Kontrola zapasów z wykorzystaniem systemu zarządzania magazynem Easy WMS

Kontrola zapasów w magazynie i inne zalety systemu WMS

31 sty 2020

Kontrola zapasów w Twoim magazynie wymaga optymalizacji? Poszukujesz rozwiązania, które pozwoli Ci usprawnić przepływy towarów i mieć pełny nadzór nad gospodarką magazynową? System zarządzania magazynem WMS będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby. Oto kilka przykładów, w jaki sposób oprogramowanie WMS może wspomóc procesy związane z kontrolą zapasów w magazynie.

Różnice między kontrolą zapasów a zarządzaniem zapasami

Należy pamiętać, że pojęcie kontroli zapasów nie jest tożsame z zarządzaniem zapasami. Najogólniej można je scharakteryzować w następujący sposób:

  • Kontrola zapasów jest zagadnieniem wychodzącym poza samo zarządzanie. Jej głównym zadaniem jest optymalizacja procesów związanych z zapasami i zwiększenie rentowności prowadzonej działalności
  • Zarządzanie zapasami obejmuje sprawowanie kontroli nad magazynowanymi ładunkami – ich przyjęciami, wydaniami i przepływami w magazynie. Zarządzanie zapasami jest elementem procesu kontroli zapasów.

Przyjęcie towarów z Easy WMS

W momencie przyjęcia towaru do magazynu zostaje on oznaczony etykietą z indywidualnym kodem kreskowym. Dzięki temu oraz wykorzystaniu systemu zarządzania magazynem WMS jego identyfikacja oraz zlokalizowanie nie stanowi problemu i jest możliwe za pomocą:

  • urządzeń wykorzystujących technologię częstotliwości radiowej, zwanych również czytnikami kodów kreskowych. Dzięki nim operator uzyska szczegółowe informacje o liczbie referencji oraz miejsca ich składowania.
  • komputera PC lub tabletu, które dostarczą podobne informacje jak terminal radiowy
Przyjęcie towarów do magazynu
Przyjęcie towarów do magazynu

Zarządzanie zapasami z Easy WMS

W naszym artykule Rodzaje inwentaryzacji zwróciliśmy uwagę, że system zarządzania magazynem znajduje przede wszystkim zastosowanie wśród firm, których składowany towar wymaga inwentaryzacji ciągłej. Jeśli Twoja działalność opiera się na obsłudze bardzo dużej liczby ładunków, zastosowanie systemu WMS będzie doskonałym wyborem:

  • Oprogramowanie magazynowe zapewni Ci dostęp do aktualizowanych na bieżąco danych dotyczących faktycznego stanu zapasów. Pozwoli to zminimalizować występowanie pomyłek oraz zapewni pełną kontrolę zapasów.
  • Dzięki Easy WMS zoptymalizujesz każdy proces związany ze składowaniem towarów. System ten umożliwia nawet do 40% lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Przygotowanie i wysyłka zamówień z systemem Easy WMS

Proces przygotowywania zamówień jest obarczony dużym ryzykiem pomyłek. Minimalizacja występowania błędów w trakcie komisjonowania (pobierania produktów) oraz kompletacji (tworzenia gotowych zamówień) przełoży się na zadowolenie klientów i pozytywny wizerunek firmy, a także pozwoli ograniczyć politykę zwrotów i związane z tym powstające dodatkowe koszty.

Nasze oprogramowanie magazynowe oferuje szereg rozwiązań pozwalających usprawnić ten etap procesu obsługi towarów oraz zoptymalizuje pracę operatorów, którzy:

  • kompletują zamówienia z wykorzystaniem terminali radiowych, tabletów i komputerów PC.
  • wykorzystują systemy wspomagające pobieranie produktów: pick-to-light, put-to-light, voice picking.

Dodatkowo, oprogramowanie Easy WMS sprawi, że proces kompletacji stanie się jeszcze bardziej efektywny dzięki zaplanowaniu tras, które mają pokonać operatorzy, zależnie od stosowanej metody pobierania artykułów – jednostkowo, grupowo lub falami.

Oferowany przez nas system zarządzania magazynem WMS dostępny jest w dwóch modelach: SaaS (opartym na działaniu w chmurze) oraz on-premise (instalacja systemu przeprowadzana jest na infrastrukturze sprzętowej klienta) i jest w 100% bezpieczny. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oprogramowania magazynowego Easy WMS skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 307 43 80 lub za pośrednictwem formularza online. Nasz zespół ekspertów postara się udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania.