Palety

Palety to najczęściej stosowany nośnik służący do przenoszenia towarów I składowania ich na regałach magazynowych. Najbardziej powszechnym rodzajem palety jest paleta drewniana, choć w ostatnim czasie coraz popularniejsze jest używanie palet plastikowych, które mogą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Z kolei w niektórych sektorach przemysłu wykorzystywane są głównie palety metalowe. W porównaniu do innych rodzajów ten typ palet jest znacznie bardziej wytrzymały, ale z drugiej strony są one cięższe i wymagają poświęcenia większych nakładów finansowych.

Wybierając najbardziej odpowiedni rodzaj palet do magazynu, należy kierować się nie tylko tworzywem, z którego są wykonane, ale także ich wymiarem. W zależności od charakterystyki produktu, systemu składowania czy przepisów panujących w danym kraju, bardziej preferowaną opcją może być zastosowanie konkretnego rodzaju palety. Na przykład w Europie najczęściej używanym typem palety jest tzw. europaleta, której standardowe wymiary wynoszą 1200 mm długości i 800 mm szerokości. Jej zaletą jest to, że można ją bez problemu stosować w przypadku każdego systemu magazynowania.

Standaryzacja w zakresie wymiarów europalety umożliwia również zoptymalizowanie jej pojemności, ponieważ stanowią one wielokrotność wymiarów standardowych pojemników skrzyniowych.

Standardowa paleta