Magazyn Rossignol we Francji do kompletacji zamówień na zimową odzież sportową

Magazyn Rossignol we Francji do kompletacji zamówień na zimową odzież sportową

Podest zamontowany w magazynie grupy Rossignol ułatwia przygotowywanie 5000 zamówień dziennie

Gruppo Rossignol

Francuski producent sprzętu narciarskiego, Rossignol, wyposażył swój magazyn w Saint-Étienne-de-Saint-Geoirs w podest z regałami odpornymi na wstrząsy sejsmiczne. Rozwiązanie to umożliwiło maksymalne wykorzystanie powierzchni obiektu. Obecnie w magazynie można składować 30 000 kartonów z asortymentem liczącym ponad 15 000 pozycji. Bezpośredni dostęp do produktów umożliwia natomiast szybkie i sprawne przygotowanie nawet 5000 zamówień dziennie, by zapewnić terminowe dostawy dystrybutorom z całego świata, jak również osobom, które robią zakupy w sklepie internetowym.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Artykuły i odzież dla sportowców

Grupa Rossignol, której siedziba mieści się nieopodal Grenoble, w sercu francuskich Alp, od ponad stu lat specjalizuje się w projektowaniu i produkcji sprzętu narciarskiego. Szeroka oferta produktów, poza nartami zjazdowymi i biegowymi oraz deskami snowboardowymi, zawiera akcesoria i odzież, a także rowery.

Do firmy należą takie marki jak: ROSSIGNOL (sztandarowa marka nart i desek snowboardowych), DYNASTAR (narty), LANGE (buty narciarskie), LOOK (wiązania), KERMA (kije narciarskie), TIME (rowery szosowe), FELT (rowery szosowe, torowe i górskie), RAIDLIGHT i VERTICAL (sprzęt do trail runningu i wspinaczki), RISPORT (łyżwy) oraz DALE OF NORWAY (wysokiej jakości odzież wełniana).

Wszechkanałowa strategia sprzedaży

Grupa Rossignol posiada w miejscowości Saint-Étienne-de-Saint-Geoirs koło Grenoble magazyn o powierzchni 36 000 m2, który zaopatruje sklepy sportowe i dystrybutorów na wszystkich kontynentach, a ponadto realizuje zamówienia składane w sklepie internetowym.

Firma wdraża wszechakanałowość w swojej działalności, dlatego konieczne było przystosowanie magazynu do potrzeb tej strategii, która polega na zintegrowaniu wszystkich kanałów sprzedaży, aby zapewnić konsumentom bardziej satysfakcjonujące doświadczenia z zakupów.

W praktyce przekłada się to na konieczność jak najszybszego realizowania dużej liczby zamówień napływających różnymi drogami. Obecnie to konsumenci decydują o sposobie, miejscu i czasie dokonywania zakupów i przykładają szczególną wagę do szybkości obsługi. W okresie najwyższego popytu magazyn Rossignol realizuje nawet 5000 zamówień dziennie.

Sprawny i wydajny proces magazynowy ma kluczowe znaczenie dla sprostania takiemu wolumenowi sprzedaży. Przyjęcie i składowanie towaru oraz kompletacja, wysyłka i dostawa zamówień muszą odbywać się jak najszybciej, by możliwe było zapewnienie odbiorcom krótkiego terminu realizacji.

Wyposażenie magazynu powierzyliśmy Mecaluxowi, ponieważ od pierwszej chwili firma ta z dużym zaangażowaniem starała się spełnić nasze potrzeby” – zauważa Christian Fiquet, Dyrektor ds. Logistyki w grupie Rossignol.

Realizacja tego przedsięwzięcia została zaplanowana na okres, w którym Rossignol notuje niższą sprzedaż, gdyż w ten sposób magazyn mógł przez cały czas bez żadnych zakłóceń funkcjonować, realizując zamówienia. „Uznaliśmy, że Mecalux to firma, która bez problemu dotrzyma uzgodnionych terminów, a ponadto jego oferta okazała się najbardziej dla nas korzystna pod względem relacji jakość–cena” – wyjaśnia wybór wykonawcy Christian Fiquet.

