Strategia best of breed polega na wdrożeniu oprogramowania odpowiadającego na konkretne potrzeby danej firmy

Strategia best of breed – czy to właściwy wybór?

14 maj 2024

Firmy wybierają cyfryzację, aby dostosować się do zmieniających się nawyków konsumenckich i zmienych warunków rynkowych. Często mierzą się jednak z wyzwaniem, jakim jest wybór odpowiedniego rozwiązania spośród wielu opcji dostępnych na rynku. Optymalny system to taki, który dostosowuje się do cech biznesu, aby odpowiedzieć na jego potrzeby, innymi słowy, best of breed.

Co oznacza best of breed?

W środowisku technologicznym wyrażenie best of breed (BoB) odnosi się do strategii stosowanej przez firmy przy wyborze specjalistycznego oprogramowania, które najlepiej spełnia ich wymagania. Chodzi o wdrożenie programu, który zoptymalizuje konkretne procesy takie jak monitorowanie asortymentu.

Przykładowo, system magazynowy jest oprogramowaniem best of breed, ponieważ odpowiada na potrzeby związane z kontrolą zapasów i procesów w łańcuchu dostaw. Dzięki temu rozwiązaniu firmy dysponują oprogramowaniem przeznaczonym do zarządzania skomplikowanymi procesami magazynowymi – od nadzorowania zapasów i przygotowywania zamówień po monitorowanie zwrotów.

Przeciwieństwem best of breed są kompleksowe rozwiązania, narzędzia oprogramowania obejmujące różnorodne funckje w ramach jednego pakietu. W tym przypadku wszystkie aplikacje są wdrażane przez dostawcę i są zaprojektowane do wspólnego działania.

System ERP jest uważany za kompleksowe rozwiązanie. Ten rodzaj systemów centralizuje różne funkcje i procesy na jednej platformie. Za pośrednictwem specjalistycznych modułów systemy ERP mogą organizować główne obszary dowolnej firmy, m.in. zakupy, produkcję, finanse czy relacje z klientami. Wymagają jednak parametryzacji, aby dostosować je do szczególnych cech danego przedsiębiorstwa.

System zarządzania magazynem jest przykładem best of breed, czyli specjalistycznym oprogramowaniem, które zarządza operacjami w centrum logistycznym
System zarządzania magazynem jest przykładem best of breed, czyli specjalistycznym oprogramowaniem, które zarządza operacjami w centrum logistycznym

Best of breed – zalety

Zalety stosowania strategii best of breed przez firmy są następujące:

  • Specjalizacja. Ten rodzaj oprogramowania za pomocą określonych funkcji ułatwia codzienną pracę, dzięki czemu można poświęcić więcej uwagi innym zadaniom. Koncentruje się na rozwoju konkretnego procesu. Może stać się narzędziem, które uprości i zoptymalizuje operacje takie jak wyznaczanie tras dostaw za pomocą systemu zarządzania transportem (TMS).
  • Personalizacja. Tego typu programy dostosowują się do potrzeb firmy i są kompatybilne z jej wewnętrznymi procesami roboczymi, dzięki czemu firmy mogą działać, stosując własne metody, zamiast podporządkowywać się standardowemu systemowi. Poprzez personalizację system odpowiada na konkretne potrzeby i umożliwia osiąganie wyznaczonych celów.  
  • Wydajność. Rozwiązania best of breed są zaprojektowane tak, by były najlepsze w swojej dziedzinie. Za pomocą spersonalizowanego systemu zarządzania projektami firmy mogą definiować i przydzielać zadania, a także ustalać terminy, aby utrzymać właściwy kurs.
  • Integracja. Oprogramowanie zgodne z podejściem best of breed jest gotowe do integracji z systemami informatycznymi już zainstalowanymi w firmie. Niektóre firmy wybierają system magazynowy, ponieważ, poza zwiększeniem wydajności operacji takich jak kompletacja, może integrować się z systemem ERP, aby prowadzić ścisłą kontrolę asortymentu na każdym etapie łańcucha dostaw.
  • Zwrot z inwestycji. Best of breed upraszcza codzienną pracę w firmach i umożliwia przeznaczenie większej liczby środków na realizację bardziej skomplikowanych procesów, takich jak nabycie surowców czy dostawa gotowych produktów. Firmy zwiększają produktywność i notują dobre wyniki, dlatego inwestycja szybko się zwraca.

Podejście best of breed zapewnia wiele kluczowych korzyści. Specjalizacja oprogramowania przekłada się na to, że firmy dysponują systemem, który dostosowuje się do ich potrzeb.

Firma IXOS cealco wyposażyła swój magazyn w Hiszpanii w system best of breed Easy WMS Mecaluxu
Firma IXOS cealco wyposażyła swój magazyn w Hiszpanii w system best of breed Easy WMS Mecaluxu

Przykład wdrożenia systemu best of breed – IXOS cealco

Oprogramowanie best of breed takie jak system zarządzania magazynem Easy WMS Mecaluxu charakteryzuje się większą specyfiką działania niż system ERP. Ten zaawansowany program zwiększa wydajność operacji w instalacjach logistycznych.

Przykładowo, w Hiszpanii centrala zakupowa IXOS cealco wdrożyła Easy WMS Mecaluxu, aby świadczyć usługi na wyższym poziomie. Wcześniej firma korzystała z systemu ERP Sage X3 do nadzorowania wszystkich procesów w łańcuchu dostaw. Wraz ze wzrostem złożoności operacji, zdecydowano się na zmodernizowanie i zoptymalizowanie logistyki. Firma zaczęła zarządzać większą liczbą różnych jednostek towarowych, a jednocześnie przygotowywać więcej zamówień dla sklepów stacjonarnych i wspólników grupy.

Firma zdecydowała się przeprowadzić digitalizację swojego magazynu w Granollers koło Barcelony za pomocą oprogramowania best of breed Mecaluxu w celu zwiększenia wydajności operacyjnej. „Zaczęliśmy wówczas poważnie myśleć o wdrożeniu jakiegoś systemu zarządzania magazynem, który cieszy się uznaniem na rynku” – wspomina Manuel Hervás, Kierownik ds. Logistyki w firmie IXOS cealco. „Naszym priorytetem była możliwość łatwego zintegrowania systemu WMS z systemem ERP oraz dostosowania go do zmian zachodzących w naszej firmie”. Między systemami Easy WMS i ERP Sage X3 zapewniono stałą i dwukierunkową integrację. Dzięki temu programy przesyłają sobie informacje, aby utrzymać aktualne dane o asortymencie.

Dzięki systemowi Easy WMS firma IXOS cealco zoptymalizowała operacje logistyczne na dwa różne sposoby: za pomocą restrykcyjnego monitorowania asortymentu zapobiega brakowi zapasów, a poprzez polecenia wydawane operatorom wskazuje najkrótsze ścieżki kompletacyjne. „Oprogramowanie to jest dostosowane do naszego sposobu pracy i specyfiki magazynu” – podkreśla Kierownik ds. Logistyki w IXOS cealco.

Specjalistyczne oprogramowanie zapewnia konkurencyjną przewagę

Best of breed dostosowuje się do konkretnych obszarów, jak np. magazyny. Firmy sięgają po indywidualne rozwiązania, które dostosowują się do konkretnych zadań, aby osiagnąć maksymalną wydajność i wyróżnić się na tle konkurentów.

Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu systemu Easy WMS. To specjalistyczny program logistyczny, który usprawnia realizację operacji w magazynach klientów działających w różnych branżach. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz zdigitalizować swój łańcuch dostaw.