Magazyn surowców i produktów gotowych firmy Faynot we Francji

Magazyn surowców i produktów gotowych firmy Faynot we Francji

Easy WMS identyfikuje i śledzi produkty, zapewniając sprawne zarządzanie 10 000 pozycji asortymentowych

Faynot logo

Faynot, francuski producent elementów mocujących, zmodernizował procesy logistyczne realizowane w swoich trzech magazynach poprzez wdrożenie opracowanego przez Mecalux oprogramowania Easy WMS. System zarządzania magazynem umożliwia efektywne zarządzanie 10 000 pozycji asortymentowych, szybkie przygotowywanie 200 zamówień dziennie oraz sprawne zaopatrywanie linii produkcyjnych w surowce.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Potrzeby klienta zawsze w centrum uwagi

Powstała w 1912 roku w Thilay na północy Francji firma Faynot specjalizuje się w produkcji elementów i systemów mocujących, m.in. do pokryć dachowych i okładzin elewacyjnych. Za pośrednictwem rozbudowanej sieci autoryzowanych dystrybutorów sprzedaje swoje produkty w ponad 30 krajach.

Priorytetem firmy jest zadowolenie klientów, dlatego stara się zapewniać im obsługę na najwyższym poziomie, oferując każdemu odbiorcy stałe wsparcie i indywidualne podejście. Dla realizacji tego celu niezbędne jest zagwarantowanie jak najkrótszych terminów dostaw, co można osiągnąć dzięki odpowiedniej organizacji procesu logistycznego i efektywnemu zarządzaniu stanem magazynowym.

Złożony proces logistyczny

Faynot posiada trzy magazyny zlokalizowane w regionie Szampania-Ardeny w północno-wschodniej części Francji: dwa przy fabryce w Thilay, trzeci w pobliskiej miejscowości Glaire.

We wszystkich trzech magazynach posiadamy łącznie ok. 10 000 pozycji asortymentowych” – wyjaśnia Jean-Edouard Gissinger, Dyrektor Generalny firmy Faynot. To zarówno produkty gotowe (śruby i kotwy do betonu), oczekujące na wysyłkę do odbiorców, jak i surowce (drut i blacha) niezbędne w produkcji. Jedne i drugie składowane są na paletach lub w metalowych pojemnikach, co ułatwia ich transport.

Wszystkie trzy obiekty są do siebie podobne pod względem konstrukcji i układu. Sprawia to, że ich sposób funkcjonowania również niewiele się różni, dzięki czemu zapewniają porównywalną wydajność. Mecalux wyposażył magazyny w regały paletowe o wysokości 9 m, podzielone na pięć, sześć lub siedem poziomów. Niektóre produkty, zwłaszcza duże, takie jak np. szpule, składuje się na posadzce.

Wybór regałów paletowych podyktowany był ich zaletami, wśród których należy wymienić bezpośredni dostęp do każdej palety, znacząco ułatwiający przygotowywanie zamówień. Istotną korzyścią jest także możliwość dostosowania wysokości poziomów do wielkości, kształtu i rodzaju jednostek ładunkowych (produkty w kartonach lub luzem).

Proces logistyczny firmy Faynot jest bardzo złożony, ponieważ, jak wyjaśnia Dyrektor Generalny, „obejmuje ciągłe przemieszczanie towaru między poszczególnymi magazynami, dostarczanie surowców na wiele linii produkcyjnych i do różnych etapów procesu produkcyjnego (np. do montażu lub malowania) oraz wysyłkę gotowych produktów do klientów”.

Jean-Edouard Gissinger słusznie zauważa, że „możliwość śledzenia każdego produktu ma dla nas szczególne znaczenie”, ponieważ pozwala uniknąć błędów i zagwarantować dostępność surowców w centrum produkcyjnym we właściwym czasie.

Precyzyjna kontrola ładunków umożliwia terminowe realizowanie ok. 200 zamówień dziennie. „Ich wielkość jest bardzo różna: od woreczka śrub do całej ciężarówki półproduktów” – wyjaśnia Dyrektor.

Optymalne zarządzanie ładunkami

Faynot zdecydował się wdrożyć informatyczny system zarządzania magazynem, aby zwiększyć wydajność swoich trzech obiektów. Dyrektor Generalny firmy wskazuje, że „po przeanalizowaniu wielu ofert okazało się, że oprogramowanie Mecaluxu najlepiej spełnia nasze wymagania w zakresie zarządzania stanem magazynowym”.

System zarządzania magazynem Easy WMS sprawuje kontrolę nad wszystkimi produktami i koordynuje wszystkie etapy procesu logistycznego w trzech magazynach, ponieważ istotne było, aby w każdym obiekcie do zarządzania stanem magazynowym było wykorzystywane to samo oprogramowanie. Choć wszystkie trzy magazyny niewiele różnią się między sobą, program zarządza każdym z nich niezależnie.

Opracowane przez Mecalux oprogramowanie jest bardzo elastyczne, dlatego można je z łatwością dostosować do specyfiki każdego magazynu. Zdaniem Dyrektora Generalnego firmy Faynot Easy WMS zdaje egzamin, umożliwiając „realizowanie w jednym miejscu zamówień zarówno w zakresie zaopatrzenia produkcji w surowce, jak i dostaw gotowych produktów do odbiorców”.

Operatorzy posługują się terminalami radiowymi, za pomocą których mogą stale komunikować się z systemem oraz na bieżąco otrzymywać polecenia i potwierdzać ich wykonanie. W ten sposób Easy WMS przez cały czas kieruje ich pracą, wskazując, jakie czynności mają wykonać z poszczególnymi produktami, co znacząco ogranicza ryzyko pomyłek.

Easy WMS monitoruje w czasie rzeczywistym stan magazynowy, dostarczając informacji pomocnych w ustaleniu, czy w magazynie dostępna jest spełniająca zapotrzebowanie produkcji ilość surowców i wystarczająca do przygotowania zamówień odbiorców ilość produktów gotowych.

Zdaniem Jean-Edouarda Gissingera „oprogramowanie pozwoliło zminimalizować liczbę błędów w zarządzaniu stanem magazynowym”. Easy WMS identyfikuje każdy produkt przyjmowany do magazynu i wyznacza dla niego miejsce składowania na podstawie różnych cech i tempa rotacji, przy czym surowce i gotowe produkty składowane są osobno, w różnych częściach obiektu.

Przygotowywanie zamówień

Kompletacja to jedna z głównych operacji wykonywanych we wszystkich trzech magazynach Faynot. Każdego dnia operatorzy pracujący w nich przygotowują produkty do 200 zamówień.

Pracę tę ogromnie ułatwia system zarządzania magazynem, wskazując operatorom, które produkty i w jakiej ilości mają pobrać z półek. Jedną z licznych zalet Easy WMS jest to, że potrafi wytyczyć optymalną trasę, ograniczającą do minimum odległości, jakie pokonują operatorzy, aby zlokalizować i pobrać produkty wchodzące w skład zamówień.

Dla zapewnienia sprawnej realizacji zamówień ogromne znaczenie ma również utrzymanie odpowiedniego stanu magazynowego, dzięki któremu można zapobiec przestojom zarówno w produkcji, jak i w dystrybucji. W tym celu WMS stale komunikuje się z systemem ERP przedsiębiorstwa. „Dzięki temu możemy zagwarantować naszym klientom terminowe dostawy zamówionych przez nich produktów” – zauważa Dyrektor Generalny firmy.

Stabilny rozwój

Aby móc się rozwijać i zwiększać sprzedaż, zapewniając sprawną obsługę swoim odbiorcom, firma Faynot zdecydowała się na nowoczesne i elastyczne rozwiązanie. Wdrożenie oprogramowania Easy WMS we wszystkich trzech magazynach okazało się być skokiem jakościowym, ponieważ pozwoliło zoptymalizować proces, a tym samym uzyskać wyższą wydajność.

Stała kontrola nad stanem magazynowym i sprawne zarządzanie całym procesem – począwszy od przyjęcia surowców, poprzez produkcję, a na dostawie gotowych produktów skończywszy – przekładają się na znaczący wzrost produkcji i sprzedaży, a w ostatecznym rozrachunku również i zysków.

Jean-Edouard Gissinger – Dyrektor Generalny firmy Faynot
Wdrożyliśmy Easy WMS Mecaluxu we wszystkich trzech magazynach, ponieważ system ten jest doskonale dopasowany do wymogów naszego procesu logistycznego. Zapewnił nam on liczne korzyści, takie jak możliwość śledzenia produktów, sprawna kompletacja i minimalizacja błędów”.

Korzyści dla firmy Faynot

  • Możliwość śledzenia produktów: oprogramowanie magazynowe identyfikuje każdy produkt w momencie przyjęcia do magazynu i wyznacza dla niego miejsce składowania, by móc następnie śledzić w czasie rzeczywistym jego lokalizację.
  • Wzrost efektywności przygotowywania zamówień: system zarządzania magazynem kieruje pracą operatorów podczas kompletacji, wskazując im, które produkty muszą pobrać i gdzie są one składowane.
  • Sprawne zarządzanie trzema magazynami: Easy WMS koordynuje wszystkie etapy procesu we wszystkich trzech magazynach firmy Faynot, usprawniając logistykę zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.
Magazyny firmy Faynot
Pojemność magazynowa: 13 000 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 9 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta