Magazyn grupy Alainé, francuskiego operatora logistycznego

Magazyn grupy Alainé, francuskiego operatora logistycznego

Magazyn francuskiego operatora logistycznego, grupy Alainé, pozwala obsłużyć 2500 przyjęć i wydań ładunków dziennie

Grupo Alainé logo

Grupa Alainé rozbudowała swój magazyn we francuskim Mâcon, aby pomieścić artykuły z nowej linii produkcyjnej jednego ze swoich klientów. W tym celu Mecalux zamontował na powierzchni 8000 m2 regały z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle, których pojemność zapewnia miejsce dla 20 397 palet. Kanały o głębokości do 43 m umożliwiają składowanie według pozycji asortymentowych – każdy z nich mieści dużą liczbę palet z tym samym produktem. System pozwala obsłużyć 2500 przyjęć i wydań ładunków dziennie.

  • Zdjęcia
  • Magazyn grupy Alainé, francuskiego operatora logistycznego
    Pallet Shuttle pozwala zautomatyzować odkładanie i pobieranie palet z towarem
    Magazyn obsługuje 2500 przyjęć i wydań towaru dziennie
    Regały do składowania akumulacyjnego z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle
    Niektóre kanały regałów mierzą aż 43 m głębokości
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Alainé

Firma powstała w 1945 roku w Mâcon, 70 km od Lyonu. Dziś jest jednym z najważniejszych we Francji operatorów logistycznych. Oferuje usługi w zakresie transportu, składowania, kompletacji i pakowania towaru dla przedsiębiorstw z różnych branż, m.in. kosmetycznej, spożywczej i budowlanej, w tym dla firm prowadzących sprzedaż internetową.

W ostatnich latach grupa Alainé umocniła swoją obecność na rynkach zagranicznych i posiada oddziały w ponad 20 krajach, m.in. w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Portugali, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Misją firmy jest oferowanie kompleksowych usług logistycznych spełniających oczekiwania klientów, niezależnie od terminu realizacji, miejsca docelowego i rodzaju produktów.

Sukces grupy w dużej mierze zależy od zaangażowanego podejścia do każdego klienta i od konsekwentnego doskonalenia jakości świadczonych usług. Rezultatem tej strategii jest stały wzrost popytu na ofertę firmy, a tym samym jej obrotów.

Alainé dysponuje łącznie 350 000 m2 powierzchni magazynowej. Niedawno firma rozbudowała swoje centrum dystrybucyjne w Mâcon, powiększając o 8000 m2 dotychczasową powierzchnię 21 000 m2.

Rozbudowa była podyktowana koniecznością zapewnienia miejsca do składowania towaru znanego producenta soków. „Nasz klient, w związku z rozwojem działalności wynikającym z wdrożenia nowej linii produkcyjnej, potrzebował wsparcia, dlatego musieliśmy zwiększyć pojemność magazynową” – wyjaśnia Jérôme Ezcurra, dyrektor operacyjny w grupie Alainé.

Jérôme Ezcurra – Dyrektor operacyjny w grupie Alainé
Mecalux jest długoletnim partnerem grupy Alainé. Zespół techniczny firmy potrafi znaleźć rozwiązanie spełniające nasze wszystkie potrzeby, dzięki czemu możemy skupić się na dalszym rozwoju naszej działalności”.

Zalety systemu Pallet Shuttle

Mecalux wyposażył nową część magazynu w 18 bloków regałów z systemem Pallet Shuttle. „Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli nam na dalszy rozwój” – stwierdza Jérôme Ezcurra.

Alainé już od jakiegoś czasu korzysta z wdrożonego rozwiązania i jest z niego bardzo zadowolony. Oto co mówi na ten temat dyrektor operacyjny: „System Pallet Shuttle przyniósł nam wiele korzyści, takich jak lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej i optymalizację manewrów wykonywanych przez operatorów”.

Wysokie na 11 m regały są podzielone na 5 poziomów, a niektóre bloki mają kanały o głębokości aż 43 m, w których mieści się 49 palet. Regały zajmują praktycznie całą powierzchnię nowej części magazynu, co przekłada się na większą pojemność – łącznie składowanych jest tutaj 20 397 palet o maksymalnej wadze 950 kg każda.

