Saint-Gobain i Mecalux – współpraca doskonała

Saint-Gobain i Mecalux – współpraca doskonała

Mecalux i Saint-Gobain wspólnie zaprojektowały magazyn sektorowy

Saint-Gobain logo

Zespoły techniczne Mecaluxu i Saint-Gobain zaprojektowały wspólnie magazyn sektorowy. Rozwiązanie to stanowi połączenie regałów paletowych, wspornikowych oraz różnych rozwiązań wspomagających proces kompletacji. Wyposażenie obiektu zostało przemyślane w taki sposób, aby sprawdzać się we wszystkich obiektach posiadanych przez Saint-Gobain we Francji.

Współpraca Mecaluxu z Saint-Gobain

Grupa Saint-Gobain to jeden ze stu największych koncernów świata. Jest obecna w 68 krajach i zatrudnia 170 000 osób w ponad 1000 należących do niej firm.

Saint-Gobain to producent szkła, tworzyw sztucznych, wełny mineralnej oraz materiałów budowlanych. Firma działa od 1665 roku. W ciągu swej imponująco długiej historii stała się synonimem komfortu i efektywności energetycznej. Dzięki bogatej ofercie innowacyjnych materiałów, produktów i rozwiązań pomaga podnosić jakość życia i pracy w wygodnych i bezpiecznych budynkach.

Mecalux już od 40 lat ma swój wkład w rozwój firmy Saint-Gobain, dostarczając różne systemy magazynowe do jej oddziałów we Francji, w Hiszpanii i w Polsce. Najnowszy projekt to trzy magazyny we francuskich miejscowościach Atton, Fuveau i Brie-Comte-Robert.

Wszystkie te obiekty, choć różnią się szczegółami, zbudowane są według tego samego wzorca, dzięki czemu Saint-Gobain wykorzystuje jeden projekt systemu składowania ze wspólnym modelem procesu logistycznego.

W magazynach, które Mecalux zaprojektował i wyposażył dla Saint-Gobain we Francji, składowane są różnorodne ładunki:

  • palety różnej wielkości,
  • produkty wielkogabarytowe,
  • produkty o niedużych wymiarach,
  • rury i profile.

Regały paletowe

Regały paletowe zajmują największą część powierzchni magazynów Saint-Gobain. Jest to bardzo proste i elastyczne rozwiązanie, dlatego doskonale zdaje egzamin w przypadku tak dużego zróżnicowania palet, jakie występuje w magazynach firmy.

Zaletą tego systemu jest także bezpośredni dostęp do każdego ładunku, co sprawia, że obsługa towaru i przygotowywanie zamówień przebiegają sprawniej.

Poziomy ładunkowe są wypełnione siatką i rozmieszczone na różnych wysokościach. Umożliwia to składowanie palet o różnych rozmiarach oraz ułatwia kompletację. Kompletacja odbywa się wprost z palet lub z kartonów umieszczonych na niższych poziomach regałów. Palety z zapasem produktów magazynowane są na wyższych poziomach.

Składowanie małych produktów

W magazynach Saint-Gobain do składowania produktów o niedużych gabarytach służą dwa różne rozwiązania realizujące podobny proces.

  • Pierwsze rozwiązanie – podest nad rampami
    Zamontowanie podestu nad rampami załadunkowymi w magazynach w Brie-Comte-Robert i Fuveau pozwoliło wykorzystać wysokość obiektów, a jednocześnie zagospodarować przestrzeń zazwyczaj nieużywaną. Podesty magazynowe są systemem nadającym się do całkowitego demontażu, co po dokonaniu ponownych obliczeń, umożliwia zmianę ich lokalizacji, kształtu lub rozmiaru z wykorzystaniem elementów użytych wcześniej.
  • Drugie rozwiązanie – blok regałów półkowych z pomostami
    Magazyn znajdujący się w Atton został wyposażony w blok regałów półkowych z pomostami. Utworzone w ten sposób dwa dodatkowe poziomy również umożliwiają zagospodarowanie wysokości obiektu i pomnażają dostępną pierwotnie powierzchnię. Na regałach tych odbywa się kompletacja pełnych kartonów.

Poszczególne kondygnacje instalacji skomunikowane są za pomocą windy, co umożliwia operatorom przygotowanie zamówień strefami. Ponadto w strategicznych miejscach instalacji rozmieszczone są schody, co poprawia jej dostępność oraz bezpieczeństwo pracy.

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe służą do składowania produktów długich i ciężkich, takich jak sztaby, profile czy rury. Regały te zbudowane są z kolumn, do których przymocowane zostały ramiona tworzące poziomy ładunkowe.

Konstrukcja regałów wspornikowych pozwala umieszczać ładunki po jednej lub po obu stronach w zależności od potrzeb. Operator, korzystając z bocznego wózka widłowego, ma bezpośredni dostęp do każdego miejsca na regale.

Urządzenia transportu wewnętrznego

Aby umieścić towar na regale lub go z niego pobrać, operatorzy posługują się wózkami wysokiego składowania o zasięgu pozwalającym dosięgnąć najwyższego poziomu regałów.

Natomiast do kompletacji produktów na niższych poziomach regałów stosowane są trzy typy wózków kompletacyjnych: paletowe, widłowe i podnośnikowe.

Operatorzy przygotowujący zamówienia na produkty składowane na pierwszym poziomie regałów lub na posadzce posługują się wózkami paletowymi. Kompletacja artykułów składowanych na drugim lub trzecim poziomie odbywa się z wykorzystaniem wózków widłowych.

Wózki podnośnikowe są wykorzystywane nie tylko do kompletacji, lecz również do uzupełniania stanu towaru na dolnych poziomach produktami z zapasu składowanego na poziomach górnych, ponieważ umożliwiają podniesienie palety na wysokość wygodną dla operatora.

Strefa konsolidacji zamówień oraz strefa przyjęć towaru i wysyłki zamówień

W każdym magazynie na posadzce przed rampami załadunkowo-rozładunkowymi znajduje się obszerna strefa, w której odbywa się przyjmowanie i wysyłanie towaru.

Zanim gotowe do wysyłki zamówienia trafią na ciężarówki, są gromadzone w strefie buforowej, co pozwala przyspieszyć ich załadunek poprzez wyeliminowanie czasu oczekiwania na wyjście towaru z magazynu.

Korzyści dla Klienta:

  • Optymalne wykorzystanie powierzchni: projekt umożliwił efektywne zagospodarowanie przestrzeni dostępnej w magazynach oraz zwiększył wydajność przeprowadzanych w nich operacji.
  • Dywersyfikacja rozwiązań: możliwość składowania produktów bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości i wagi dzięki zastosowaniu różnych rozwiązań magazynowych.
  • Wspólny model: jeden model magazynu stosowany we wszystkich obiektach firmy zapewnia oszczędność czasu i niższe koszty.

Zapytaj eksperta