego o moduł do zarządzania zapasami stworzony z myślą o eBay firma zyskuje następujące korzyści: 

  • Pełna kontrola nad zapasami w czasie rzeczywistym: wdrożenie systemu zarządzania magazynem umożliwia firmie uzyskiwanie bieżących informacji na temat liczby posiadanych artykułów. 
  • Automatyczna synchronizacja stanu magazynowego z platformą zakupową: oprogramowanie koordynuje przyjęcia nowych zamówień z wysyłką produktów już wydanych, ułatwiając pracę operatorów w magazynie. 
  • Sprawne i elastyczne zarządzanie zamówieniami online: w kontekście coraz bardziej spersonalizowanych zamówień aplikacja zapewnia wyeliminowanie błędów od etapu zakupu dokonanego przez klienta po zarządzanie logistyką ostatniej mili. 

Systemy magazynowe oferują coraz więcej funkcji wspomagających pracę kierownika ds. logistyki w zakresie organizacji zadań i podejmowania decyzji – od zarządzania przyjęciem i wysyłką towaru po optymalizację kluczowych procesów. Systemy WMS nie są już tylko programami do zarządzania zapasami, lecz stały się niezbędnym narzędziem do obsługi całego magazynu. 

Oprogramowanie logistyczne wyspecjalizowane w obsłudze eBay aktualizuje status zamówień w magazynie w czasie rzeczywistym

Oprogramowanie logistyczne wyspecjalizowane w obsłudze eBay aktualizuje status zamówień w magazynie w czasie rzeczywistym

Cyfryzacja dla większej wydajności

Zarządzanie internetowym kanałem sprzedaży to niełatwe zadanie. Prowadzenie działalności za pośrednictwem portalu eBay wymaga elastyczności i efektywności w celu spełnienia kryteriów regulujących sprzedaż na platformie. 

W obliczu gwałtownego wzrostu zamówień w handlu elektronicznym cyfryzacja procesów logistycznych stała się rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć efektywność czynności magazynowych i wydajności pracy całego obiektu logistycznego. System WMS stanowi integralne rozwiązanie umożliwiające rozwiązanie problemów związanych ze sprzedażą internetową. W przypadku oprogramowania Easy WMS firmy Mecalux do dyspozycji jest wiele modułów dostarczających dodatkowe funkcje, w tym: w zakresie skutecznego zarządzania wysyłką towaru (program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software), synchronizacji zapasów w sklepach stacjonarnych i magazynie (Store Fulfillment) czy sprawnego zarządzania zamówieniami składanymi online oraz zwrotami towaru (WMS dla e-commerce), a także konkretne rozszerzenie dedykowane sprzedaży za pośrednictwem platform zakupowych, które omówiliśmy w niniejszym artykule.

Jeżeli chcesz wyeliminować błędy i niedociągnięcia w sprzedaży internetowej, skontaktuj się z nami. Nasz konsultant doradzi najlepsze rozwiązanie cyfrowe dla Twojej działalności.