Termin goods-to-robot odnosi się do całkowitej automatyzacji przygotowywania zamówień poprzez wdrożenie robotów

Goods-to-robot – rewolucja w zakresie kompletacji

02 kwi 2024

W ramach ciągłego doskonalenia firmy wybierają automatyzację, aby zwiększyć prędkość i dokładność realizacji złożonych operacji takich jak przygotowywanie zamówień. Metoda goods-to-robot (towar do robota) ma na celu usprawnienie przeprowadzania kompletacji w magazynach wszelkiego rodzaju.

Czym jest system goods-to-robot?

Termin goods-to-robot (GTR lub G2R) odnosi się do sposobu przygotowywania zamówień opierającego się na całkowitej automatyzacji, zakładając minimalną ingerencję człowieka.

Uznawany jest za kolejny etap ewolucji systemu goods-to-person (towar do człowieka) wykorzystującego roboty do kompletacji. Dzięki oprogramowaniu do rozpoznawania obrazu i chwytakowi urządzenia te w sposób autonomiczny pobierają produkty z jednego pojemnika i odkładają do innego.

Zautomatyzowane systemy transportu, jak np. przenośniki paletowe czy autonomiczne roboty mobilne (AMR), z całkowitą autonomią dostarczają towar do wysokowydajnego stanowiska kompletacyjnego, przy którym znajduje się robot. Dawniej ta operacja przeprowadzana była ręcznie w ramach metody person-to-goods. Operatorzy przemieszczali się po magazynie, lokalizując artykuły potrzebne do przygotowania zamówień.

Automatyzacja zmniejsza liczbę ruchów do wykonania w instalacji logistycznej, co przyspiesza pracę i zwiększa wydajność kompletacji. Całkowita robotyzacja procesu przekłada się na szybsze przygotowywanie zamówień i wysyłkę większej liczby towaru w krótszym czasie.

Jak działa metoda goods-to-robot?

Goods-to-robot polega na całkowitej automatyzacji kompletacji, dlatego wymagane jest wdrożenie automatycznego systemu składowania, który pomieści towary wykorzystywane do przygotowania zamówień. Konieczne jest też wdrożenie urządzeń transportu bliskiego, takich jak układnice czy wózki wahadłowe, odpowiedzialnych za zaopatrywanie stanowisk kompletacyjnych w odpowiednim momencie.

Automatyczny magazyn pojemnikowy doskonale sprawdza się w przeprowadzaniu kompletacji metodą goods-to-robot. W tego typu rozwiązaniach układnice pojemnikowe pobierają towar z miejsc składowania i odkładają na przenośniki, które automatycznie dostarczają je do stanowiska kompletacyjnego, gdzie znajduje się robot.

Inną opcją jest system Shuttle. W tym przypadku w automatycznym magazynie pojemnikowym zamiast układnicy na każdym poziomie pracuje wózek wahadłowy, którego zadaniem jest pobieranie i odkładanie towarów w miejscach składowania. Rozwiązanie zapewnia szybki transport produktów.

Magazyn automatyczny zaopatruje stanowiska, na których przeprowadza się kompletację metodą goods-to-robot
Magazyn automatyczny zaopatruje stanowiska, na których przeprowadza się kompletację metodą goods-to-robot

Jak przeprowadza się kompletację metodą goods-to-robot?

Metoda goods-to-robot automatyzuje przygotowywanie zamówień, stosując roboty obsługujące szeroką gamę artykułów i zdolnych do pracy 24/7.

Roboty są wyposażone w system rozpoznawania obrazu zaprojektowany do identyfikowania i klasyfikowania produktów. Model Mecaluxu dzięki technologii SIMATIC Robot Pick AI firmy Siemens selekcjonuje odpowiednie artykuły i opracowuje sposób ich skutecznego pobrania z pojemnika. Ten rodzaj robotów dysponuje systemem chwytającym, który może obsługiwać różnorodne produkty.  

Metoda goods-to-robot wymaga przeprowadzenia różnych procesów:

  • Przyjęcie pojemników. Przenośniki transportują towar przeznaczony do przygotowania zamówienia do stanowiska kompletacyjnego, przy którym pracuje robot.
  • Wizualizacja produktów. Kamera wysokiej rozdzielczości rejestruje zawartość pojemnika. Oprogramowanie wizyjne analizuje obraz i określa najlepszy sposób pobrania właściwych artykułów.
  • Pobranie artykułów. W zależności od rodzaju produktu robot automatycznie zmienia system chwytania, aby proces pobierania przebiegł całkowicie bezpiecznie.
  • Odłożenie towaru. Robot przenosi produkty do odpowiedniego pojemnika z zamówieniem.

System goods-to-robot nie tylko usprawnia kompletację, ale wpływa również na pozostałe procesy w magazynie. Automatyzacja zwiększa niezawodność i wydajność całego łańcucha dostaw.

 

Zalety metody goods-to-robot

Metoda goods-to-robot ma wiele zalet, między innymi:

  • Wzrost wydajności. Roboty są zaprojektowane tak, by zwiększyć wydajność operacyjną, skrócić czas reakcji i przyspieszyć kompletację.
  • Nieprzerwane działanie. Roboty mogą pracować 24/7, dzięki czemu przygotowują więcej zamówień w najkrótszym możliwym czasie.
  • Większa precyzja. Dzięki rozpoznawaniu obrazu i systemowi chwytania roboty przenoszą produkty w sposób całkowicie bezpieczny i bez błędów.
  • Elastyczność. Systemy goods-to-robot dostosowują się do wielu potrzeb, umożliwiając obsługę różnego rodzaju artykułów.
  • Dostosowanie do przemysłu 4.0. Wdrożenie zaawansowanych technologii takich jak roboty, Internet rzeczy lub sztuczna inteligencja przyczyniają się do optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych.


Mimo że to rozwiązanie początkowo wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych, automatyzacja wiąże się z oszczędnością w perspektywie długoterminowej. Przygotowanie zamówień za pomocą robotów zwiększa wydajność poprzez nieprzerwane i niezawodne działanie, co zapobiega błędom.

Wydajna kompletacja

Metoda goods-to-robot jest przykładem znaczącego postępu w ramach procesu ciągłego doskonalenia i wydajności w łańcuchu dostaw. System jest kolejnym etapem ewolucji procesu przygotowywania zamówień, począwszy od metody tradycyjnej person-to-goods do wdrożenia robotów obsługujących szeroką gamę produktów dzięki rozpoznawaniu obrazu i zautomatyzowanemu systemowi uchwytu.

Automatyzacja kompletacji przekłada się na większą wydajność i gwarancję poprawnego działania  w magazynach wszelkiego rodzaju poprzez znaczące ograniczenie ruchów ręcznych i możliwych błędów. Mecalux oferuje roboty kompletacyjne, które zwiększą wydajność przygotowywanie zamówień, działają bez przerwy i z dużą precyzją. Jeśli chcesz zmodernizować procesy logistyczne i być jednym z liderów przemysłu 4.0, skontaktuj się z nami, a nasi eksperci przeanalizują potencjał łańcucha dostaw Twojej firmy.