System Pallet Shuttle pozwala w każdym bloku regałów składować wiele pozycji asortymentowych, pogrupowanych w kanałach, z których każdy może zawierać jeden rodzaj produktu. To dla grupy Alainé ogromna zaleta, ponieważ zyskuje ona większą dywersyfikację magazynu i może składować więcej artykułów.

Grupa Alainé zyskała nie tylko większą pojemność magazynową, ale także wyższą wydajność obiektu, co jest rezultatem zastosowania automatycznych wózków do obsługi ładunków w regałach. Zadanie operatora sprowadza się do umieszczenia wózka Pallet Shuttle, za pomocą wózka wysokiego składowania, na początku odpowiedniego kanału, a następnie ustawienia nad wózkiem palety – pozostałe czynności, czyli przemieszczenie palety do właściwego miejsca, wykonuje wózek Pallet Shuttle.

Ponieważ operatorzy nie muszą wjeżdżać wózkami widłowymi do kanałów, ulega skróceniu czas załadunku i rozładunku regałów. To istotna oszczędność, gdy każdego dnia do magazynu przyjmowanych jest ponad 2000 palet z różnych zakątków Europy (oprócz Francji głównie z Niemiec i Hiszpanii).

Do sterowania wózkami Pallet Shuttle służy tablet z łączem Wi-Fi i zainstalowanym oprogramowaniem, którego intuicyjny interfejs sprawia, że operatorzy nie muszą przechodzić specjalnych szkoleń z obsługi. Za pomocą tabletu można m.in. wybrać liczbę pobieranych lub odkładanych palet czy przeprowadzić inwentaryzację.

Korzystając już jakiś czas z systemu Pallet Shuttle, możemy stwierdzić, że świetnie spełnia on swoje zadanie” – zauważa dyrektor operacyjny grupy Alainé.

Głębokość kanałów składowania

Aby obliczyć, jaka powinna być głębokość kanału, należy do liczby palet, jaka będzie w nim składowana, dodać odstępy pomiędzy paletami, a także miejsce potrzebne na umieszczenie wózka Pallet Shuttle.

Wymiary kanałów, a tym samym regałów, zależą od następujących czynników:

  • dostępna powierzchnia magazynu;
  • wymiary palet;
  • liczba palet;
  • rotacja ładunków, ponieważ głębokość kanałów powinna zapewniać wymagane tempo załadunku i rozładunku regałów.

Strefy buforowe

Z uwagi na wielkość obiektu utworzono w nim dwie strefy buforowe, w których palety są grupowane według trasy lub zamówienia, co pozwala usprawnić ich załadunek na ciężarówki.

Obsługa stref buforowych to zadanie wózka wahadłowego, który dostarcza ładunki do kanałów przepływowych mieszczących po 11 palet. Dzięki lekkiemu nachyleniu bieżni rolkowych tworzących kanały następuje samoczynne przemieszczanie się palet pod wpływem grawitacji z wyższego końca na niższy, usytuowany od strony ramp. Na końcu kanału bieżnia ma kształt umożliwiający wsunięcie wideł wózków paletowych w celu pobrania palety.

Korzyści dla firmy Groupe Alainé

  • Duża pojemność magazynowa: w wyniku rozbudowy grupa Alainé zwiększyła pojemność swojego magazynu o 20 397 palet, które mieszczą się w kanałach o maksymalnej długości 43 m.
  • Wysoka wydajność: system Pallet Shuttle gwarantuje szybki przepływ 2500 palet dziennie, składowanych w kanałach.
  • Sprawny proces magazynowy: automatyzacja procesu poprzez zastosowanie przenośników i wózków Pallet Shuttle pozwala znacznie usprawnić ruch ładunków w magazynie, a tym samym skrócić czas realizacji zamówień.
Magazyn Groupe Alainé
Pojemność magazynowa: 20 397 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 950 kg
Wysokość regałów: 11 m
Maksymalna głębokość kanałów: 43 m
Liczba wózków: 10

Zapytaj eksperta