Przenośniki przemysłowe w magazynie

Przenośniki przemysłowe: jaki system transportu wybrać do magazynu?

15 sty 2020

Jakie przenośniki przemysłowe należy zainstalować w magazynie? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a skutki podjętego wyboru będą mieć duży wpływ na przepływy materiałów w Twoim magazynie. Optymalnie wybrane przenośniki przemysłowe mogą zmaksymalizować efektywność procesów kompletacji i składowania ładunków, a przy tym zmniejszają ryzyko występowania uszkodzeń magazynowego towaru. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, jakie są dostępne rodzaje przenośników magazynowych i czym się charakteryzują.

Jaki wybrać rodzaj przenośników przemysłowych?

Przed wyborem typu przenośników należy przeanalizować charakterystykę ładunków, które będą obsługiwane. Kluczowe informacje, które należy wziąć pod uwagę, to:

 • materiał, z jakiego są wykonane ładunki,
 • rozmiar ładunków,
 • waga ładunków,
 • prędkość, z jaką ładunki powinny być transportowane,
 • różnica wysokości, którą ładunki muszą pokonać,
 • kierunek ruchu ładunków i jego zmiany,
 • w jaki sposób ładunki będą umieszczane na przenośnikach i czy do tego celu będą wykorzystywane urządzenia do obsługi towarów?

Oprócz cech dotyczących ładunków należy wziąć pod uwagę także charakterystykę samego magazynu:

 • W jakich warunkach otoczenia odbywa się praca obiektu? Czy występuje w nim duże stężenie pyłów albo panuje wysoka temperatura lub wilgotność powietrza?
 • Jaki jest układ magazynu?
 • Jak ładunki są rozmieszczone w magazynie?
 • Jakie rozwiązania magazynowe są używane do składowania ładunków?
 • W jaki sposób odbywa się kompletacja zamówień?
Przenośnik taśmowy w strefie kompletacji zamówień
Przenośnik taśmowy w strefie kompletacji zamówień

Jakie wyróżniamy przenośniki przemysłowe?

Przenośniki przemysłowe to typ urządzenia transportu bliskiego, które służą do przemieszczania ładunków po określonej trasie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przenośników, jednak zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego rozwiązania, najpierw należy określić potrzeby swojego magazynu i przedsiębiorstwa. Dzięki temu dopasowanie odpowiedniego typu przenośników magazynowych powinno być o wiele łatwiejsze oraz przyniesie większe korzyści pod względem wydajności przepływów towarów.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne przenośniki przemysłowe stosowane w magazynach wraz z krótką charakterystyką.

Przenośniki taśmowe

Za transport ładunków w tym rozwiązaniu odpowiada taśma. Może być ona wykonana z różnych materiałów, na przykład gumy, tworzywa sztucznego o dużej elastyczności, nylonu, itp. Przenośniki taśmowe są lekkie, wytrzymałe i cechują się niskim zużyciem w trakcie eksploatacji. Są popularnym rozwiązaniem także z uwagi na ich właściwości:

 • odporność na oleje,
 • możliwość pracy w wysokich temperaturach,
 • możliwość obsługi ładunków sypkich,
 • sprawny transport ładunków na inną wysokość.

Przenośniki taśmowe najczęściej są używane w branżach rolno-spożywczej, farmaceutycznej i budowlanej.

Przenośniki łańcuchowe

Ten system transportu bliskiego jest popularny w rozwiązaniach logistycznych przedsiębiorstw z branż rolno-spożywczej i motoryzacyjnej oraz wśród firm działających w przemyśle recyklingowym. Przede wszystkim ich zaletą jest możliwość obsługi zarówno palet, jak i pojemników. Dodatkowo metalowe komponenty, z których wykonany jest główny mechanizm transportu przenośników łańcuchowych, gwarantują długi czas eksploatacji.

Przenośniki rolkowe do transportu palet

Wiele przedsiębiorstw jako główny rodzaj nośnika ładunku w swoich procesach logistycznych stosuje palety. Stąd jednym z częściej spotykanych rozwiązań w magazynach są przenośniki rolkowe przeznaczone do transportu palet. Są to przenośniki przemysłowe, które do przemieszczania ładunków wykorzystują rzędy obracających się rolek. Doskonale sprawdzają się w transporcie towarów o dużej wadze. Są niemal nieodłącznym elementem magazynów automatycznych. Transportują ładunki, które następnie są obsługiwane przez układnice.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przenośników rolkowych, zobacz nasz artykuł: Wzrost wydajności dzięki automatyzacji transportu ładunków za pomocą przenośników paletowych.

Przenośniki rolkowe do transportu pojemników

Ten rodzaj przenośników stosowany jest do przemieszczania pojemników, kartonów, paczek itp. Wykorzystywany jest przede wszystkim w firmach z branży elektronicznej oraz przez operatorów logistycznych, czyli w przedsiębiorstwach, których praca opiera się głównie na obsłudze ładunków o niedużych rozmiarach. Zaletą przenośników rolkowych przeznaczonych do transportu pojemników są duże możliwości konfiguracyjne oraz niskie koszty utrzymania.

Lista dostępnych przenośników przemysłowych jest znacznie dłuższa, powyżej przedstawiliśmy rozwiązania najczęściej stosowane w magazynach. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju przenośników można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doradzą w doborze najlepszego systemu transportu dostosowanego do potrzeb magazynu. Oferowane przez nas rozwiązania doskonale sprawdzają się w firmach z różnych branż. Jednym z przykładów jest operator logistyczny 3LP, którego magazyn firma Mecalux wyposażyła w systemy magazynowe skomunikowane siecią przenośników paletowych i pojemnikowych.