Panoramic view of Bem Brasil's smart warehouse

Inteligentny magazyn – trzy przykłady projektów zrealizowanych przez Mecalux

27 lut 2020

Wyzwania współczesnej logistyki sprawiają, że wiele firm decyduje się zainwestować w inteligentny magazyn. Nazwą tą określamy obiekt składowania, którego praca opiera się na wykorzystaniu urządzeń automatycznych sterowanych przez system zarządzania magazynem (WMS). Tego typu konstrukcja umożliwia maksymalizację wydajności procesów logistycznych przeprowadzanych w magazynie oraz stanowi naturalny krok w rozwoju przedsiębiorstwa.

W tym artykule zaprezentujemy trzy inteligentne magazyny zaprojektowane i zbudowane przez Mecalux dla firm z różnych branż. Każde z rozwiązań zostało dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów – zwiększenia pojemności magazynowej, optymalizacji przepływów logistycznych i usprawnienia zarządzania realizacją zamówień. Oto jak firmy Bem Brasil, Trumpler i PAVI-Groupauto wprowadziły swoją działalność w epokę logistyki 4.0.

1. Wzrost wydajności i większa pojemność magazynowa

Jeśli przedsiębiorstwo chcę zwiększyć tempo wzrostu oraz rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne, potrzebuje rozwiązań, które będą w stanie sprostać takim wyzwaniom. Przykład Bem Brasil, firmy specjalizującej się w produkcji mrożonej żywności, ukazuje, że osiągnięcie tak postawionych celów jest możliwe dzięki zastosowaniu „inteligentnych technologii”.

Mecalux zaprojektował i zbudował automatyczny magazyn samonośny, w którym utrzymywana jest stała temperatura -30ºC. Obiekt ten może pomieścić ponad 33 tysiące palet, a wysoką efektywność pracy zapewnią pełna integracja wszystkich rozwiązań magazynowych: regałów, układnic paletowych, automatycznych wózków Pallet Shuttle i pętli przenośników przemysłowych.

Doskonała synergia urządzeń automatycznych i systemu zarządzania magazynem WMS pozwoliły zredukować liczbę błędów i zwiększyć wydajność obiektu.

Inteligentny magazyn Bem Brasil został wyposażony w układnice paletowe
Inteligentny magazyn Bem Brasil został wyposażony w układnice paletowe

2. Optymalizacja przepływów logistycznych

W jaki sposób zoptymalizować przepływy logistyczne w sytuacji zwiększonego popytu na produkty i posiadania niedużej powierzchni magazynowej? Trumpler, międzynarodowy koncern chemiczny z siedzibą w Barcelonie, jest przykładem przeprowadzenia udanego projektu automatyzacji magazynu. Mecalux zaproponował rozwiązanie polegające na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni i wysokości budowli, dostarczając układnice paletowe i przenośniki przemysłowe zarządzane przez oprogramowanie Easy WMS.

Obsługą towarów w magazynie Trumpler zajmują się dwie układnice paletowe z widłami teleskopowymi, które umożliwiają pobieranie i odkładanie ładunków w regałach o podwójnej głębokości. Układnica pobiera paletę i umieszcza ją na znajdującym się na końcu korytarza przenośniku, który przemieszcza towar do kolejnej strefy magazynowej. Rozwiązanie to pozwoliło efektywnie zagospodarować dostępną powierzchnię magazynową (regały podwójnej głębokości, mniejsza liczba korytarzy roboczych, wykorzystanie wysokości obiektu), a przy tym zwiększyło szybkość obsługi ładunków i zapewniło stałe, odbywające się bez przestojów, funkcjonowanie magazynu

Zainstalowane w obiekcie oprogramowanie magazynowe WMS zostało zintegrowane ze stosowanym dotychczas przez firmę Trumpler systemem ERP. Dzięki temu usprawniono zarządzanie ruchem i planowaniem działań urządzeń automatycznych oraz zwiększono ogólną wydajność magazynu.

Inteligentny magazyn zbudowany przez Mecalux sprawił, że pomimo ograniczonej dostępnej powierzchni firma Trumpler mogła zwiększyć pojemność składowania do ponad 2500 palet oraz zoptymalizować przeprowadzane procesy logistyczne.

Wykres przedstawiający integrację oprogramowania WMS z systemem ERP w inteligentnym magazynie firmy Trumpler
Wykres przedstawiający integrację oprogramowania WMS z systemem ERP w inteligentnym magazynie firmy Trumpler

3. Efektywne składowanie dużej liczby referencji

Jak można usprawnić składowanie dużej liczby referencji o niskiej rotacji i zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni z zachowaniem bezpośredniego dostępu do produktów?

Inteligentny magazyn PAVI-Groupauto jest dowodem na to, że można potroić pojemność strefy magazynowej, jednocześnie usprawniając obsługę towarów i proces przygotowywania zamówień.

W strefie składowania centrum dystrybucyjnego przedsiębiorstwa zainstalowano dwupiętrowy podest magazynowy, który został wyposażony w:

  • system regałów półkowych, które na prośbę klienta zostały dostosowane do specyfiki składowanych produktów;
  • pętlę automatycznych przenośników pojemnikowych, która stanowi łącznik pomiędzy poziomami antresoli i ułatwia kompletację zamówień;
  • system zarządzania magazynem WMS, który organizuje pracę sorterów w strefie kompletacji i konsolidacji zamówień oraz nadzoruje przepływ produktów od ich przyjęcia w magazynie do momentu wydania.
Pętle przenośników rolkowych i łańcuchowych transportują pojemniki pomiędzy trzema poziomami strefy składowania inteligentnego magazynu firmy PAVI-Groupauto.
Pętle przenośników rolkowych i łańcuchowych transportują pojemniki pomiędzy trzema poziomami strefy składowania inteligentnego magazynu firmy PAVI-Groupauto.

Zaprezentowane w tym artykule rozwiązania mogą być wykorzystane w różnych branżach, niezależnie od wielkości i kapitału przedsiębiorstwa. Przykłady te pokazują, że inteligentny magazyn to doskonała inwestycja, ponieważ automatyzacja procesów magazynowych i instalacja oprogramowania WMS mają niebagatelny wpływ na wydajność funkcjonowania obiektu.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inteligentnych magazynów. Nasi specjaliści z przyjemnością udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania.