
Easy WMS zapewnia identyfikowalność mąki dostarczanej do 40% piekarń we Francji
Francuski operator logistyczny Caudron Meunerie realizuje dostawy 250 ton mąki dziennie.
Operator logistyczny Caudron Meunerie dostarcza do francuskich piekarń 250 ton mąki dziennie. Aby uzyskać lepszą kontrolę nad towarem i procesem, firma wdrożyła w swoim magazynie system Easy WMS.
Caudron Meunerie: lider w obsłudze logistycznej piekarń
Caudron Meunerie to operator logistyczny specjalizujący się w realizowaniu dostaw mąki dla producentów z branży piekarniczej. Od 2020 roku należy do grupy Mousset-Jetransporte, która od przeszło 60 lat zapewnia usługi transportowe na terenie Francji. Caudron Meunerie zaopatruje aż 4 z 10 piekarń w całym kraju, dzięki czemu każdego dnia mogą one upiec 11 milionów bagietek spożywanych przez 22 miliony Francuzów. Posiada w tym celu flotę pojazdów do przewozu mąki luzem, tzw. mąkowozów. W tym celu firma zatrudnia ponad 420 osób i dysponuje flotą 360 pojazdów do przewozu mąki luzem, tzw. mąkowozów.
POTRZEBY
|
ROZWIĄZANIA
|
KORZYŚCI
|
---|
Operator logistyczny Caudron Meunerie składuje w magazynie w Bondoufle pod Paryżem ponad 8000 ton mąki. „Połączyliśmy dwa magazyny w jeden, o powierzchni 8500 m², aby obsłużyć rosnące zapotrzebowanie rynku francuskiego. Dysponujemy teraz większą pojemnością magazynową, a także elastycznością realizacji dostaw” – wyjaśnia Abdesslam Laoukili, Dyrektor ds. Logistyki, i dodaje: „Dzięki szerszym korytarzom praca jest bezpieczniejsza, natomiast więcej miejsc składowania uzyskaliśmy poprzez wykorzystanie wysokości obiektu”.
Oprócz regałów Mecalux dostarczył również oprogramowanie Easy WMS, które kieruje całym procesem magazynowym, zapewniając identyfikowalność produktów, od przyjęcia dostaw z 13 młynów aż do przekazania towaru francuskim piekarniom. Abdesslam Laoukili podkreśla, że „system Mecaluxu pozwolił zmodernizować logistykę i dostosować ją do zmieniających się potrzeb rynku”.
Komunikacja z klientami i z kierowcami
Jedną z istotnych zalet Easy WMS jest możliwość jego integracji z innymi narzędziami informatycznymi w celu zapewnienia jeszcze bardziej kompleksowego zarządzania łańcuchem dostaw.
„Zależało nam, aby oprogramowanie magazynowe komunikowało się z naszymi klientami, zapewniając sprawniejszą wymianę informacji” – wskazuje Dyrektor ds. Logistyki.
Dzięki temu zgłoszone przez piekarzy zapotrzebowanie na mąkę zostaje szybko zarejestrowane w systemie i przekazane do realizacji.
Oprogramowanie Mecaluxu zostało również zintegrowane z systemem zarządzania transportem (TMS) AxioRoute, z którego korzysta Caudron Meunerie. Narzędzie to planuje trasy oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem dostaw. „Połączenie Easy WMS z TMS pomaga zagwarantować terminowość dostaw, a towar jest zaopatrzony w wymaganą dokumentację” – wyjaśnia Abdesslam Laoukili.
Easy WMS zleca przygotowanie zamówień, a następnie planuje ich optymalne rozmieszczenie w pojazdach zgodnie z trasą dostawy. Zapobiega to błędom, co przekłada się na lepszą jakość obsługi klientów.
Samodzielne wdrożenie Easy WMS
Grupa Mousset-Jetransporte, do której należy Caudron Meunerie, korzysta już z Easy WMS w niektórych swoich magazynach, dlatego firma była zaznajomiona z systemem, a dzięki doświadczeniu i wiedzy zdobytym przy poprzednich wdrożeniach potrafiła samodzielnie zainstalować i skonfigurować Easy WMS w obiekcie w Bondoufle. Zespół techniczny Mecaluxu był jedynie w kontakcie zdalnym, aby na koniec potwierdzić prawidłowe wdrożenie.
Firma skorzystała z narzędzia Easy S, za pomocą którego można zasymulować w wirtualnym środowisku pracę rzeczywistego magazynu. Pozwala to zaprojektować i przetestować różne scenariusze, aby zdefiniować proces magazynowy zgodnie z potrzebami i specyfiką działalności firmy.
Wdrożenie składało się z czterech etapów:
- Konfiguracja magazynu. Ten etap polegał na wprowadzeniu do systemu takich elementów jak regały, rodzaje produktów i strefy robocze. Pozwala to zwiększyć precyzję i efektywność zarządzania magazynem za pomocą oprogramowania.
- Parametryzacja oprogramowania. Na tym etapie określono kryteria wyznaczania miejsc składowania oraz przydzielania zadań operatorom. Dzięki temu system może działać w optymalny i spersonalizowany sposób, zgodnie z potrzebami firmy i cechami jej magazynu.
- Szkolenie personelu. Operatorzy, kierownicy i kluczowi użytkownicy zostali przeszkoleni z obsługi najważniejszych narzędzi i funkcji oprogramowania, które są niezbędne w codziennej pracy magazynu.
- Uruchomienie. Ostatni etap obejmował testy wdrożeniowe. Pozwoliły one zidentyfikować aspekty wymagające skorygowania, aby system działał zgodnie z oczekiwaniami.
Sprawne zarządzanie towarem
W magazynie firmy Caudron Meunerie panuje duże natężenie pracy: każdego dnia przyjmowane są dostawy z 13 młynów, po czym 250 ton mąki rusza w dalszą podróż – do 40% francuskich piekarń.
„Jest to towar szybko rotujący, opuszcza bowiem magazyn w niecały miesiąc. Dotyczy to zwłaszcza produktu, który jest wykorzystywany najczęściej, czyli mąki pszennej” – wyjaśnia Dyrektor ds. Logistyki. Oprogramowanie wysyła polecenia przygotowania zamówień operatorom, którzy korzystając z egzoszkieletów, z łatwością podnoszą i przenoszą 25-kilogramowe worki z mąką.
„Przeszliśmy od pracy z kartką i długopisem do automatycznego przyjmowania zamówień od klientów” – podsumowuje Abdesslam Laoukili. Zamówienia są przygotowywane każdego dnia wieczorem i rozwożone od godziny 2 w nocy, aby piekarze zdążyli z wypiekiem, zanim francuscy konsumenci obudzą się na śniadanie.
Szybka realizacja dostaw
Wdrożenie Easy WMS stanowi znaczący krok naprzód w modernizacji procesu logistycznego. Dzięki temu systemowi firma Caudron Meunerie zyskała identyfikowalność produktów, a także szybko i bezbłędnie realizuje zamówienia, by wyśmienite pieczywo królowało na francuskich stołach.
Oprogramowanie Mecaluxu pozwoliło zmodernizować logistykę i dostosować ją do zmieniających się potrzeb rynku.
Galeria

Każdego dnia magazyn firmy Caudron Meunerie opuszcza 250 ton mąki
Zapytaj eksperta