Połączenie sztucznej inteligencji i internetu rzeczy ułatwi wdrożenie technologii cyfrowych bliźniaków w magazynie

AIoT – kolejny etap cyfrowej transformacji magazynu

08 lipiec 2021

Cyfryzacja procesów logistycznych wydaje się najlepszą odpowiedzią na złożone wyzwania, z jakimi aktualnie muszą mierzyć się magazyny. W środowisku przemysłowym wymagającym coraz wyższej wydajności i ograniczenia do minimum liczby popełnianych błędów w trend ten wpisuje się koncepcja Artificial Intelligence of Things (AIoT).

W opublikowanym pod koniec 2017 roku raporcie firma doradcza IDC Research szacowała, że do 2020 roku aż 40% projektów transformacji cyfrowej przedsiębiorstw będzie obejmować rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, a ich wdrażanie nie ominie tak ważnego aspektu, jakim jest łańcuch dostaw.

Drugą wyraźnie rysującą się tendencją jest wzrost zastosowań internetu rzeczy. Serwis Business Insider twierdzi, że w 2025 roku na całym świecie będą działały już 64 mld urządzeń z dostępem do globalnej sieci, co oznacza 540% skok w porównaniu do 2018 roku.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega technologia Artificial Intelligence of Things (AIoT) i w jaki sposób można ją zastosować w magazynie, aby zwiększyć wydajność pracy, m.in. dzięki zautomatyzowanemu komisjonowaniu zamówień.

AIoT – od zbierania informacji do gromadzenia wiedzy

Artificial Intelligence of Things (AIoT) to połączenie dwóch obiecujących technologii: sztucznej inteligencji oraz internetu rzeczy.

AIoT pozwoli zwiększyć wydajność pracy robotów przemysłowych z dostępem do internetu (IIoT) dzięki bieżącemu dostrajaniu ich funkcjonalności na podstawie wyników kontroli działania realizowanej bez udziału człowieka.

Bardzo ważną rolę w omawianym połączeniu technologii odgrywają obliczenia w chmurze – inteligentne urządzenia z dostępem do sieci będą mogły nie tylko współdzielić dane w trybie M2M (maszyna-maszyna), ale też przesyłać je na serwery przedsiębiorstwa.

Przemysłowy internet rzeczy doskonale nadaje się do rejestracji i analizy danych generowanych przez roboty magazynowe, ale dopiero przy wsparciu sztucznej inteligencji możliwe jest ich bardziej precyzyjne przetwarzanie. Otrzymamy w ten sposób cenne informacje pozwalające usprawnić metody pracy i zwiększyć jej wydajność.

Korzyści płynące z wdrożenia technologii AIoT

Wdrożenie w magazynie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji pozwoli:

  • Podnieść wydajność i efektywność urządzeń IoT.
  • Poprawić współpracę ludzi z maszynami.
  • Wzmocnić kontrolę informacji na temat realizowanych procesów, zwłaszcza w środowisku przemysłowym.

Wszystkie te usprawnienia umożliwią poprawę jakości obsługi klientów, którzy cenią sobie terminową dostawę zamówionych towarów, co ma dla logistyki kluczowe znaczenie.

Z punktu widzenia przedsiębiorstw podstawową zaletą omawianej technologii jest możliwość zwiększenia zysków. Z ankiety firmy analitycznej SAS przeprowadzonej pod patronatem Intela i Deloitte wynika, że 34% przedsiębiorców zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań opartych na AIoT w celu zwiększenia sprzedaży.

Omawiana technologia umożliwia przejście od etapu prostego zbierania informacji generowanych przez urządzenia magazynowe do fazy gromadzenia cennej wiedzy pozwalającej wyeliminować nieprawidłowości w realizowanych procesach i poprawić tym samym wydajność obiektu.

AIoT pozwoli na szersze wykorzystanie robotów współpracujących w środowisku pracy
AIoT pozwoli na szersze wykorzystanie robotów współpracujących w środowisku pracy

Zastosowanie technologii AIoT w magazynie

AIoT umożliwi projektowanie urządzeń magazynowych pozwalających usprawnić pracę personelu, zwiększyć wydajność funkcjonowania obiektu i ograniczyć liczbę popełnianych błędów.

Sztuczna inteligencja zapewni ochronę i zwiększy poziom bezpieczeństwa urządzeń zainstalowanych w inteligentnych magazynach, umożliwiając bieżące monitorowanie, analizę i weryfikację olbrzymiej ilości generowanych danych.

Omówmy pokrótce kilka przykładów najciekawszych zastosowań technologii AIoT w logistyce:

  • Roboty współpracujące – urządzenia przeznaczone do współdziałania z ludźmi w środowisku pracy, które mogą wspomóc personel przy realizacji powtarzalnych, skomplikowanych lub niebezpiecznych zadań.
  • Cyfrowe bliźniaki – symulacje magazynu i realizowanych w nim procesów pozwalające testować w wirtualnym środowisku skutki ewentualnych zmian w metodach pracy.
  • Drony – otwierają szereg nowych możliwości w logistyce 4.0, począwszy od dostarczania paczek drogą powietrzną aż po prowadzenie przeglądów technicznych wyposażenia magazynu w niebezpiecznych warunkach lub trudno dostępnych miejscach.

Ponadto technologia AIoT może sprawdzić się w wielu innych zastosowaniach, jak inteligentne miasta, inteligentny handel detaliczny czy autonomiczne pojazdy. Z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Oliver Wyman i niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego (VDA) wynika, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat udział inteligentnych pojazdów w ogólnej liczbie środków transportu wzrośnie do ok. 15%.

AIoT i automatyzacja magazynu 4.0

Aby skutecznie mierzyć się z wyzwaniami dystrybucji omnichannel i sezonowymi wahaniami popytu, niezbędny jest elastyczny i wydajny magazyn 4.0. (element logistyki 4.0), w którym można do minimum ograniczyć liczbę popełnianych błędów przy pracy.

Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji w urządzeniach z dostępem do internetu pozwoli całkowicie zautomatyzować procesy magazynowania ładunków czy kompletacji zamówień, umożliwiając lepsze wykorzystanie zasobów i poprawę wydajności funkcjonowania obiektu.