Regały odporne na wstrząsy sejsmiczne

Magazyn zlokalizowany jest w rejonie o intensywności sejsmicznej na poziomie 3., dlatego regały zostały odpowiednio wzmocnione, tak aby ich konstrukcja absorbowała ewentualne wstrząsy.

W projekcie i wykonaniu regałów uwzględniono wymogi normy PN-EN 16681 „Stalowe statyczne systemy składowania. Regały paletowe o zmiennej konfiguracji. Zasady projektowania dla obszarów zagrożonych sejsmicznie”.

Zgodnie z tą normą regały magazynowe muszą charakteryzować się odpowiednim stopniem wytrzymałości i ciągliwości, aby wskutek wstrząsu sejsmicznego nie doszło do ich częściowego lub całkowitego zawalenia się, naruszenia konstrukcji ani ograniczenia nośności resztkowej.

Podczas projektowania regałów Mecalux stosuje metodę polegającą na generowaniu trójwymiarowego modelu konstrukcji z użyciem oprogramowania wykorzystującego analizę elementów skończonych. Do modelu tego wprowadza się zbiór danych, takich jak rodzaj materiałów, wymiary profili, spektrum odpowiedzi, cechy ładunków itp. Symulacja konstrukcji pozwala sprawdzić wytrzymałość regałów na wstrząsy sejsmiczne.

Przygotowywanie zamówień – centralny etap procesu

Jest to bardzo dobrze pomyślane i w pełni dostosowane do naszych wymogów rozwiązanie” – stwierdza Christian Fiquet i dodaje: „Zespół techniczny Mecaluxu odpowiedział na wszystkie nasze pytania, służąc nam swoją wiedzą i doświadczeniem, abyśmy mogli usprawnić proces logistyczny”.

Każda kondygnacja podestu magazynowego jest przeznaczona do składowania określonego rodzaju produktów, a do jej obsługi przydzielona jest określona liczba operatorów. Dzięki temu operatorzy mogą przygotować więcej zamówień, co przekłada się na wyższą wydajność obiektu.

Operatorzy pracujący na poszczególnych kondygnacjach podchodzą do regałów i pobierają z nich produkty wchodzące w skład zamówień. Podczas jednego przebiegu operator pobiera produkty do kilku zsumowanych zamówień – może w ten sposób skompletować równocześnie 12 zamówień.

Konstrukcja regałów poprzez zapewnienie bezpośredniego dostępu do każdego miejsca składowania znacząco podnosi efektywność pracy operatorów, głównie w obszarze kompletacji.

Na każdej kondygnacji znajduje się przenośnik, na którym operatorzy umieszczają kartony z zamówieniami. Transport pionowy odbywa się za pomocą wind, które stanowią połączenie między przenośnikami z poszczególnych kondygnacji. Na koniec skompletowane zamówienia trafiają na przenośnik prowadzący do strefy konsolidacji i pakowania.

Christian Fiquet – Dyrektor ds. Logistyki w grupie Rossignol
„Użytkujemy podest od wielu miesięcy i obecnie możemy stwierdzić, że sprawdza się doskonale, gdyż możemy każdego dnia przygotować więcej zamówień, a tym samym magazyn jest bardziej wydajny. Jesteśmy w pełni zadowoleni z rezultatów tej inwestycji”.

Korzyści dla firmy Rossignol

  • Wszechkanałowość: magazyn realizuje dziennie 5000 zamówień napływających od dystrybutorów z całego świata, a także od klientów sklepu internetowego.
  • Szybkie i sprawne przygotowywanie zamówień: system przenośników biegnący przez wszystkie kondygnacje i bezpośredni dostęp do produktów ułatwiają terminowe realizowanie dostaw.
  • Sprawność kompletacji: rozmieszczenie produktów na trzech kondygnacjach i liczne stanowiska kompletacyjne zapewniają grupie Rossignol wydajność niezbędną, aby dopasować logistykę do liczby zamówień.
Magazyn Grupy Rossignol
Pojemność magazynowa: +30 000 kartonów
Wymiary kartonu: 400 x 600 mm
Maksymalna waga kartonu: 12 kg
Wysokość regałów: 9 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta