Model handlu q-commerce wyróżnia ultraszybkie doręczanie zamówień

Q-commerce – ultraszybkie dostawy zamówień internetowych

05 sty 2022

Q-commerce, uważany za handel trzeciej generacji, jest efektem ewolucji handlu elektronicznego. Łatwa dostępność produktów i zacięta konkurencja na rynku spowodowały wzrost oczekiwań konsumentów. Wraz z nadejściem q-commerce nie wystarczą już szybkie dostawy. Czas od złożenia zamówienia do jego odbioru liczy się w godzinach, a nawet w minutach. Produkty muszą dotrzeć do klienta ultraszybko.

W jaki sposób wpływa to na nawyki konsumenckie w ujęciu logistycznym? Czym różni się q-commerce od e-commerce? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym jest q-commerce?

Q-commerce, czyli quick commerce (szybki handel) to najnowszy trend w handlu elektronicznym, w którym liczą się przede wszystkim dwa czynniki związane ze sprzedażą internetową: wygoda i szybkość dostawy zamówień.

Chodzi o niemal natychmiastowe dostarczanie klientom niewielkich ilości produktów w dowolnym miejscu i czasie. Nowi konsumenci coraz bardziej doceniają szybkość i jakość obsługi, a mniejszą wagę przywiązują do zniżek czy darmowej wysyłki.

Na początku w modelu q-commerce oferowano głównie artykuły pierwszej potrzeby: posiłki, środki czystości czy produkty do higieny osobistej. W okresie lockdownu wprowadzonego w związku z wybuchem pandemii COVID-19 od szybkiego wdrożenia tej strategii zależało przetrwanie niektórych firm. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości ten model zostanie przyjęty również przez inne branże. 

7 cech logistyki q-commerce

W jaki sposób q-commerce wpływa na logistykę? Oto kilka najistotniejszych cech tego modelu prowadzenia sprzedaży:

  • 1) Bardzo krótki czas dostawy. Konsument oczekuje, że zamówione produkty otrzyma mniej więcej w ciągu godziny.
  • 2) Dostawa z bliskiej odległości. Aby dostarczyć zamówienie w tak krótkim czasie, niezbędna jest wysyłka z punktu usytuowanego w sąsiedztwie konsumenta. 
  • 3) Optymalizacja ostatniej mili. Szybkie przygotowanie i sprawna wysyłka na niewiele się zdadzą, jeżeli zamówienie utknie na etapie dostawy. 
  • 4) Mniejsze magazyny. Ze względu na ograniczoną liczbę oferowanych produktów nie ma potrzeby utrzymywania ogromnego magazynu. Pozwala to ograniczyć koszty składowania i skupić się na wydajnej dostawie produktów z oferty. 
  • 5) Skomplikowana obsługa towarów. W modelu q-commerce oferowane są zazwyczaj produkty z wielu różnych kategorii, co rodzi dodatkowe problemy, których nie ma w przypadku obsługi takich samych towarów. Weźmy pod uwagę np. delikatne artykuły spożywcze, które łatwo przypadkiem uszkodzić lub zgnieść albo produkty łatwopalne, które wymagają szczególnie ostrożnej manipulacji. 
  • 6) Szybkie przygotowanie zamówień. Zamówień do przygotowania jest niewiele, a każde z nich zawiera ograniczoną liczbę produktów. Pozwala to usprawnić ten etap i dostarczyć przesyłkę w przeciągu godziny lub kilkudziesięciu minut.
  • 7) Stała dostępność zapasów. Zamawiane przez klientów towary muszą być dostępne od ręki.

Decydując się na omawiany model działalności, trzeba gruntownie przeanalizować zasady pracy i nieustannie wprowadzać korekty, które pozwolą zaoszczędzić choćby kilka cennych sekund, co przy tak krótkich terminach dostawy ma niebagatelne znaczenie.

W modelu q-commerce zamówienia obejmują zazwyczaj kilka artykułów
W modelu q-commerce zamówienia obejmują zazwyczaj kilka artykułów

Różnice między e-commerce i q-commerce

Model q-commerce najłatwiej scharakteryzować na zasadzie porównania z tradycyjnym handlem elektronicznym:

  e-commerce q-commerce
Termin dostawy Dni Minuty/godziny
Dostępność zapasów Szeroka oferta produktów Ograniczona oferta produktów
Transport Furgonetka Jednoślad
Rodzaj magazynu Magazyn centralny Sklep stacjonarny lub mały magazyn lokalny

 

Istnieje jeszcze jedna różnica, o której warto wspomnieć – w przypadku q-commerce zakupy są realizowane pod wpływem chwili, dlatego zamówienia obejmują niewielką liczbę stosunkowo tanich produktów. W przypadku e-commerce klienci raczej dają sobie czas do namysłu. W efekcie wydają zazwyczaj więcej pieniędzy i zamawiają więcej produktów na raz (artykuły z różnych kategorii lub kilka a nawet kilkanaście sztuk takiego samego produktu). 

Można też dostrzec wyraźne różnice w profilu klientów: z q-commerce korzystają głównie ludzie młodzi, mieszkający w pojedynkę, z partnerem lub współlokatorami, otwarci na nowe usługi. W przypadku e-commerce klienci są bardziej zróżnicowani z przewagą osób o skłonnościach bardziej zachowawczych (rodziny, osoby starsze itd., choć oczywiście nie brakuje też młodzieży).

Rozwiązania logistyczne dla q-commerce

Firmy stawiające na działalność w modelu q-commerce potrzebują magazynów o niewielkiej pojemności. Produkty przechowuje się we własnym sklepie, w tzw. dark store lub w mikromagazynie z konwencjonalnymi regałami paletowymi lub kompletacyjnymi.

W takim przypadku szczególnie istotne jest stosowanie odpowiedniego systemu WMS do zarządzania magazynem. Oprogramowanie powinno płynnie współpracować z platformami sprzedażowymi i na bieżąco sygnalizować każde nowe zamówienie, aby zapewnić sprawną obsługę dostaw.

Informatyczny system magazynowy Easy WMS firmy Mecalux jest wyposażony w różne moduły usprawniające zarządzanie logistyką q-commerce, np. WMS dla e-commerce, który zapewnia możliwość rozwoju handlu elektronicznego, czy Store Fulfillment, który pozwala na bieżącą kontrolę zapasów w magazynie i sklepie stacjonarnym. Oprócz tego moduł Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration umożliwia współpracę systemu Easy WMS z oprogramowaniem wiodących platform sprzedażowych celem sprawnej obsługi nowych zamówień.

System WMS pozwala usprawnić zarządzanie i przygotowywanie zamówień na rynku q-commerce
System WMS pozwala usprawnić zarządzanie i przygotowywanie zamówień na rynku q-commerce

Priorytetem ekspresowa dostawa

Sprzedaż internetowa, do której już zdążyliśmy się przyzwyczaić, na naszych oczach ewoluuje w reakcji na zmiany stylu życia i przyzwyczajeń konsumentów. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierają szybkość i wygoda, które przestają być luksusem, a stają się wręcz niezbędnym elementem obsługi każdego klienta.

Q-commerce jest wynikiem naturalnej ewolucji handlu elektronicznego. Wielu przedsiębiorców dostrzega konieczność wdrożenia tego modelu, aby utrzymać dotychczasową bazę klientów. Jeżeli uważasz, że logistyka Twojej firmy potrzebuje zastrzyku energii, który pozwoli dotrzymać kroku cyfrowej konkurencji, skontaktuj się z Mecaluxem. Nasi specjaliści zaproponują system składowania i zarządzania najlepiej dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.