Trzy systemy magazynowe w centrum dystrybucyjnym Venair

Trzy systemy magazynowe w centrum dystrybucyjnym Venair

Mecalux wyposażył magazyn firmy Venair w regały paletowe, regały wąskokorytarzowe i automatyczny magazyn pojemnikowy miniload

Venair

Magazyn firmy Venair, producenta rur silikonowych, jest wyposażony w trzy systemy składowania Mecaluxu: regały paletowe, regały wąskokorytarzowe i automatyczny magazyn pojemnikowy miniload. Połączenie tych rozwiązań w jednym obiekcie umożliwia magazynowanie produktów z podziałem uwzględniającym ich wielkość i rotację oraz pozwoliło zwiększyć pojemność magazynową i poprawić wydajność.

  • Zdjęcia
  • Magazyn firmy Venair jest wyposażony w trzy systemy składowania Mecaluxu: regały paletowe, regały wąskokorytarzowe i automatyczny magazyn pojemnikowy miniload
    Po obu stronach dwóch korytarzy o szerokości 1,1 m zostały zamontowane regały paletowe
    Te wysokie na 11 m regały maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię i wysokość, zwiększając pojemność magazynu
    Umieszczanie produktów na pólkach i ich pobieranie umożliwia podnośnik z platformą dla operatora
    Miniload umożliwia składowanie 5000 pojemników
    Automatyczny magazyn pojemnikowy miniload składa się z jednego korytarza, po którego obu stronach usytuowane są regały o podwójnej głębokości, mierzące 33 m długości i 11 m wysokości
    Z boku magazynu zostało utworzone stanowisko kompletacyjne w kształcie litery „U”
    W tylnej części magazynu znajduje się strefa serwisowa zabezpieczona bramkami, które uniemożliwiają wstęp osobom nieupoważnionym
    Regały paletowe mają wysokość 8,5 m i umożliwiają składowanie 2072 palet
    Ładunki składowane na regałach paletowych obsługiwane są przez wózki wysokiego podnoszenia
    Kontrolowanie i koordynowanie procesów odbywających się w magazynie miniload to zadania opracowanego przez Mecalux oprogramowania magazynowego Easy WMS
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Venair

Venair to założona w 1986 roku w Terrassa nieopodal Barcelony rodzinna firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji rur oraz elementów silikonowych dla różnych branż, m.in. dla przemysłu farmaceutycznego, biotechnologicznego i lotniczego.

Dzięki innowacyjności procesów produkcji Venair stał się jednym z głównych producentów rur silikonowych na świecie, a jego wyroby dostępne są w sprzedaży w ponad 65 krajach.

Trzy systemy magazynowe

Firma stanęła przed koniecznością przeorganizowania układu swojego magazynu, tak aby móc składować bardzo różnorodne pozycje asortymentowe, klasyfikując je według wielkości i rotacji.

Venair powierzył Mecaluxowi dostarczenie rozwiązania, które zaspokoi obecne potrzeby firmy, a jednocześnie sprosta prognozowanemu wzrostowi sprzedaży. Rezultatem tej współpracy jest magazyn łączący w sobie trzy systemy:

  1. Regały wąskokorytarzowe.
  2. Regały paletowe.
  3. Automatyczny magazyn pojemnikowy (miniload).

Regały wąskokorytarzowe

Po obu stronach dwóch korytarzy o szerokości 1,1 m zostały zamontowane regały paletowe dostosowane do składowania długich rur i profili.

Te wysokie na 11 m regały maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię i wysokość, zwiększając pojemność magazynu. Ponadto zastosowano w nich dodatkowe elementy wyposażenia, dzięki którym można je przystosować do składowania produktów o różnych wymiarach i kształtach.

Wypełnienia półek regałów wykonane są z siatki. Na ich brzegach zamontowano ograniczniki, które zapobiegają przypadkowemu zsuwaniu się składowanych na nich rur.

Umieszczanie produktów na pólkach i ich pobieranie umożliwia podnośnik z platformą dla operatora.

Magazyn pojemnikowy miniload

Automatyczny magazyn pojemnikowy miniload składa się z jednego korytarza, po którego obu stronach usytuowane są regały o podwójnej głębokości, mierzące 33 m długości i 11 m wysokości. Składuje się na nich produkty o małych rozmiarach i niskiej rotacji.

W korytarzu pracuje układnica jednokolumnowa, której zadaniem jest automatyczne umieszczanie ładunków na regałach i ich pobieranie.

Urządzenie osiąga prędkość 180 m/min. w poziomie i 100 m/min. w pionie, co pozwala uzyskać przepływ towarów wymagany przez Venair.

Układnica pojemnikowa wyposażona jest w urządzenie manewrowania ładunkiem z chwytakami teleskopowymi, dzięki którym obsługuje podwójną głębokość regału. Aby przenieść pojemniki, układnica pobiera je od dołu.

Z boku magazynu zostało utworzone stanowisko kompletacyjne w kształcie litery „U”. Przygotowywanie zamówień odbywa się metodą „towar do człowieka”, co oznacza, że pojemniki są dostarczane operatorom z regałów automatycznie. Następnie operatorzy pobierają z nich produkty, które wskazuje im program do zarządzania magazynem, a następnie wkładają je do kontenerów na znajdującym się za ich plecami regale. Każdy kontener przeznaczony jest na produkty wchodzące w skład jednego zamówienia.

W tylnej części magazynu znajduje się strefa serwisowa zabezpieczona bramkami, które uniemożliwiają wstęp osobom nieupoważnionym.

Automatyczny magazyn pojemnikowy jest przygotowany na prognozowany wzrost sprzedaży, ponieważ jest w nim przewidziane miejsce na większą liczbę pojemników.

Regały paletowe

Regały paletowe mają wysokość 8,5 m. Umożliwiają składowanie 2072 palet o maksymalnej wadze 600 kg.

Jest to uniwersalny system składowania. Można go przystosować do magazynowania pozycji asortymentowych o różnych cechach i rotacji. Na regałach tych składuje się produkty umieszczone na paletach: mniejsze jednostki ładunkowe i długie, zwinięte rury.

Bezpośredni dostęp do składowanych palet to bardzo istotna zaleta tego systemu składowania, ponieważ ułatwia obsługę towaru i kontrolę stanu magazynowego.

Ładunki składowane na regałach paletowych obsługiwane są przez wózki wysokiego podnoszenia, które mogą pracować w korytarzu o szerokości 3 m.

W całej tylnej części regałów, od strony strefy montażu wstępnego i wysyłki, zamontowano siatkę zabezpieczającą, która zapobiega przypadkowemu upadkowi ładunków.

Strefa montażu wstępnego i wysyłki

Z jednej strony magazynu została utworzona obszerna strefa montażu wstępnego i wysyłki, gdzie odbywa się cięcie rur i przygotowywanie produktów do każdego zamówienia.

Tuż obok niej, na posadzce, palety są grupowane według zamówień lub tras, co ma na celu usprawnić ich załadunek na ciężarówki.

Easy WMS i Galileo

Kontrolowanie i koordynowanie procesów odbywających się w magazynie miniload to zadania opracowanego przez Mecalux oprogramowania magazynowego Easy WMS. Oprogramowanie to zarządza poszczególnymi czynnościami, takimi jak wyznaczanie miejsc składowania, umieszczanie towarów na regałach z uwzględnieniem rotacji i pobieranie ich z regałów oraz kompletacja zamówień.

Easy WMS jest połączony na stałe z głównym systemem zarządzania magazynem oraz z systemem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) i komunikuje się z nimi w obu kierunkach, aby wymieniać dane i informacje w celu zwiększenia wydajności kompletacji.

Ruchem automatycznych urządzeń pracujących w magazynie, czyli układnicy i przenośników na stanowisku kompletacyjnym, zarządza moduł sterujący Galileo, który gwarantuje ich bezpieczne i niezawodne działanie.

Korzyści dla Klienta:

  • Maksymalna pojemność magazynowa: trzy systemy składowania zapewniają pojemność odpowiednią do potrzeb Klienta.
  • Efektywne zarządzanie towarem: składowanie towaru odbywa się w sposób zorganizowany z uwzględnieniem cech i rotacji, co przekłada się na usprawnienie prac, a tym samym zwiększenie wydajności obiektu.
  • Szybkie przygotowywanie zamówień: magazyn pojemnikowy i stanowisko kompletacyjne pozwalają zoptymalizować pracę operatorów podczas przygotowywania zamówień.
Centrum dystrybucyjne Venair: regały paletowe
Pojemność magazynowa: 2072 palety
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 600 kg
Wysokość regałów: 8,5 m

Zapytaj eksperta