Rodzina Carrillo odkupuje akcje Mecaluxu od akcjonariuszy mniejszościowych – spółek Corporación Financiera Alba (Artá Capital) i Corporación Industrial REA

02 maj 2019

Rodzina Carrillo, która jest założycielem i akcjonariuszem większościowym Grupy Mecalux, zawarła z akcjonariuszami mniejszościowymi – spółkami Corporación Financiera Alba (Artá Capital) i Corporación Industrial REA – transakcję, w wyniku której należący do niej pakiet większościowy będzie obejmował 90% akcji. Transakcja ta umożliwi realizację spójnego planu rozwoju firmy w najbliższych latach.

Transakcja została przeprowadzona dzięki dwóm kredytom długoterminowym, z których jeden stanowi transzę uprzywilejowaną na zasadzie kredytu rewolwingowego z terminem zapadalności wynoszącym 6 lat. Obu kredytów udzielił bank Santander. Dodatkowe fundusze, w postaci transzy z 7-letnim terminem spłaty w jednej racie, pochodzą od Tikehau Investments.

Doradztwo finansowe zapewniła Alantra, natomiast obsługa prawna operacji była zadaniem trzech kancelarii: Cuatrecasas, Pérez Llorca i DLA.

Ważny krok strategiczny Mecaluxu

Transakcja spowoduje, że rodziny Carrillo i Zardoya będą mogły realizować opracowany na najbliższe 5 lat plan strategiczny Mecaluxu, który zakłada osiągnięcie wzrostu w wysokości 1,4 miliarda euro, co stanowić będzie dwukrotność obrotów przewidywanych na bieżący, 2019 rok (720 milionów).

Szacuje się, że EBITDA Mecaluxu wyniesie w tym roku blisko 70 milionów euro, natomiast za 5 lat, jeśli plan strategiczny będzie pomyślnie realizowany, może przekroczyć 150 milionów euro.

Plan oparty jest na organicznym wzroście poszczególnych profili działalności i rynków, na których obecny jest Mecalux. Pod uwagę będą brane również ewentualne sojusze strategiczne i inwestycje technologiczne.

Niezwykle ambitny plan inwestycji technologicznych Mecaluxu koncentruje się na wsparciu działu specjalizującego się w oprogramowaniu do zarządzania magazynem.

Według szacunków obroty tego działu osiągną w roku bieżącym 20 milionów euro, natomiast za 5 lat kwota ta wzrośnie pięciokrotnie.

Plan strategiczny przewiduje również rozwój działu magazynów automatycznych. Szacuje się, że w 2019 roku zawrze on umowy na łączną kwotę 200 milionów euro, by po 5 latach realizowania planu uzyskać zamówienia za 500 milionów euro.

Obecnie Mecalux posiada oddziały w 20 krajach, głównie w Europie i Ameryce Północnej. Na Starym Kontynencie realizuje 45% sprzedaży, drugie tyle w Stanach Zjednoczonych, a pozostałe 10% w Ameryce Południowej (w Brazylii i Argentynie). Przewiduje się, że w najbliższych 5 latach będzie miał miejsce dalszy rozwój na tych rynkach, podyktowany znaczącym wzrostem zapotrzebowania na nowoczesne technologie w magazynach, co z kolei jest rezultatem głębokich zmian zachodzących we wszystkich obszarach produkcji i dystrybucji w związku z rozwojem handlu elektronicznego.