
Inteligenty magazyn firmy Bem Brasil został wyposażony w system Pallet Shuttle obsługiwany przez układnice
Nowy obiekt magazynowy firmy Bem Brasil może pomieścić 33 000 palet a jego praca przebiega w sposób automatyczny
Założona w 2006 roku w mieście Araxá firma Bem Brasil produkuje rocznie ponad 100 000 ton wstępnie smażonych i mrożonych frytek. Jest krajowym liderem w swojej branży i jedną z najpopularniejszych w Brazylii marek. Produkty firmy trafiają na stoły większości brazylijskich domów.
W 2017 roku firma otworzyła w gminie Perdizes (50 km od Araxá) nową fabrykę. Strategiczna lokalizacja obiektu ułatwia dystrybucję produktów do wszystkich zakątków tego ogromnego kraju.
Celem firmy było zwiększenie tempa wzrostu i dotarcie na rynki zagraniczne. W ostatnim czasie strategia Bem Brasil opierała się na systematycznym uatrakcyjnianiu oferty produktowej, w wyniku której zmodernizowany został również projekt opakowań.
Bem Brasil potrzebował inteligentnego magazynu do składowania zarówno surowców wykorzystywanych w procesie produkcji, jak i gotowych produktów oczekujących na wysyłkę do odbiorców. Niezbędny był system magazynowy zapewniający dużą pojemność, a jednocześnie sprawną obsługę przyjęć i wydań towaru.
Ponadto, aby zagwarantować odpowiednie warunki przechowywania produktów, kluczowym wymogiem było zapewnienie w obiekcie stałej temperatury -30ºC.
Wykonanie projektu, budowę i uruchomienie nowej mroźni Bem Brasil powierzył Mecaluxowi.
W wyniku współpracy pomiędzy firmami powstał automatyczny magazyn samonośny z systemem Pallet Shuttle. Obiekt ma ponad 25 m wysokości, a jego pojemność przekracza 33 000 palet i składa się z następujących części:
João Emílio Rocheto – Prezes Bem Brasil
“Automatyczny system Pallet Shuttle to rozwiązanie kompaktowe, efektywne i elastyczne, dzięki któremu ograniczyliśmy koszty zużycia energii elektrycznej, poprawiliśmy warunki pracy personelu i warunki przechowywania produktów oraz zwiększyliśmy sprawność obsługi towaru.”
Magazyn samonośny to obiekt, którego konstrukcję nośną tworzą regały. Utrzymują one ciężar własny i składowanych towarów, przenoszą obciążenia generowane przez urządzenia do manipulacji ładunkami, a także stanowią elementy konstrukcyjne dla okładziny ścian i dachu.
Przy projektowaniu tego typu magazynów trzeba uwzględnić rozmaite czynniki, które oddziałują na konstrukcję, takie jak parcie i ssanie wiatru, stopień aktywności sejsmicznej, a także obowiązujące przepisy.
Tego rodzaju obiekty doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku mroźni. Zwarta konstrukcja oraz wykorzystanie urządzeń automatycznych do obsługi ładunków przekłada się na oszczędność kosztów zużycia energii elektrycznej potrzebnej do zamrożenia i utrzymania ujemnej temperatury składowania dużych partii produktów.
Konstrukcja jest posadowiona na płycie betonowej zaizolowanej w sposób uniemożliwiający przemarzanie gruntu na którym wybudowany jest obiekt.
Po obu stronach trzech korytarzy o długości 143 m znajdują się bloki regałów, których głębokość umożliwia składowanie od 8 do 16 palet obsługiwanych przez wózki Pallet Shuttle i układnice. W obiekcie mieści się łącznie 33 696 palet o wymiarach 1000 x 1200 mm i maksymalnej wadze 1120 kg.
Pallet Shuttle to system składowania akumulacyjnego idealny w przypadku produktów o masowej rotacji i dużej liczbie palet przypadającej na jedną pozycję asortymentową. Mroźnia Bem Brasil została wyposażona w jego w pełni zautomatyzowaną wersję. W każdym z trzech korytarzy pracuje układnica, która transportuje towar między wejściem do magazynu a kanałami towarowymi i między kanałami a wyjściem.
W kanałach towarowych palety przemieszczają automatyczne wózki Pallet Shuttle, które transportują ładunki do pierwszego wolnego miejsca lub w drugą stronę do wejścia do kanału skąd pobiera je układnica.
Proces wdrożony w tym obiekcie jest stosunkowo prosty. Przyjmowanie i wydawanie towaru odbywa się na jednym końcu magazynu z wykorzystaniem systemu przenośników łańcuchowych i rolkowych.
W magazynie znajdują się dwa stanowiska wejściowe – jedno przeznaczone dla produktów pochodzących z tutejszej fabryki, drugim zaś przyjmowane są produkty z zewnątrz:
Niezależnie od tego, skąd pochodzi towar, zanim znajdzie się na półkach magazynu samonośnego, musi obowiązkowo trafić do stanowiska kontroli, gdzie sprawdza się stan oraz wagę i wymiary ładunków pod kątem spełniania wymogów jakości obowiązujących w magazynie.
W obiekcie została utworzona obszerna strefa buforowa z 20 kanałami przepływowymi mieszczącymi po 7 palet na głębokość. Oddzielenie tej strefy od magazynu automatycznego za pomocą bramy rolowanej pozwala utrzymać w mroźni stałą, niską temperaturę.
Dzięki lekkiemu nachyleniu bieżni rolkowych tworzących kanały przepływowe palety przemieszczają się po nich samoczynne pod wpływem grawitacji od wejścia w stronę ramp, gdzie kształt bieżni umożliwia wsunięcie wideł wózków paletowych w celu pobrania ładunku.
Opracowane przez Mecalux oprogramowanie magazynowe Easy WMS koordynuje wszystkie czynności odbywające się w magazynie, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie obiektu.
Do jego głównych funkcji należy przyjmowanie towaru, wyznaczanie miejsc składowania i umieszczanie na regałach z uwzględnieniem jego pochodzenia i rotacji oraz pobieranie ładunków z regałów i kierowanie ich do wysyłki.
Ponieważ jest to magazyn w pełni automatyczny, Mecalux wdrożył w nim także moduł sterujący Galileo, który zarządza ruchem przenośników, układnic i wózków Pallet Shuttle.
Automatyczny magazyn samonośny Bem Brasil | |
---|---|
Pojemność magazynowa: | 33 696 palet |
Wymiary palety: | 1000 x 1200 mm |
Maksymalna waga palety: | 1120 kg |
Wysokość magazynu: | 25 m |
Długość magazynu: | 143 m |
Temperatura w magazynie: | -30ºC |
Zapytaj eksperta
Prośba o informację i/lub ofertę