Specjalne rozwiązanie magazynowe do składowania tkanin w belach dla firmy Trivantage w Stanach Zjednoczonych

Specjalne rozwiązanie magazynowe do składowania tkanin w belach dla firmy Trivantage w Stanach Zjednoczonych

Magazyn szyty na miarę dla dystrybutora tekstyliów – firmy Trivantage

Trivantage

Firma Trivantage w swoim centrum dystrybucyjnym w Karolinie Północnej (USA) posiadała 50 000 bel materiału, których magazynowanie wymagało optymalizacji. Interlake Mecalux (IKMX) zaproponował nowatorskie, a zarazem proste rozwiązanie, które umożliwia składowanie tysięcy bel umieszczonych na regałach o wysokości ponad 9 m z przegródkami.

  • Zdjęcia
  • Możliwość składowania tysięcy bel umieszczonych na regałach o wysokości ponad 9 m z przegródkami
    Magazyn firmy Trivantage musi nie tylko pomieścić dziesiątki tysięcy materiałów, ale również być w stanie szybko zlokalizować konkretną belę
    Drewniane separatory wykonane z prostokątnych listew zapobiegają wyginaniu się półek oraz oddzielają od siebie składowane bele materiału
    Szerokość półek umożliwia składowanie dziesięciu bel materiału
    Łatwość dostępu do każdej beli materiału po jej zlokalizowaniu jest jedną z głównych zalet magazynu firmy Trivantage
    Firma szukała prostego rozwiązania magazynowego z bezpośrednim dostępem do towaru, dzięki któremu pracownicy centrum dystrybucyjnego byliby w stanie w łatwy sposób pobrać bele materiału, pociąć je i odłożyć na miejsce
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Od spadochronu po rajstopy

Flaga, którą w 1969 amerykańscy astronauci osadzili na powierzchni Księżyca, została stworzona przez firmę Glen Raven, bardziej znaną z produkcji spadochronów podczas II Wojny Światowej czy sprzedaży pierwszych damskich rajstop. Od 1998 Glen Raven łączył się z wieloma firmami krajowymi i zagranicznymi, w konsekwencji czego powstały trzy jednostki biznesowe. Jedną z nich jest właśnie firma Trivantage, obecnie jedyny krajowy dystrybutor materiałów produkowanych przez Glen Raven. Centrum dystrybucyjne firmy zlokalizowane w Mebane było pierwszym obiektem w Karolinie Północnej z certyfikatem LEED (Leadership in Energy & Environmental Design). Każdego roku firma otrzymuje hurtowe dostawy tkanin, dzieli je na tysiące jednostek magazynowych oraz dostarcza do klienta końcowego za pomocą rozgałęzionej sieci dystrybucyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Potrzeby firmy

Centrum dystrybucyjne w Mebane ma dwa różne, choć powiązane ze sobą cele: dostarczać towar do jedenastu oddziałów rozmieszczonych po całych Stanach Zjednoczonych oraz realizować i wysyłać zamówienia bezpośrednio z magazynu.

W związku ze zróżnicowanymi zamówieniami magazyn firmy Trivantage musi nie tylko pomieścić dziesiątki tysięcy materiałów, ale również być w stanie szybko zlokalizować konkretną belę. Zazwyczaj klient wymaga dostawy dzień po złożeniu zamówienia, dlatego też operatorzy nie mogą tracić czasu na szukanie produktu w magazynie.

Przed reorganizacją instalacji przygotowywane do wysyłki bele materiału układano w stosach w wydzielonej części magazynu. Ten system składowania sprawiał, że wiele z nich było postrzępionych, zniekształconych i pofałdowanych, często nawet zniszczonych. Dlatego też firma musiała rozważyć alternatywne rozwiązania, które miałyby na celu ulepszenie metody składowania oraz lokalizacji produktów na regałach.

Odrzucone projekty
Firmy, które nie posiadają pionowych regałów karuzelowych, układają szpule w stos na kształt piramidy. Powoduje to konieczność przesuwania górnych elementów, aby pobrać te z dołu.

Taki system obsługi niszczy rury bel materiału (przez co w konsekwencji konieczny jest zakup nowych) i zwiększa ryzyko pożaru w związku z przechowywaniem łatwopalnych materiałów. Ze względu na te niedogodności opcja ta została odrzucona.

W poszukiwaniu alternatywnego rozwiązania przeprowadzono liczne konsultacje z zakładami produkującymi części metalowe. Najlepszym wyjściem wydawało się zastosowanie wyprodukowanej ze stali lub aluminium palety z podporami klinowymi. Z uwagi na wysokie koszty produkcji i transportu pomysł ten okazał się jednak niemożliwy do realizacji.

Po długich poszukiwaniach rozwiązania umożliwiającego efektywne składowanie 50 000 bel materiału bez konieczności ich sztaplowania, a za to z możliwością ich łatwego pobierania, firma Trivantage zwróciła się do Interlake Mecalux z prośbą o zaproponowanie metody magazynowania ładunków tego typu.

Choć w rezultacie nie powstał kompletny projekt, to pomysł okazał się trafny. Na szerokich drewnianych półkach, wspartych na belkach nośnych ram, umieszczono długie separatory z drewna zapobiegające przetaczaniu się składowanych artykułów. Szerokość półek umożliwia składowanie dziesięciu bel materiału.

Zastosowane rozwiązanie pozwala na składowanie dużej liczby jednostek magazynowych oraz łatwe i szybkie ich zlokalizowanie.

Projekt na miarę
Interlake Mecalux musiał zainstalować 5000 półek o dużych wymiarach i o odpowiedniej wytrzymałości na zginanie. Jednocześnie powinny być wyszlifowane w celu umożliwienia łatwego wysuwania składowanego materiału bez ryzyka jego uszkodzenia.

Do tego celu wykorzystano płyty pilśniowe średniej gęstości (MDF). Separatory wykonane zostały z prostokątnych drewnianych listew.

Dzięki temu bele materiału zostały oddzielone od siebie, a półki wzmocnione, co zapewniło im większą wytrzymałość.

Ponieważ bele materiału nie są produkowane w standardowych długościach (część z nich mierzy do 1,5 m, a pozostałe mniej niż 1,2 m), konieczne było pogrupowanie artykułów według długości i ciężarów, aby stworzyć bardziej wydajny system składowania oraz zabezpieczyć tkaniny przed ryzykiem uszkodzeń.

System został zaprojektowany oraz wykonany w taki sposób, aby osiągnąć maksymalną pojemność składowania i jednocześnie zapewnić najskuteczniejszy sposób lokalizacji artykułów.

Automatyzacja zarządzania
Wszelkie operacje w magazynie Trivantage są przeprowadzane automatycznie bez konieczności stosowania dokumentów w formie papierowej.

W systemie zarządzania magazynem wszystkim materiałom przypisano kody. Gdy potrzebny jest określony rodzaj materiału, do systemu wprowadzany jest jego kod i natychmiast podana zostaje jego lokalizacja.

Jest to bardzo szybki proces. Operator skanuje artykuł, pobiera go i przechodzi do następnego miejsca.

Składowanie bel materiału w innym systemie regałowym, w którym nie zostałaby wdrożona automatyzacja, byłoby niefunkcjonalne oraz zajmowałoby znacznie więcej czasu.

Łatwa dostępność do produktów w magazynie, zwłaszcza przy dużej rotacji towaru, była priorytetem dla firmy Interlake Mecalux przy opracowywaniu koncepcji magazynu.

Korzyści dla Klienta:

  • Optymalne zarządzanie logistyczne: centrum dystrybucyjne wyróżnia się sprawnym zarządzaniem produktami w belach, które składowane są z uwzględnieniem rozmiaru oraz właściwości.
  • Magazyn wzorcowy: zastosowane rozwiązanie magazynowe stało się przykładem dla pozostałych instalacji firmy Trivantage.
  • Równowaga ekologiczna: nowe centrum dystrybucyjne umożliwiło zmniejszenie zużycia energii i poprawę jakości powietrza.
Centrum dystrybucyjne Trivantage w Stanach Zjednoczonych
Powierzchnia instalacji: 9290 m²
Specjalne półki na bele materiału: ponad 5000
Wysokość regału: 9,1 m
Odległość między rzędami: 45 cm
Szerokość półki: 1,5 m
Szerokość miejsc do składowania: 30 cm
Wolna wysokość do zadaszenia: 9,1 m
Średnia waga beli materiału: 9–14 kg

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta