Francuski producent mąki Paulic Meunerie automatyzuje swój magazyn

Francuski producent mąki Paulic Meunerie automatyzuje swój magazyn

Paulic Meunerie potraja tempo produkcji i automatyzuje logistykę, aby umożliwić dalszy rozwój firmy.

Paulic Meunerie

Paulic Meunerie automatyzuje swój łańcuch dostaw, aby poradzić sobie ze wzrostem produkcji. Firma wdrożyła system Easy WMS zapewniający pełną identyfikowalność towaru w czasie rzeczywistym i znajomość bieżącej lokalizacji każdego produktu.

Paulic Meunerie: rodzinny biznes od czterech pokoleń

Paulic Meunerie to uznany producent mąki pszennej i gryczanej z Bretanii, najbardziej wysuniętego na zachód regionu Francji. Założona w 1957 roku pod nazwą Minoterie Paulic firma od czterech pokoleń dostarcza surowca producentom wyrobów mącznych z kraju i z zagranicy.

  • Rok założenia: 1957
  • Liczba młynów: 3
  • Łączna produkcja: 306 ton przetworzonej pszenicy i gryki dziennie

 

POTRZEBY

  • Robotyzacja obsługi gotowych produktów.
  • Automatyzacja połączenia magazynu z produkcją.
  • Kontrola nad towarem w czasie rzeczywistym.

ROZWIĄZANIA

  • Automatyczny magazyn paletowy.
  • Automatyczny przenośnik paletowy.
  • System zarządzania magazynem Easy WMS.

KORZYŚCI

  • Ciągły przepływ towaru dzięki robotyzacji.
  • Automatyzacja składowania 200 ton mąki dziennie.
  • Możliwość obsłużenia trzykrotnego wzrostu produkcji.

„Innowacje, badania i technologia to podstawy naszej działalności” – podkreśla Jean Paulic, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Paulic Meunerie, która produkuje ponad 306 ton mąki pszennej i gryczanej dziennie, zaopatrując przeszło 700 odbiorców. W ciągu ostatnich pięciu lat firma zainwestowała w rozwój ponad 12 milionów euro. Dzięki temu na początku 2020 roku została pierwszą spółką z branży rolniczej notowaną na paneuropejskiej giełdzie papierów wartościowych Euronext. W pierwszej połowie 2022 roku jej obroty wyniosły 7,6 miliona euro, co oznacza wzrost aż o 53% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

„Nasze młyny są zlokalizowane w sercu Bretanii, blisko zarówno dostawców (ponad 70% naszej mąki pochodzi bowiem z bretońskiej pszenicy), jak i odbiorców, których dzięki korzystnemu położeniu możemy zaopatrywać szybko i sprawnie, jednocześnie minimalizując wpływ naszej działalności na środowisko” – wskazuje Jean Paulic.

Od 2020 roku firma potroiła produkcję. Aby móc skutecznie obsłużyć tak duże tempo wzrostu, zarząd podjął decyzję o modernizacji głównego zakładu produkcyjnego. Obiekt ten został wyposażony w pięć maszyn, które pakują mąkę w 25-kilogramowe worki i w 1-kilogramowe opakowania. W części magazynowej, połączonej automatycznym przenośnikiem z liniami pakującymi, zamontowano regały obsługiwane przez automatyczne układnice. Nad sprawnym przebiegiem procesu czuwa system zarządzania magazynem Easy WMS, który dokładnie śledzi każdy ruch towaru.

Automatyczny proces magazynowy

Nowy, automatyczny magazyn zapewnia firmie Paulic Meunerie ciągły przepływ towaru, a ponadto jest dogodnie usytuowany między halą produkcyjną a rampami załadunkowymi, co stanowi istotne ułatwienie zarówno podczas przyjmowania towaru z produkcji, jak i przy jego wysyłce do klientów.

Regały o wysokości 19 m i długości 35 m mieszczą 864 palety o dwóch rozmiarach. Gotowe produkty są transportowane do magazynu z produkcji przenośnikami, z których odbiera je układnica dwukolumnowa wyposażona w widły teleskopowe, a następnie umieszcza w wyznaczonej lokalizacji.

Obok automatycznego magazynu został zamontowany przenośnik grawitacyjny o długości 15 m, na który trafia towar gotowy do wysyłki, zanim zostanie dostarczony na rampy załadunkowe.

Monitorowanie towaru w czasie rzeczywistym

„Zakład produkcyjny Moulin du Gouret został wyposażony w system zarządzania magazynem Easy WMS zapewniający dokładną kontrolę nad towarem, dzięki czemu zawsze znamy aktualny poziom zapasów i bieżącą lokalizację każdego produktu” – mówi Jean Paulic.

Aby możliwe było monitorowanie towaru w czasie rzeczywistym w ramach całego procesu magazynowego, Easy WMS identyfikuje każdy produkt w chwili jego przyjmowania do magazynu. W tym celu na stanowisku kontrolnym, usytuowanym na początku przenośnika, następuje automatyczny odczyt etykiety z kodem kreskowym, którą opatrzona jest każda paleta z towarem. Ponadto weryfikuje się tutaj zgodność dostawy z awizacją dokonaną przez system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) oraz sprawdza wymiary i stan palet.

Integracja systemu Easy WMS z systemem ERP jest niezbędna, aby oba narzędzia mogły wymieniać dane umożliwiające zapewnienie odpowiedniego poziomu zapasów czy terminową realizację zamówień.

Easy WMS wyznacza również miejsca składowania. Przeprowadza w tym celu obliczenia uwzględniające takie zmienne jak liczba pustych miejsc, rodzaj produktu i tempo rotacji. Transport na regały zapewniają automatyczne urządzenia: najpierw przenośnik, a następnie układnica.

Gdy palety znajdują się już na regałach, Easy WMS może w czasie rzeczywistym śledzić stan magazynowy każdego produktu i informować o aktualnym poziomie zapasów system ERP. Natomiast w momencie otrzymania zamówienia ERP powiadamia Easy WMS, które produkty są potrzebne do jego skompletowania. Zlecenie kompletacji uwzględnia trasy transportowe zamówień.

Logistyka z przyszłością

Dzięki automatyzacji firma Paulic Meunerie zyskała elastyczny łańcuch dostaw, przygotowany na wyzwania, jakie może przynieść przyszłość. „Korzystamy z najnowocześniejszych technologii, aby móc spełniać wymogi rynku spożywczego, zapewniając sprawne zaopatrzenie wszystkim naszym odbiorcom, zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Możemy się rozwijać bez żadnych przeszkód” – podkreśla Prezes spółki.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z automatycznego magazynu wdrożonego przez Mecalux. Dzięki inwestycji w najnowsze technologie dysponujemy elastycznym, skalowalnym i niezawodnym łańcuchem dostaw.

Jean PaulicPrezes i Dyrektor Generalny firmy Paulic Meunerie

Zapytaj eksperta