Wydajne składowanie, zarządzanie i przygotowywanie zamówień w centrum dystrybucyjnym mieszczącym tysiące pozycji asortymentowych przeznaczonych dla zwierząt domowych

Wydajne składowanie, zarządzanie i przygotowywanie zamówień w centrum dystrybucyjnym mieszczącym tysiące pozycji asortymentowych przeznaczonych dla zwierząt domowych

Duża pojemność i sprawna kompletacja w magazynie firmy Petz w brazylijskim São Paulo

Petz

Mecalux wyposażył nowy magazyn firmy Petz zlokalizowany w brazylijskim São Paulo w systemy do składowania towarów i kompletacji zamówień. Dzięki połączeniu kilku różnych rozwiązań ten dystrybutor karm i akcesoriów dla zwierząt domowych powiększył pojemność magazynową i usprawnił proces przygotowywania zamówień.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Petz

Założona w 2002 roku przez Sergia Zimermana firma pod nazwą Pet Center Marginal, jest obecnie jednym z najbardziej znanych brazylijskich przedsiębiorstw z branży zoologicznej, o czym świadczy 49 sklepów w stanach São Paulo, Río de Janeiro, Minas Gerais i Goiás oraz w samej stolicy kraju.

Każdy sklep dysponuje asortymentem obejmującym ponad 20 000 artykułów: karm, akcesoriów i zabawek oraz leków weterynaryjnych.

W ostatnich latach Petz odnotował znaczny wzrost sprzedaży dzięki otwarciu siedmiu nowych sklepów w 2015 roku, natomiast do 2020 roku planuje otworzyć kolejnych dwanaście punktów i stać się jedną z pięciu najważniejszych na świecie sieci sklepów zoologicznych.

Potrzeby klienta

Aby móc zaopatrywać wszystkie swoje sklepy, Petz potrzebował magazynu, w którym byłoby możliwe sprawne zarządzanie dużą ilością towaru i szybkie przygotowywanie zamówień. W ofercie firmy znajdują się produkty różnej wielkości, niektóre z nich wymagają specjalnych warunków przechowywania. W rezultacie konieczne okazało się wyposażenie obiektu w osobne rozwiązania dla każdego typu produktów.

W projekcie należało także przewidzieć miejsce pod przyszłą rozbudowę w związku z prognozowanym rozwojem firmy.

Mając na względzie wszystkie te czynniki, Petz zlecił Mecaluxowi dostarczenie odpowiednich systemów magazynowych, które przyczyniłyby się do zwiększenia konkurencyjności firmy i umocnienia wiodącej pozycji w branży zoologicznej.

Jeden magazyn, wiele rozwiązań

Na powierzchni 10 550 m2 zostało zamontowanych kilka systemów magazynowych, a w każdym z nich przechowywany jest inny rodzaj produktów i wykonywane są inne czynności.

W zastosowanych zgodnie z wymogami klienta rozwiązaniach postawiono nie na pojemność magazynową, lecz przede wszystkim na usprawnienie procesu przygotowywania zamówień.

Części magazynu:

  1. Regały paletowe.
  2. Strefa produktów wrażliwych.
  3. Podest do kompletacji.
  4. Strefa konsolidacji.
  5. Regały wjezdne.
  6. Strefa buforowa.
  7. Miejsce pod przyszłą zabudowę

Regały paletowe
Jest to system wyróżniający się wszechstronnością i możliwością przystosowania do każdego typu ładunków, niezależnie od ich wagi i wymiarów. Doskonale się sprawdza w składowaniu palet z różnymi pozycjami asortymentowymi o dużej rotacji, a więc w przypadku dokładnie takich produktów, jakie posiada w swojej ofercie Petz. Jednocześnie regały paletowe umożliwiają bezpośredni dostęp do produktów, co znacznie usprawnia prace magazynowe i zapewnia lepszą kontrolę nad stanem magazynowym.

Operatorzy umieszczają palety na regałach i je stamtąd pobierają, posługując się wózkami wysokiego podnoszenia, które pracują w korytarzach o szerokości 3 m i dosięgają najwyższego poziomu regałów. Słupy regałów są wyposażone w ochrony i zabezpieczenia absorbujące siłę przypadkowych uderzeń, które mogą wystąpić podczas obsługi ładunków przez operatorów.

Większość regałów ma pięć poziomów ładunkowych, ale na niektórych najniższy poziom został podzielony, aby składować tutaj mniejsze produkty, optymalnie wykorzystując przestrzeń. Niższe poziomy zostały przystosowane do wykonywania czynności kompletacyjnych bezpośrednio z palet, natomiast na wyższych poziomach składowane są palety z zapasem towaru.

