Suwnice pomostowe służą do obsługi ciężkich i obszernych ładunków w magazynie

Suwnice pomostowe w magazynie

13 cze 2023

Suwnice pomostowe w magazynie umożliwiają manipulowanie ciężkimi i dużymi ładunkami, jak np. profile, rury, kręgi czy inne towary, których obsługa za pomocą ręcznych urządzeń transportu bliskiego nie jest możliwa. Zwiększają bezpieczeństwo i ergonomię pracy magazynierów, którzy za pomocą pilota sterują transportem dużych ładunków wewnątrz magazynu.

Suwnica pomostowa – co to jest?

Suwnica pomostowa to mechaniczny system podnoszący, który przenosi ładunki horyzontalnie i wertykalnie na określonym obszarze w kształcie prostokąta lub kwadratu. Omawiany rodzaj suwnicy składa się z jednej lub kilku belek wyposażonych w wózek z silnikiem jazdy oraz mechanizmem podnoszącym.

Suwnice pomostowe dysponują układem podnoszącym, znanym jako wielokrążek. Operator za pomocą pilota zdalnie steruje systemem, nie wykorzystując siły fizycznej do obsługi ładunku.

Zastosowanie suwnic pomostowych w magazynie

Zastosowanie suwnic pomostowych w magazynie przekłada się na większe bezpieczeństwo i ergonomię pracy, ponieważ operatorzy nie muszą transportować ciężkich ładunków między stanowiskami roboczymi w instalacji. Operator suwnicy nadzoruje ruch maszyny transportującej towar do wyznaczonego miejsca.

Suwnica pomostowa umożliwia bezpieczne podnoszenie i przenoszenie ładunków
Suwnica pomostowa umożliwia bezpieczne podnoszenie i transport towaru

Omawiany system podnoszenia często stosuje się m.in. w przypadku składowania kręgów blachy. Suwnice pomostowe wykorzystywane są również w centrach logistycznych obsługujących wielkogabarytowe ładunki, np. w przemyśle samochodowym, gdzie system podnoszenia umożliwia przenoszenie ciężkich ładunków w bezpieczny sposób. Ponadto suwnice pomostowe usprawniają inne operacje w magazynie, takie jak załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych. W branżach obejmujących operowanie ciężkimi ładunkami urządzenia te umożliwiają sprawne i bezpieczne odkładanie i pobieranie towaru z samochodów.

Suwnice pomostowe to elastyczne i uniwersalne rozwiązanie, dysponujące szeroką gamą akcesoriów, dzięki którym można łatwo dostosować maszynę do obsługiwanych ładunków. W systemie podnoszącym można zastosować zaczepy, usprawniające obsługę kręgów, czy też magnesy do metalowych części o  niewielkich rozmiarach. Suwnice pomostowe wdrożone w centrach przemysłowych mogą dostarczać potrzebne materiały na linie produkcyjne lub montażowe, czy też do stref pakowania.

Zalety suwnic pomostowych

Wykorzystanie suwnic pomostowych do przenoszenia obszernych ładunków wiąże się z następującymi zaletami:

  • Kontrolowanie ładunku – dzięki precyzyjnym czujnikom położenia układnice pomostowe umożliwiają pozycjonowanie ładunku w konkretnym miejscu składowania za pomocą pilota, co odróżnia je od wózków widłowych.
  • Ergonomia w magazynie – suwnice pomostowe są sterowane za pomocą pilota, wykluczając ręczną obsługę ładunków. Poszczególne rodzaje suwnic pomostowych można wyposażyć w dodatkowe akcesoria jak np. szczypce czy podnośnik zwojów, kręgów, blach lub palet.
  • Większe bezpieczeństwo – suwnica podnosi ciężkie i obszerne produkty na określoną wysokość tak, aby unikać przeszkód i zapobiegać możliwym kolizjom z operatorami i urządzeniami transportu bliskiego. Urządzenia zabezpieczające zapewniają niezawodne i wydajne działanie.
Wielokrążek służy do podnoszenia ładunków
Wielokrążek w suwnicy pomostowej umożliwia podnoszenie towaru

Jak działa suwnica pomostowa?

Suwnica pomostowa składa się z komponentów i akcesoriów, które umożliwiają bezpieczne podnoszenie i przenoszenie ładunków wewnątrz magazynu. Konstrukcja systemu podnoszącego przypomina most z zespołem belek, które wzmacniają układ. Na belce głównej zamontowane są tory, po których jeździ wózek przewożący ładunki w poziomie. Belki boczne z kolei umożliwiają ruch w pionie. Dostępnych jest wiele konfiguracji suwnic pomostowych, dostosowanych do potrzeb i przepływu ładunków w magazynie.

Za podnoszenie ładunku odpowiada wbudowany w wózek wielokrążek – unosi ciężkie ładunki i odkłada je w wyznaczonym miejscu. Składa się z zaczepu, przynajmniej dwóch kół pasowych oraz liny lub łańcucha. Jego zadaniem jest ułatwienie transportu obszernych produktów wewnątrz magazynu. Zazwyczaj ładunki są wyposażone w haczyki, o które zaczepia się wielokrążek, aby podnieść towar.

Suwnica pomostowa umożliwia bezpieczne przenoszenie ciężkich ładunków. System dostosowuje się do potrzeb magazynu, a ponadto suwnice wyposażone są w elementy, które zwiększają bezpieczeństwo i poprawne działanie. Należą do nich m.in. przycisk awaryjnego zatrzymania, który po wciśnięciu natychmiast odłącza wszystkie elementy napędowe, czy też panele przyciskowe – automatycznie zatrzymują działanie po zwolnieniu przycisku. 

Konstrukcja suwnicy pomostowej także wyposażona jest w elementy zabezpieczające – od odbojników krańcowych do wózka, pomostu i mechanizmu podnoszącego, po np. zatrzaski bezpieczeństwa na zaczepach, które zabezpieczają ładunek podczas transportu.

Suwnica pomostowa – środek transportu wielkogabarytowych ładunków

Należy dostosować urządzenia transportu bliskiego oraz systemy składowania do obranej przez firmę strategii logistycznej, aby praca w magazynie przebiegała wydajnie i bezpiecznie. Suwnice pomostowe są powszechnie stosowanym rozwiązaniem do transportu ciężkich ładunków na ograniczonej przestrzeni. System podnoszący można uzupełnić o urządzenia automatyczne, które zwiększą wydajność instalacji i umożliwią płynne działanie logistyki.

Mecalux posiada ponad 50 lat doświadczenia w zakresie projektowania i produkcji systemów składowania dla firm wszystkich sektorów. Jeśli chcesz maksymalnie zwiększyć wydajność swojej logistyki, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej magazynu.