Wzrost produkcji napojów dzięki połączeniu pięciu systemów magazynowych

Wzrost produkcji napojów dzięki połączeniu pięciu systemów magazynowych

Abafoods rozbudowuje swój magazyn centralny we Włoszech, wykorzystując akumulacyjne systemy magazynowania

Abafoods

Firma Abafoods rozbudowała swój magazyn centralny w regionie Veneto we Włoszech. Obiekt zaopatruje centrum produkcyjne oraz przeznaczony jest do składowania gotowych produktów. Mecalux zaprojektował, wyprodukował i dostarczył pięć systemów składowania, które zajmują całkowitą powierzchnię 4500 m². W ten sposób zwiększono pojemność magazynu do ponad 6000 palet.

  • Zdjęcia
  • Mecalux zaprojektował, wyprodukował i dostarczył pięć systemów składowania, które zajmują całkowitą powierzchnię 4500 m²
    Regały push-back zostały podzielone na 144 kanały i umożliwiają składowanie do czterech palet na głębokość
    Pierwsza paleta umieszczana jest na wejściu do poziomu na wózku
    Drugim systemem regałowym zainstalowanym w tej strefie są regały przesuwne Movirack. Jest to system akumulacyjny, który w pełni wykorzystuje dostępną powierzchnię poprzez eliminację korytarzy dostępowych
    Materiały wykorzystywane do pakowania i butelkowania są tymczasowo składowane na regałach wjezdnych
    Do składowania towarów pozostających w kwarantannie przeznaczony został półautomatyczny system magazynowania akumulacyjnego obsługiwany przez wózek Pallet Shuttle
    Magazyn produktów gotowych nr 1: Mecalux wyposażył go w trzy różne systemy składowania – regały push-back, wjezdne oraz półautomatyczny system Pallet Shuttle
    Prowadnice na posadzce po obu stronach korytarza ułatwiają ruch wózka widłowego, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia regału
    Półautomatyczny system magazynowania akumulacyjnego Pallet Shuttle jest dostosowany do logistycznych potrzeb Abafoods oraz do rozmiaru składowanych przez firmę towarów
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Potrzeby Abafoods

Abafoods to włoski producent napojów organicznych produkowanych z naturalnych składników, takich jak ryż, soja lub owies.

Dzięki swoim innowacyjnym produktom w ciągu ostatnich lat firma znacznie zwiększyła eksport.

Wcześniejsza udana współpraca obydwu przedsiębiorstw sprawiła, że zarząd Abafoods postanowił powierzyć firmie Mecalux rozbudowę magazynu, a tym samym zwiększenie jego wydajności i efektywności przeprowadzanych w nim operacji.

Budowa magazynu

Magazyn firmy Abafoods został podzielony na cztery różne strefy: magazyn opakowań jednostkowych i zbiorczych, magazyn produkcyjny, który przylega do centrum produkcji, oraz dwa magazyny produktów gotowych, w których sortuje się produkty w zależności od ich rotacji. Mecalux dostarczył pięć różnych systemów składowania, z których cztery to systemy akumulacyjne. Projekt umożliwił zwiększenie pojemności magazynu do ponad 6 000 palet o różnych rozmiarach i wadze. Zastosowane systemy to:

  • Regały wjezdne.
  • Regały push-back.
  • Półautomatyczny system magazynowania akumulacyjnego Pallet Shuttle.
  • Regały przesuwne Movirack.
  • Regały paletowe.

Magazyn opakowań jednostkowych i zbiorczych
Dwa różne systemy składowania znajdują się w jednej strefie.

Regały push-back zostały podzielone na 144 kanały i umożliwiają składowanie do czterech palet na głębokość. Ich obsługa przebiega bardzo sprawnie i odbywa się z jednej strony regału. Wózki widłowe wprowadzają palety do każdego kanału, które następnie przepychane są do jego końca.

Pierwsza paleta umieszczana jest na wejściu do poziomu na wózku. Operator pobiera kolejną paletę i z jej pomocą przepycha poprzednią na kolejną pozycję w kanale. Czynność ta jest powtarzana do zapełnienia poziomu. Przednia część szyn, na których składowane są palety, jest nieznacznie obniżona, co sprawia, że jednostki ładunkowe przesuwają się do wyjścia pod wpływem siły grawitacji w momencie pobrania palety z pierwszej pozycji.

Drugim systemem regałowym zainstalowanym w tej strefie są regały przesuwne Movirack. Składają się z jednego pojedynczego i czterech podwójnych regałów (trzy z nich zamontowane są na ruchomych podstawach).

Na ruchomych podstawach zainstalowano regały paletowe. Podstawy przesuwają się po szynach, a ich ruch jest zdalnie sterowany przez operatora za pomocą pilota. Poziomy ładunkowe wypełnione są siatką, co umożliwia składowanie na nich różnej jakości palet.

Jest to system akumulacyjny, który w pełni wykorzystuje dostępną powierzchnię poprzez eliminację korytarzy dostępowych. Bezpośredni dostęp do każdej palety jest zapewniony przy użyciu jednego korytarza dostępowego.

W magazynie zastosowano środki bezpieczeństwa w postaci zewnętrznych i wewnętrznych barier zabezpieczających oraz fotokomórek, które wstrzymują ruch podstaw w przypadku obecności operatorów w korytarzu.

Magazyn produkcyjny
Zlokalizowany jest w pobliżu centrum produkcyjnego oraz wyposażony w dwa różne systemy składowania.

W celu dostawy produktów niezbędnych w procesach produkcyjnych firmy Abafoods materiały wykorzystywane do pakowania i butelkowania są tymczasowo składowane na regałach wjezdnych.

Natomiast do składowania towarów pozostających w kwarantannie, tj. oczekujących na weryfikację i kontrolę jakości, przeznaczony został półautomatyczny system magazynowania akumulacyjnego obsługiwany przez wózek Pallet Shuttle. Po zakończeniu kwarantanny palety są sortowane według rotacji, a następnie przypisywana jest im odpowiednia lokalizacja.

Magazyn produktów gotowych nr 1
Firma Abafoods posiada dwa magazyny produktów gotowych. W pierwszym z nich przechowywane są produkty średniej i niskiej rotacji (typ B i C). Mecalux wyposażył go w trzy różne systemy składowania: regały push-back, regały wjezdne oraz półautomatyczny system Pallet Shuttle.

Półautomatyczny system magazynowania akumulacyjnego Pallet Shuttle jest dostosowany do logistycznych potrzeb Abafoods oraz do rozmiaru składowanych przez firmę towarów. Jego zastosowanie pozwala znacząco zredukować czas pracy operatora, jak również zoptymalizować pojemność magazynową.

Magazyn produktów gotowych nr 2
Przeznaczony jest do składowania wysoko rotujących towarów (typ A), które składowane są na regałach wjezdnych.

System ten spełnia wymóg firmy odnośnie do maksymalnego wykorzystania powierzchni, a przez to zwiększenia pojemności magazynowej. Wózki widłowe wjeżdżają do kanału z ładunkiem, stopniowo zapełniając cały poziom.

W magazynie zainstalowano również regały paletowe w celu umożliwienia bezpośredniego dostępu do towarów oraz kompletacji zamówień na niższych poziomach.

Korzyści dla Klienta:

  • Skuteczna organizacja czterech stref składowania: dopasowanie optymalnego systemu składowania do produktu przy uwzględnieniu jego parametrów i typu rotacji.
  • Optymalizacja procesów wewnątrzmagazynowych: lokalizacja każdego z magazynów jest logiczna i optymalna, biorąc pod uwagę procesy produkcyjne.
  • Zwiększona pojemność magazynowa: optymalizacja pojemności magazynowej dzięki zastosowaniu głównie systemów akumulacyjnych.
Magazyn produkcyjny Abafoods we Włoszech
System składowania: Regały wjezdne
System składowania: Półautomatyczny system magazynowania akumulacyjnego Pallet Shuttle

Zapytaj eksperta