Regały magazynowe na odzież to specjalne systemy magazynowe do składowania ubrań w pozycji wiszącej

Regały magazynowe na odzież – jak składować ubrania?

23 lut 2023

Regały magazynowe na odzież to systemy składowania umożliwiające bezpośredni dostęp do pozycji asortymentowych. Na rynku są dostępne rozwiązania ułatwiające magazynowanie i przyspieszające kompletację ubrań i akcesoriów. Regały na odzież umożliwiają składowanie produktów w pojemnikach lub na wieszakach w optymalnych warunkach aż do momentu dystrybucji do punktów sprzedaży.

Coraz większy udziału sektora e-commerce w przemyśle odzieżowym przyczynił się do wzrostu popytu na rozwiązania magazynowe, takie jak regały na odzież, pozwalające zwiększyć pojemność magazynu i tempo kompletacji zamówień.

Jak składuje się ubrania w magazynie odzieży?

W przemyśle odzieżowym dominują dwa sposoby magazynowania ubrań – w pojemnikach lub na wieszakach. Pojemniki, w których ubrania są złożone i zafoliowane, można składować w dowolnym systemie umożliwiającym swobodny dostęp i kompletację, np. na regałach półkowych lub w automatycznych magazynach pojemnikowych. Z kolei do składowania ubrań na wieszakach potrzebne jest rozwiązanie pozwalające na magazynowanie pionowe tak, aby uniknąć zagniecenia czy uszkodzenia produktów.

Regały magazynowe na odzież to rozwiązanie zapewniające bezpośredni dostęp do wszystkich produktów. Można zamontować je w taki sposób, aby ubrania były na nich składowana pionowo. Wieszaki można umieszczać:

  • Na belkach nośnych: ubrania są składowane w pozycji wiszącej na wieszakach znajdujących się na belkach nośnych regału. W przypadku produktów o wysokim wskaźniku rotacji istnieje możliwość zamontowania dwóch regałów obok siebie, aby zoptymalizować przestrzeń magazynową i zachować bezpośredni dostęp do produktów.
  • Na rurkach: z boku ramy regału można przymocować do dwóch rurek w zależności od potrzeb magazynu.

W przemyśle odzieżowym zazwyczaj stosowane są rozwiązania magazynowe, które oferują największą możliwą pojemność składowania. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są regały z pomostami, ponieważ pozwalają zwielokrotnić pojemność magazynową o liczbę udostępnionych poziomów. Dodatkowo zapewniają bezpośredni dostęp do składowanych produktów.

Podesty i regały z pomostami pozwalają zwielokrotnić pojemność składowania w magazynach odzieży
Podesty i regały z pomostami pozwalają zwielokrotnić pojemność składowania w magazynach odzieży

Przepływ ładunków w magazynie odzieży

W magazynach odzieży obsługujących pojemniki można stosować ręczne wózki magazynowe lub najczęściej stosowane urządzenia transportu bliskiego, takie jak wózki do kompletacji zamówień, na które umieszcza się produkty na paletach. Można również zautomatyzować ruch pojemników za pomocą takich rozwiązań jak układnice pojemnikowe i przenośniki, które działają bez udziału pracowników magazynu.

W magazynach z kilkoma piętrami składowania, gdzie odzież znajduje się na wieszakach, stosuje się rozwiązania umożliwiające transport ładunków między poszczególnymi poziomami.

  • Mobilne stojaki na ubrania. To najprostsze rozwiązanie polega na składowaniu ubrań zawieszonych na stojakach, które są transportowane na wskazany poziom przy pomocy wózków widłowych lub przenośników podnoszących.
  • Przenośniki podwieszane. Ruch ubrań składowanych na wieszakach można zautomatyzować poprzez zastosowanie systemu transportu podwieszanego. Istnieją dwa warianty tego rozwiązania. Pierwszy to wsporniki, które przesuwają się po szynach zamontowanych na każdym z poziomów. Drugi zamiast wsporników wykorzystuje automatyczny systemem przesuwu wiszących ubrań, dzięki któremu towar jest automatycznie przemieszczany na odpowiedni poziom.
Mecalux zaprojektował i wdrożył rozwiązanie logistyczne, które pozwoliło pomieścić ponad 26 000 wieszaków w magazynie firmy Motoblouz.com
Mecalux zaprojektował i wdrożył rozwiązanie logistyczne, które pozwoliło pomieścić ponad 26 000 wieszaków w magazynie firmy Motoblouz.com

Jak przeprowadzić cyfryzację magazynu odzieży?

W magazynach odzieży składowanej w pojemnikach lub na wieszakach zazwyczaj znajduje się bardzo duża liczba jednostek asortymentowych, co utrudnia zarządzanie zapasami. Sprzedaż online podniosła jeszcze bardziej wymagania dotyczące kontroli stanów magazynowych. Chcąc wykluczyć ryzyko błędu oraz zapewnić sobie wydajne zarządzanie ładunkami, firmy decydują się zdigitalizować swoje procesy.

System zarządzania magazynem (WMS) zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich operacji magazynowych – od przyjęcia towarów, aż po ich wysyłkę, a także ścisłą kontrolę zapasów w czasie rzeczywistym. Ponadto system WMS prowadzi magazynierów przez cały proces kompletacji, ograniczając ryzyko popełnienia przez nich błędów przy pracy.

Oprogramowanie zarządzające, takie jak Easy WMS firmy Mecalux, nadzoruje przemieszczanie się ładunków w magazynie automatycznym odzieży. Dodatkowo porządkuje ruchy systemu transportu podwieszanego, aby maksymalnie zwiększyć wydajność instalacji magazynowej.

Regały na odzież – przykłady realizacji

Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i montażu rozwiązań logistycznych, które znajdują zastosowanie również w magazynach odzieży. Oto kilka przykładów:

Motoblouz.com (Francja)

Mecalux wyposażył magazyn firmy Motoblouz.com, francuskiego sklepu internetowego oferującego odzież motocyklową i części do motocykli, w wysoką instalację regałową z trzykondygnacyjnymi pomostami. Christophe Leroy, kierownik działu logistyki i spedycji Motoblouz.com, wyjaśnia, jak wdrożone rozwiązanie pozwoliło aż czterokrotnie zwiększyć powierzchnię użytkową magazynu: „Jesteśmy liderem wśród sklepów internetowych w naszym sektorze biznesowym, dlatego posiadanie szerokiej gamy produktów ma dla nas kluczowe znaczenie. Wiąże się jednak z koniecznością wydzielenia ogromnej przestrzeni na kompletację. Trzykondygnacyjne pomosty firmy Mecalux pozwoliły nam niemal czterokrotnie zwiększyć pojemność naszego magazynu”.

Regały umożliwiają bezpośredni dostęp do produktów, co wpływa na usprawnienie składowania i kompletacji oraz pozwala na dokładną i precyzyjną kontrolę stanu magazynowego. Regały do kompletacji są wyposażone w elementy dodatkowe umożliwiające składowanie ubrań w pozycji wiszącej, najkorzystniejszej w przypadku odzieży. Wypełnienia półek regałów na wszystkich poziomach są wykonane z kratownic. Rozwiązanie to umożliwia przepływ wody w przypadku wystąpienia pożaru i uruchomienia się instalacji tryskaczowej.

La solución de Interlake Mecalux para Rent the Runway permite gestionar más de 65.000 referencias
Rozwiązanie opracowane przez Mecalux dla firmy Rent the Runway pozwala zarządzać ponad 65 000 sztuk odzieży

Rent the Runway (USA)

Mecalux wyposażył magazyn wypożyczalni ubrań Rent the Runway w Stanach Zjednoczonych w rozwiązanie logistyczne pozwalające na składowanie i transport ubrań w pozycji wiszącej. Wdrożony system ― regały z trzykondygnacyjnymi pomostami ― w istotny sposób zwiększył pojemność składowania i przyczynił się do poprawy wydajności pracy magazynierów.

Mecalux zapewnił order pickerom bezpośredni dostęp do produktów na wszystkich poziomach magazynowych. Dzięki regałom z pomostami firma Rent the Runway zwiększyła wydajność procesu kompletacji i maksymalnie wykorzystała wysokość magazynu. 

Wydajny magazyn z regałami na odzież

Korzystanie z nowych kanałów sprzedaży wymaga elastycznych i wydajnych procesów logistycznych. Firmy z przemysłu odzieżowego często zmieniają układ swoich magazynów, aby uzyskać maksymalną wydajność wykonywanych operacji.

Z powodu wysokiej liczby pozycji asortymentowych magazyny odzieży wymagają kontroli nad zapasami w czasie rzeczywistym, aby uniknąć błędów, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi firmy. Rozwiązaniem pozwalającym bezbłędnie zarządzać stanem magazynowym jest system WMS, taki jak opracowany przez Mecalux Easy WMS. To kluczowe dla działania magazynu oprogramowanie jest odpowiedzialne za nadzór nad wszystkimi wykonywanymi procesami w obiekcie logistycznym. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał Twojego magazynu odzieży, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści zaproponują Ci rozwiązanie odpowiadające wymaganiom Twojego biznesu.