Best of suite (BoS) to kompleksowe rozwiązanie umożliwiające zarządzanie podstawowymi procesami przedsiębiorstwa

Znaczenie oprogramowania best of suite w łańcuchu dostaw

13 cze 2024

Logistyka jest kluczowym obszarem każdej firmy wymagającej skoordynowanego działania kilku podmiotów zaangażowanych w łańcuch dostaw. Aby zoptymalizować realizację operacji, firmy wdrażają cyfrowe systemy zarządzające procesami takimi jak komunikacja między firmami transportowymi lub przygotowywanie zamówień e-commerce.

Co oznacza best of suite?

Oprogramowanie best of suite (BoS) to kompleksowe rozwiązanie technologiczne obejmujące moduły wstępnie zaprogramowane do realizacji podstawowych funkcji przedsiębiorstwa – od zarządzania zasobami ludzkimi i aktywami finansowymi po nadzorowanie operacji logistycznych oraz komunikację wewnętrzną.  

Zasadniczo jeden dostawca odpowiada za zaprogramowanie i wdrożenie systemu. Wśród zalet oprogramowania best of suite są następujące: jeden dostawca/partner, jeden produkt i wiele funkcji odpowiadających na konkretne potrzeby.

Best of suite to oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem stosowane przez firmy, aby ułatwić przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami. Ten rodzaj systemów dąży do ujednolicenia procesów operacyjnych, co osiągają dzięki wyspecjalizowanym modułom. Oprogramowanie ERP jest wstępnie zaprogramowanie dla najważniejszych i standardowych obszarów działalności firmy.

Best of suite jest wdrażane przez jednego dostawcę oprogramowania
Best of suite jest wdrażane przez jednego dostawcę oprogramowania

Różnice między best of breed a best of suite

Pojęcie best of suite jest często porównywane z best of breed, specjalistycznym systemem kładącym szczególny nacisk na rozwój konkretnego procesu jak zarządzanie operacjami magazynowymi.

Różnice między strategią best of suite a best of breed są następujące:

  Best of suite Best of breed
Definicja Kompleksowe rozwiązanie do zarządzania wszystkimi działaniami firmy. Specjalistyczne oprogramowanie dostosowane do poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa.
Zalety Wdrożenie i administrowanie przez jednego dostawcę. System przeznaczony do maksymalnego zwiększenia wydajności konkretnych obszarów.
Wady Mniejsza elastyczność. Zintegrowane rozwiązania mogą być mniej zaawansowane dla każdego obszaru. Oprogramowanie należy zintegrować z innymi cyfrowymi rozwiązaniami stosowanymi do zarządzania pozostałymi procesami.
Przykład System ERP. System zarządzania magazynem (WMS).
Użytkownicy Instytucje dążące do spójnego zarządzania poszczególnymi obszarami jak zasoby ludzkie, finanse, logistyka czy sprzedaż. Firmy chcące zoptymalizować procesy magazynowe i zautomatyzować zarządzanie asortymentem.

 

Best of breed i best of suite: połączenie tego, co najlepsze

Czy można wdrożyć best of breed ​​​​w magazynie od jednego dostawcy jak w przypadku best of suite, które jednocześnie oferuje funkcje umożliwiające realizację dodatkowych operacji? Odpowiedź brzmi: tak. Dzięki strategicznemu połączeniu między best of suite i best of breed.

Przykładowo, Easy WMS, system zarządzania magazynem Mecaluxu, to oprogramowanie best of breed przeznaczone do optymalizowania operacji logistycznych. Jednak jednocześnie jest kompleksowym rozwiązaniem best of suite, skoncentrowanym na usprawnieniu łańcucha dostaw. Ponadto jeden dostawca, w tym przypadku Mecalux, może wdrożyć omawiane rozwiązanie w magazynach wszelkiego typu i aktywować dodatkowe moduły realizujące inne czynności – od łączenia procesów logistycznych z produkcją (WMS do zarządzania produkcją) po koordynowanie potrzeb związanych z asortymentem na platformach sprzedaży online (Integracja z Marketplaces).

Digitalizacja logistyki za pomocą tego typu rozwiązania ma wiele zalet: większą wytrzymałość, szybsze reagowanie, wydajniejsze i przyjazne dla środowiska działanie. Za pomocą systemu magazynowego Easy WMS firmy znacznie wydajniej zarządzają zapasami oraz skrupulatnie organizują procesy, zapewniając odpowiedni przepływ produktów w celu realizacji pożądanej usługi. Dysponują także narzędziem, za pomocą którego można dostosować się do zmian w środowisku, takich jak sezonowość lub zwiększona sprzedaż.