Podczas przygotowywania zamówień produkty składowane na posadzce i na pierwszym poziomie regałów są pobierane za pomocą wózków do kompletacji z niskiego poziomu. Z kolei wózki do kompletacji z ruchomą kabiną operatora umożliwiają dostęp do towarów zajmujących wyższe poziomy.

Przez środek bloku regałów, prostopadle do nich, przebiega korytarz łączący poszczególne strefy tej części. Jest on na tyle szeroki, aby możliwe było minięcie się dwóch wózków widłowych lub innych urządzeń transportu bliskiego.

Strefa produktów wrażliwych
Obok regałów paletowych została utworzona strefa z regałami do składowania ładunków o średniej i dużej wadze. Są one przystosowane do wykonywania kompletacji produktów wrażliwych, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i odizolowania.

Strefa ta składa się z trzech korytarzy, wzdłuż których zamontowane są regały o czterech poziomach, oraz z dwóch regałów o pięciu poziomach na jednym z końców. Poziomy ładunkowe utworzone są z belek i wspartych na nich półek, co zapewnia dużą wytrzymałość na obciążenie.

Podest do kompletacji
Na przeciwległym do ramp załadunkowych końcu magazynu, nad regałami paletowymi, został zamontowany podest o powierzchni 1447 m2, na którym odbywa się kompletacja zamówień.

Regały w tym bloku rozmieszczone są wzdłuż dziesięciu korytarzy. Mieszczą one 1446 palet o wymiarach 1000 x 1200 mm i maksymalnej wadze 1000 kg. Składowane są na nich produkty o małej rotacji.

Na podeście, podobnie jak w strefie produktów wrażliwych, również znajdują się regały do składowania produktów o średniej i dużej wadze. Wzdłuż 18 korytarzy odbywa się kompletacja mniejszych produktów, takich jak akcesoria i dodatki.

Schody prowadzące na podest pełnią także funkcję drogi ewakuacyjnej, a zabezpieczenie przed upadkiem z podestu stanowią balustrady. Za pomocą trojga drzwi bezpieczeństwa została utworzona strefa załadunkowo-rozładunkowa palet, które są obsługiwane wózkami widłowymi. Jednym wejściem palety są wwożone do magazynu, a przez dwa pozostałe opuszczają go.

Strefa konsolidacji zamówień
Skompletowane zamówienia są kierowane do strefy konsolidacji, gdzie odbywa się ich pakowanie i etykietowanie oraz przygotowuje się dla nich dokumenty niezbędne do wysyłki.

Z uwagi na dużą liczbę zamówień, jaka każdego dnia wysyłana jest z magazynu firmy Petz, w tej strefie przewidziano 24 stanowiska do konsolidacji zamówień, które są wyposażone w całkowicie automatyczne wagi oraz dyspensery do taśmy klejącej i etykiet, a także komputery i drukarki.

Regały wjezdne
Przy strefie konsolidacji znajduje się blok regałów wjezdnych do składowania produktów o masowej rotacji.

Ma on wysokość 8,5 m i dzieli się na trzy lub cztery poziomy (w zależności od produktu), na każdym poziomie zaś mieści się pięć palet na głębokość, co daje łączną pojemność magazynową dla 408 palet.

Przyjmowanie i wysyłanie towaru
Strefa buforowa usytuowana jest przed 16 rampami załadunkowymi.

Palety grupowane są na posadzce według zamówień lub tras. Zamówienia są gotowe do wysyłki przed podstawieniem ciężarówki, co pozwala uniknąć oczekiwania na wyjście towaru z magazynu i załadunek.

Korzyści dla Klienta:

  • Optymalne wykorzystanie powierzchni: przemyślane wykorzystanie każdego metra kwadratowego poprzez zastosowanie najbardziej efektywnych rozwiązań przekłada się na doskonałe funkcjonowanie obiektu.
  • Dywersyfikacja: zastosowanie w jednym magazynie kilku różnych rozwiązań pozwala składować produkty bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i wagi.
  • Wydajność: obiekt cechuje się wzorcową wydajnością, efektywnością i elastycznością, umożliwiając Klientowi stały rozwój.
Magazyn Petz: regały paletowe
Pojemność magazynowa: 3808 palet
Wymiary palet: 1000 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1350 kg
Wysokość regałów: 9,5 m

Zapytaj eksperta