Palety

Palety to najczęściej stosowany nośnik służący do przenoszenia towarów I składowania ich na regałach magazynowych. Najbardziej powszechnym rodzajem palety jest paleta drewniana, choć w ostatnim czasie coraz popularniejsze jest używanie palet plastikowych, które mogą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Z kolei w niektórych sektorach przemysłu wykorzystywane są głównie palety metalowe. W porównaniu do innych rodzajów ten typ palet jest znacznie bardziej wytrzymały, ale z drugiej strony są one cięższe i wymagają poświęcenia większych nakładów finansowych.

Wybierając najbardziej odpowiedni rodzaj palet do magazynu, należy kierować się nie tylko tworzywem, z którego są wykonane, ale także ich wymiarem. W zależności od charakterystyki produktu, systemu składowania czy przepisów panujących w danym kraju, bardziej preferowaną opcją może być zastosowanie konkretnego rodzaju palety. Na przykład w Europie najczęściej używanym typem palety jest tzw. europaleta, której standardowe wymiary wynoszą 1200 mm długości i 800 mm szerokości. Jej zaletą jest to, że można ją bez problemu stosować w przypadku każdego systemu magazynowania.

Standaryzacja w zakresie wymiarów europalety umożliwia również zoptymalizowanie jej pojemności, ponieważ stanowią one wielokrotność wymiarów standardowych pojemników skrzyniowych.

Standardowa paleta

 • Grupowanie produktów w większe jednostki ładunkowe

  Grupowanie produktów w większe jednostki ładunkowe umożliwia zmniejszenie liczby potrzebnych ruchów, które należy wykonać wokół towaru. Najczęściej stosowanym nośnikiem do ich składowania są palety i pojemniki.

 • Palety drewniane

  Palety drewniane to najczęściej stosowany typ palet w magazynach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą wymiarami i budową.

 • Palety metalowe

  Najczęściej palety metalowe są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym i w przemyśle hutniczym.

 • Palety plastikowe

  W porównaniu do palet drewnianych, palety plastikowe przynoszą szereg innych korzyści (mniejsza waga, łatwiejsze czyszczenie), ale także i wady, które należy wcześniej rozważyć.

 • Europaleta (wymiary i cechy)

  Norma europejska UNE-EN 13698-1 określa wymagania konstrukcyjne, na podstawie których wprowadzono europaletę o wymiarach 1200 x 800 mm.