Kompleksowe rozwiązanie cyfrowe – przykład Jim Sports

Łańcuch dostaw Jim Sports, największego dystrybutora sprzętu sportowego w Hiszpanii, wyróżnia się złożonością oraz wysokim poziomem popytu. W magazynie w Palas de Rei (Hiszpania) codziennie realizowane są setki wysyłek do ponad 3500 sklepów i obiektów sportowych w ponad 35 krajach.

Aby uprościć procesy logistyczne oraz usprawnić dystrybucję towaru, firma zainstalowała Easy WMS Mecaluxu w swoim magazynie. „Zdecydowaliśmy się na współpracę z Mecaluxem, ponieważ ma on nad innymi dostawcami systemów magazynowych istotną przewagę: zapewnia obsługę serwisową przez 24 godziny na dobę. Ze względu na specyfikę naszej działalności nie możemy sobie pozwolić na przestoje w pracy magazynu. W razie awarii potrzebujemy szybkiego rozwiązania. To jest coś, co gwarantuje nam Mecalux i co odróżnia go od innych firm”, wyjaśnia Marta Gontá, chief technology officer (CTO) firmy Jim Sports.

Firma wybrała Easy WMS, ponieważ jest oprogramowaniem modułowym, które może rozszerzyć funkcjonalność na podstawie wymogów przedsiębiorstwa. „Zaktualizowaliśmy system, aby dostosować się do naszych nowych potrzeb i zwiększyć wydajność”, podaje Gontá. Jim Sports zainstalował trzy dodatkowe moduły:

  • Slotting do WMS. „Przy tak dużym asortymencie niezbędny jest porządek”, podkreśla Gontá. System eliminuje błędy i zwiększa wydajność w zakresie zarządzania miejscami składowania: zaleca klasyfikację produktów na podstawie oszacowanego poziomu sprzedaży i analizy popytu. Każdy artykuł ma określony profil ze specyfikacjami, które oprogramowanie analizuje podczas przypisywania miejsca składowania – od wymiarów po poziom popytu.
  • Program dla spedycji. Odpowiada za automatyzowanie zarządzania procesami przeprowadzanymi na ostatnim etapie łańcucha dostaw: pakowanie, etykietowanie i wysyłkę towaru. „Jeśli zamówienie zawiera co najmniej jeden produkt wielkogabarytowy, zostanie zapakowane na stole, który służy do pakowania takich właśnie produktów. Mamy też stół do zamówień zawierających mniej niż pięć pozycji, inny dla zamówień składających się z od sześciu do dwunastu pozycji, a jeszcze inny dla zamówień, które obejmują więcej niż tuzin pozycji. Taka organizacja pracy zapobiega zakłócaniu innych procesów”, zaznacza Gontá.
  • Zasady klienta. Umożliwia dostosowanie procesów magazynu do konkretnych potrzeb klienta. Spełnia również uzgodnione wymagania, takie jak maksymalna wysokość palet. Przykładowo, w magazynie Jim Sports omawiany moduł tworzy dokumentację do zamówienia (etykiety, dokument WZ) w języku odpowiadającym adresowi dostawy.
Firma Jim Sports zdigitalizowała swój magazyn za pomocą Easy WMS Mecaluxu i trzech dodatkowych modułów
Firma Jim Sports zdigitalizowała swój magazyn za pomocą Easy WMS Mecaluxu i trzech dodatkowych modułów

Digitalizacja – najlepsze rozwiązanie dla łańcucha dostaw

Zarządzanie logistyką jest podstawą sukcesu każdej firmy, a wdrożenie rozwiązań technologicznych może odgrywać kluczową rolę podczas optymalizacji operacji. Strategiczne połączenie oprogramowania best of suite oraz best of breed zapewnia kompleksową perspektywę łańcucha dostaw. Cyfryzacja logistyki nie tylko upraszcza procesy, ale także przynosi znaczące korzyści – od sprawniejszego zarządzania zapasami po zdolność dostosowywania się do zmian zachodzących w środowisku biznesowym.

Współpraca z jednym partnerem podczas wdrażania rozwiązań technologicznych pozwala firmom zachować większą spójność podczas wdrażania systemów i zapewnia skuteczniejszą komunikację. Dzięki doświadczeniu i specjalizacji Mecalux zapewnia ciągłe i kompleksowe wsparcie techniczne. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dostosować się do rozwijającego się rynku.