Dystrybutor artykułów elektrycznych Rexel uruchomił nowy magazyn we Francji

Dystrybutor artykułów elektrycznych Rexel uruchomił nowy magazyn we Francji

W magazynie firmy Rexel, dystrybutora produktów elektrycznych, zostały zastosowane trzy systemy składowania

Rexel logo

Działająca w branży energetycznej i elektrycznej firma Rexel wzmocniła tempo wzrostu swojego oddziału we Francji. Efektem przeprowadzki do nowego centrum logistycznego jest większa pojemność magazynowa i sprawniejsza kompletacja, co z kolei przyczynia się do skuteczniejszego realizowania omnikanałowej strategii sprzedaży. Mecalux wyposażył obiekt w trzy systemy magazynowe – regały paletowe, półkowe i wspornikowe. Rozwiązania te umożliwiają efektywną obsługę 26 000 pozycji asortymentowych i przygotowywanie 1800 zamówień dziennie.

  • Zdjęcia
  • Magazyn firmy Rexel we Francji do składowania artykułów elektrycznych
    Regały do składowania dużych produktów: kotłów grzewczych i kabli na szpulach
    Regały półkowe do składowania małych produktów firmy Rexel
    Regały wspornikowe do składowania długich produktów, między innymi rur i profili
    Przygotowywanie zamówień w magazynie artykułów elektrycznych firmy Rexel
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Rexel

Już od ponad 50 lat Rexel oferuje swoim klientom nieocenione wsparcie we wdrażaniu innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań elektroenergetycznych.

Firma zatrudnia 27 000 osób i posiada oddziały w 26 krajach, jednak swoje usługi i produkty oferuje klientom z całego świata dzięki sieci 2000 punktów sprzedaży i 104 centrów logistycznych. W 2018 roku obroty przedsiębiorstwa osiągnęły 13,37 miliarda euro, a perspektywy wzrostu są obiecujące.

Przeniesienie do nowego magazynu

We Francji Rexel posiadał dwa magazyny koło Bordeaux. Mimo tego, iż ich łączna powierzchnia wynosiła 7000 m2, okazały się one niewystarczające, by pomieścić więcej produktów i sprawniej realizować zamówienia.

Z tego powodu francuski oddział przeniósł się do nowego centrum logistycznego, powstałego nieopodal dotychczasowych dwóch obiektów, w miejscowości Cestas. Jest to doskonała lokalizacja umożliwiająca szybką i sprawną obsługę klientów z całej Nowej Akwitanii. Przeprowadzka znacząco zwiększyła powierzchnię magazynową. Obecnie firma dysponuje 18 000 m2 w budynku i 3000 m2 na zewnątrz, dzięki czemu sprawnie zarządza ponad 26 000 pozycji asortymentowych.

W ofercie firmy Rexel znajdują się artykuły o różnych zastosowaniach, wielkości, wadze i rotacji. Celem przedsiębiorstwa było uzyskanie w nowym magazynie jak największej wydajności poprzez maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Aby to osiągnąć, konieczne było wdrożenie rozwiązania umożliwiającego efektywną obsługę zróżnicowanego asortymentu.

Od kilku lat, aby polepszyć doświadczenia zakupowe swoich klientów, firma rozwija strategię sprzedaży wielokanałowej. Dzięki temu produkty firmy Rexel można nabyć za pośrednictwem strony internetowej lub w jednym z 460 sklepów w całym kraju.

Bez wątpienia strategia omnikanałowa to ogromne wyzwanie, wymagające usprawnienia procesu magazynowego, aby możliwe było szybkie przygotowanie i dostarczenie 1800 zamówień dziennie. Wyzwanie to przyjął Mecalux i jak twierdzi Dyrektor Centrum Logistycznego firmy Rexel w Cestas, Patricia Marais: „przedstawiona oferta była w pełni zgodna ze specyfikacją zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i pod względem finansowym”.

Mecalux wyposażył magazyn w trzy różne systemy składowania: regały paletowe, półkowe i wspornikowe. Ta kombinacja umożliwia właściwą organizację magazynowania zróżnicowanego asortymentu firmy Rexel.

Patricia Marais – Dyrektor Centrum Logistycznego firmy Rexel w Cestas (Francja)
Rok po uruchomieniu jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności naszego nowego centrum logistycznego. Operatorzy oceniają pozytywnie zastosowane systemy składowania. Zyskaliśmy też więcej miejsca, a dzięki temu nasi klienci mogą liczyć na sprawniejszą obsługę”.

Regały paletowe
Regały paletowe przeznaczyliśmy do składowania dużych produktów, takich jak m.in. kotły elektryczne, pompy ciepła, szpule z kablami i urządzenia oświetleniowe” – wyjaśnia Patricia Marais. Jedną z zalet takich regałów jest uniwersalność. Dostępność elementów uzupełniających pozwala na dostosowanie poziomów nośnych do gabarytów jednostek ładunkowych.

Inną korzyścią, jakie niesie zastosowanie tego typu regałów, jest bezpośredni dostęp do każdej z 9336 magazynowanych palet, co ułatwia obsługę ładunków i przygotowywanie zamówień.

Na dolnych poziomach regałów zamontowanych w magazynie odbywa się kompletacja. Operatorzy pobierają potrzebne produkty wprost z palet. Górne poziomy służą do składowania zapasu towaru, tak aby zawsze dostępny był zapas niezbędnych artykułów. Zapobiega to przestojom w przygotowywaniu zamówień.

W celu przygotowania zamówienia pracownicy magazynu przemieszczają się po obiekcie z wózkami do kompletacji. Lokalizacja produktów wchodzących w skład zamówień następuje zgodnie ze wskazaniami oprogramowania magazynowego wyświetlanymi na terminalach radiowych.

Regały półkowe
Większość powierzchni magazynu zajmują regały półkowe o wysokości 4 m, na których, jak wskazuje Dyrektor Centrum Logistycznego, „składowane są mniejsze produkty, np. narzędzia i drobne artykuły instalacyjne”.

Regały te, podobnie jak paletowe, charakteryzują się dogodnym dostępem do ładunków, ułatwiając operatorom pobieranie produktów z kartonów.

Podczas jednego przebiegu operator przygotowuje kilka zamówień jednocześnie. W tym celu posługuje się wózkiem kompletacyjnym z osobnymi przegrodami, w których umieszcza pobierane z regałów produkty, rozdzielając je na poszczególne zamówienia. Po zakończeniu kompletacji wózek z gotowymi zamówieniami trafia do strefy pakowania, gdzie następuje ich weryfikacja, pakowanie i ostatecznie wysyłka.

W magazynie zainstalowano również regały półkowe przepływowe. Ich poziomy nośne zbudowane są z lekko nachylonych bieżni rolkowych, co umożliwia samoczynne przesuwanie się umieszczonych na nich kartonów pod wpływem grawitacji. Poziomy nośne zakończone są metalowymi podajnikami, których większe nachylenie jeszcze bardziej ułatwia dostęp do produktów znajdujących się w kartonach.

Uzupełnianie stanu magazynowego odbywa się z drugiej strony regału, w korytarzu załadunkowym. Operatorzy umieszczają kartony z produktami na wejściu do poziomów.

Ładunki przesuwają się następnie w stronę korytarza kompletacyjnego. Obie czynności – uzupełnianie stanu magazynowego i przygotowywanie zamówień – mogą się odbywać jednocześnie, gdyż nie kolidują ze sobą.

Regały wspornikowe
Regały wspornikowe zbudowane są z kolumn o wysokości 8,5 metra, do których przymocowane są ramiona tworzące poziomy ładunkowe dla produktów długich, przykładowo „profili i rur”, jak wskazuje Patricia Marais. Konstrukcja regałów wspornikowych umożliwia łatwą modyfikację wysokości poziomów nośnych w celu dostosowania do ładunków o różnych gabarytach.

Kompletacja – najważniejszy etap procesu w magazynie firmy Rexel

Rexel przeniósł się do nowego magazynu we Francji, aby zyskać więcej miejsca do składowania bogatego asortymentu. Nowe centrum logistyczne pozwala firmie na skuteczniejszą realizację strategii omnikanałowej dzięki usprawnieniu zaopatrzenia własnych punktów sprzedaży i zapewnienie szybkich dostaw klientom kupującym przez internet.

Kompletacja jest kluczową operacją w każdym magazynie realizującym onmikanałową strategię sprzedaży. Rozwiązania wdrożone przez Mecalux przyczyniają się do lepszej organizacji składowania, a tym samym efektywniejszej pracy operatorów, dzięki czemu w centrum logistycznym firmy Rexel przygotowuje się 1800 zamówień na dzień.

Wybór regałów paletowych, półkowych i wspornikowych jako systemów składowania w tym obiekcie był podyktowany względami praktycznymi. Rozwiązania te umożliwiają bezpośredni dostęp do ładunków, co usprawnia prace magazynowe, a w rezultacie – realizację zamówień.

Korzyści dla firmy Rexel

  • Sprawne przygotowywanie zamówień: wszystkie trzy systemy składowania zapewniają bezpośredni dostęp do produktów, co znacząco usprawnia kompletację.
  • Dostosowanie do zróżnicowanego asortymentu: wyposażenie dodatkowe zastosowanych regałów umożliwia dostosowanie poziomów nośnych do składowania produktów zróżnicowanych pod względem wielkości, kształtu i wagi.
  • Większa pojemność magazynowa: powierzchnia 18 000 m2 pozwala na składowanie produktów w liczbie niezbędnej do szybkiego i sprawnego realizowania zamówień.
Centrum dystrybucyjne firmy Rexel: regały paletowe
Pojemność magazynowa: 9336 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 10 m

Zapytaj eksperta