Nowy automatyczny magazyn samonośny z 11 układnicami wybudowany dla B. Braun

Nowy automatyczny magazyn samonośny z 11 układnicami wybudowany dla B. Braun

B. Braun, wiodący dostawca wyrobów medycznych, buduje centrum logistyczne z temperaturą kontrolowaną w Tarragonie

B. Braun

Mecalux zbudował automatyczny magazyn samonośny o pojemności 42 116 palet dla firmy B. Braun w hiszpańskiej miejscowości Santa Oliva. Obiekt umożliwia Klientowi wykonywanie wszystkich operacji magazynowych, zaspokajając zarówno obecne, jak i przyszłe potrzeby logistyczne.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie B. Braun

B. Braun to niemiecki koncern prowadzący od ponad 175 lat działalność w zakresie badań i rozwoju, projektowania i produkcji wyrobów medycznych. Dziś firma jest obecna na rynkach ponad 60 krajów.

W 1955 roku B. Braun zainaugurował swoją działalność w Hiszpanii, gdzie wybudował zakład zatrudniający ponad 2000 osób, które zajmują się produkcją i dystrybucją wyrobów medycznych, sprzętu chirurgicznego i produktów farmaceutycznych. Budowa centrum logistycznego w Santa Oliva ma na celu usprawnienie obsługi zamówień, tak aby zapewnić dostawę do każdego miejsca w Hiszpanii i Europie w jak najkrótszym terminie.

Nowe centrum logistyczne

Centrum logistyczne o powierzchni 31 000 m2 składa się z trzech budynków:

  1. Magazyn samonośny przeznaczony wyłącznie do składowania palet. Jest to najobszerniejszy i najwyższy obiekt centrum. W jednym z jego końców znajdują się systemy przenośników wejściowych i wyjściowych, które łączą go z pozostałymi dwoma budynkami. Na zewnątrz zamontowano główny zbiornik wody i pompy instalacji przeciwpożarowej.
  2. Przyległy do niego dwukondygnacyjny magazyn o tradycyjnej konstrukcji. Na dolnej kondygnacji odbywa się przyjmowanie towaru, na górnej zaś wykonywane są czynności w zakresie kompletacji i sortowania zamówień.
  3. W drugim przyległym budynku, również o tradycyjnej konstrukcji, znajdują się strefy sortowania i konsolidacji zamówień, a także rampy załadunkowe.

Cechy magazynu samonośnego
Magazyn samonośny to rozwiązanie, które służy optymalnemu wykorzystaniu powierzchni przeznaczonej na budowę. Wysokość obiektu jest ograniczona jedynie przez zasięg stosowanych urządzeń manipulacyjnych oraz przepisy budowlane, co umożliwia maksymalizację jego pojemności. Obiekt zbudowany jest z regałów. Na nich spoczywają wiązary dachowe (do których przymocowane są prowadnice układnic) oraz belki stropowe, które razem tworzą konstrukcję sufitu. Ściany wspierają się na profilach bocznych. W konstrukcję wbudowane są systemy wentylacji i kontroli temperatury, instalacja oświetleniowa oraz rury i tryskacze systemu przeciwpożarowego.

Przy projektowaniu magazynu samonośnego uwzględnia się czynniki mające wpływ na jego konstrukcję, takie jak ciężar samego obiektu, ciężar składowanych w nim ładunków, parcie i ssanie wiatru, występujące obciążenia dachu (np. przez zalegający śnieg lub wykonywanie prac konserwacyjnych), siły poprzeczne działające wskutek pracy układnic, ewentualną aktywność sejsmiczną rejonu oraz przepisy budowlane obowiązujące w danym regionie.

Wnętrze automatycznego magazynu samonośnego
W magazynie samonośnym o długości 124,5 m, szerokości 66 m i wysokości 28 m znajduje się 11 korytarzy. Sześć z nich wyposażone jest w regały o pojedynczej głębokości, a pozostałe pięć w regały o podwójnej głębokości.

Regały dzielą się na 14 poziomów nośnych, z których każdy mieści trzy palety. Taki rozkład umożliwia składowanie jednostek magazynowych w oparciu o kryterium rotacji (A, B i C), jak również pozwala zoptymalizować pracę urządzeń transportu wewnętrznego.

Każdy korytarz jest obsługiwany przez układnicę jednokolumnową z widłami teleskopowymi o pojedynczej i podwójnej głębokości. Urządzenia te przenoszą ładunki z prędkością 180 m/min i podnoszą je z prędkością 54 m/min, co pozwala zapewnić obsługę ponad 370 palet na godzinę. Układnice transportują palety z przenośników wejściowych i do przenośników wyjściowych usytuowanych na końcu każdego korytarza.

Optymalizacja wysokości nowego obiektu dzięki budowie poniżej poziomu terenu
Część magazynu samonośnego została posadowiona poniżej poziomu terenu. Dzięki temu możliwe było obniżenie wysokości konstrukcji naziemnej, aby obiekt nie przekroczył norm zawartych w obowiązujących przepisach, a jednocześnie mógł zapewnić wymaganą pojemność magazynową.

Dwie platformy utworzone na profilach konstrukcyjnych umożliwiają obsługę palet na dwóch poziomach magazynu: pierwszy z nich przeznaczony jest dla operacji wejścia i wyjścia pełnych palet, drugi zaś służy do zaopatrywania stref kompletacji i sortowania zamówień.

Na dolnym poziomie, bezpośrednio na płycie fundamentowej, zostały zainstalowane systemy sterownicze urządzeń pomocniczych obiektu. Ponadto utworzono wejścia umożliwiające dostęp w celu prowadzenia prac konserwacyjnych. Wszystkie te elementy są odpowiednio zabezpieczone i odizolowane od korytarzy roboczych, w których pracują układnice, za pomocą modułowych ogrodzeń bezpieczeństwa i bramek.

Korzyści dla Klienta:

  • Optymalizacja powierzchni: magazyn samonośny wykorzystuje całą dostępną powierzchnię i wysokość, co pozwala uzyskać pojemność magazynową dla 42 116 palet.
  • Automatyzacja : centrum logistyczne zostało wyposażone w 11 układnic, dzięki którym obsługuje ponad 370 palet na godzinę.
  • Bezpieczeństwo: magazyn jest w pełni zautomatyzowany i wyposażony we wszelkie niezbędne zabezpieczenia, co pozwala ograniczyć do minimum konieczność pracy operatorów wewnątrz obiektu, a jednocześnie zapewnia całkowite bezpieczeństwo pracującego w nim personelu.
Magazyn samonośny B. Braun w Hiszpanii
Pojemność magazynowa: 42 116 palet
Długość magazynu: 124,5 m
Szerokość magazynu: 66 m
Wysokość magazynu: 28 m
Liczba korytarzy: 11
Liczba poziomów ładunkowych: 14
Liczba palet na poziom załadunkowy: 3

Zapytaj eksperta