Systemy magazynowe do składowania urządzeń grzewczych w obiekcie firmy Sofinther

Systemy magazynowe do składowania urządzeń grzewczych w obiekcie firmy Sofinther

Magazyn jest przeznaczony do składowania urządzeń grzewczych i chłodniczych

Systemy magazynowe do składowania urządzeń grzewczych w obiekcie firmy Sofinther

Sofinther, francuska firma działająca w branży geoinżynierii klimatu, zreorganizowała swój magazyn w Montaigu-Vendée. Mecalux wyposażył obiekt w regały paletowe, regały paletowe z poziomami półkowymi i regały wspornikowe oraz system przenośników pojemnikowych w strefie konsolidacji zamówień. Wszystkie te rozwiązania przyczyniły się do aż pięciokrotnego zwiększenia dotychczasowej pojemności obiektu, a ponadto umożliwiają sprawne przygotowanie ponad 300 zamówień dziennie

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn Sofinther
  Pojemność magazynowa: 12 000 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wysokość regałów: 9,5 m
  Długość regałów: 76,5 m
 • Pobierz PDF

Eksperci w geoinżynierii klimatu

Sofinther to powstała w 1982 roku spółka, z siedzibą we francuskim Nantes, należąca do grupy Rexel. Specjalizuje się w dystrybucji urządzeń grzewczych (kotłów, grzejników, termostatów itp.) przeznaczonych m.in. do budynków mieszkalnych, obiektów przemysłowych i szpitali.

Firma zatrudnia ok. 250 osób w ponad 30 oddziałach rozsianych po całej Francji. W 2016 roku zbudowała w miejscowości Montaigu-Vendée, nieopodal Nantes, centrum logistyczne o powierzchni 20 000 m2, którego reorganizację niedawno powierzyła Mecaluxowi.

Celem tych zmian było dostosowanie obiektu do potrzeb wynikających z obecnego wzrostu popytu na oferowane produkty i przygotowanie go na dalszy rozwój. Oto co mówi na ten temat Lionel Lenroué, Menadżer ds. logistyki w firmie Sofinther: „Musieliśmy zwiększyć pięciokrotnie dotychczasową pojemność, wdrażając elastyczne rozwiązanie, które oprócz możliwości dostosowania do zmieniających się potrzeb jednocześnie zwiększyłoby wydajność wszystkich czynności odbywających się w magazynie”.

Lionel Lenroué – Menadżer ds. logistyki w firmie Sofinther
Zwróciliśmy się do Mecaluxu ze względu na renomę oraz bardzo dobrą jakość oferowanych produktów. Magazyn zapewnia nam wspaniałe wyniki, jesteśmy więc bardzo zadowoleni z zastosowanych systemów, a także z przebiegu montażu i fachowej porady, jaką w każdej chwili służy nam zespół techniczny Mecaluxu”.

Dwie odrębne strefy w jednym magazynie

Magazyn firmy Sofinther musiał zostać podzielony na dwie części z uwagi na rodzaj odbywających się w nim czynności. Wymóg ten został podyktowany lokalnymi przepisami przeciwpożarowymi w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w obiekcie.

Obie części są bardzo podobnych rozmiarów. Jedna została wyposażona w regały paletowe o wysokości 9,5 m przeznaczone do składowania większych produktów, np. kotłów, zbiorników wyrównawczych ciśnienia czy zasobników ciepłej wody. W drugiej zaś zostały zamontowane regały paletowe z poziomami półkowymi do kompletacji mniejszych produktów, takich jak urządzenia pomiarowe, oraz regały wspornikowe do składowania długich rur.

Sofinther składuje w obiekcie zróżnicowany pod względem wielkości, rotacji i innych cech asortyment obejmujący ok. 13 000 pozycji. Przyjmowanych jest tutaj średnio 100 palet dziennie, głównie z Francji i innych krajów zachodniej Europy, a 200 palet i 200 kartonów opuszcza magazyn, by trafić do odbiorców z różnych zakątków kraju.

Prawidłowa organizacja składowania i kompletacji jest niezwykle ważna dla osiągnięcia tak dużego i szybkiego przepływu towaru, dlatego regały odgrywają w tym zakresie kluczową rolę. Jak zauważa Lionel Lenroué, zastosowane regały „to systemy bardzo uniwersalne, które doskonale się sprawdzają w przypadku zróżnicowanego asortymentu, obejmującego produkty, które ważą od kilku gramów do 1 tony i mierzą od paru centymetrów do 2,5 metra”.

Elementy konstrukcyjne regałów umożliwiają ich modyfikację w zależności od potrzeb i dostosowywanie do różnych gabarytów jednostek ładunkowych. Niektóre regały mają zatem 6 poziomów, a inne – aby pomieścić wyższe ładunki – zaledwie 4 poziomy.

Kompletacja

Każdego dnia przygotowuje się tutaj ok. 300 zamówień, z których każde składa się z wielu pozycji asortymentowych. Odpowiednia organizacja pracy operatorów ma ogromne znaczenie dla zagwarantowania odbiorcom jak najszybszych dostaw towaru.

Każdy operator ma przydzieloną określoną strefę, a jego praca polega na przemieszczaniu się po korytarzach i pobieraniu produktów wchodzących w skład zamówień wprost z kartonów i palet. Podczas jednego przebiegu operator pobiera produkty do kilku zsumowanych zamówień.

W strefie kompletacji Mecalux zamontował 9,5 m regały paletowe z poziomami półkowymi, sięgającymi 3 m, z wypełnieniem z panelu metalowego. Operatorzy pobierają produkty bezpośrednio z półek za pomocą specjalnych wózków kompletacyjnych. Palety z towarem stanowiącym zapas składowane są na wyższych poziomach instalacji.

Rozwiązanie to przynosi firmie Sofinther liczne korzyści. „Zwiększenie pojemności magazynowej i osiągnięcie wyższej wydajności w przygotowywaniu zamówień spowodowało, że możemy szybciej niż dotychczas zaopatrywać nasze oddziały” – zauważa Lionel Lenroué.

Przenośniki

Mecalux wyposażył magazyn również w system przenośników pojemnikowych, którym gotowe zamówienia są transportowane do strefy konsolidacji. Przenośniki zamontowane zostały na wysokości, aby umożliwić swobodne przemieszczanie operatorów i urządzeń transportu bliskiego między strefami obiektu.

W strefie konsolidacji zamówienia przygotowane w plastikowych pojemnikach sprawdza się pod kątem ewentualnych pomyłek, a następnie pakuje, etykietuje i zaopatruje w dokumenty przewozowe.

Korzyści dla firmy Sofinther

 • Większa pojemność magazynowa: firma Sofinther zwiększyła pojemność obiektu, który obecnie mieści 12 000 palet i 9000 kartonów.
 • Optymalna organizacja składowania: towar jest rozmieszczony w magazynie z uwzględnieniem wielkości i rotacji, co sprawia, że prace na etapie składowania i kompletacji przebiegają sprawniej.
 • Efektywna kompletacja: regały zapewniają dogodny dostęp do ładunków, ułatwiając operatorom przygotowywanie ponad 300 zamówień dziennie.
Magazyn Sofinther
Pojemność magazynowa: 12 000 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 9,5 m
Długość regałów: 76,5 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę