Wózki paletowe to najczęściej stosowane urządzenia transportu bliskiego w magazynach

Jak wybrać urządzenia transportu bliskiego do magazynu?

26 maj 2022

Urządzenia transportu bliskiego to niezbędny element wyposażenia magazynu. Każdy obiekt logistyczny wymaga systemu transportu towarów ze strefy przyjęć do miejsca składowania, a następnie do strefy wysyłek.

Na rynku jest dostępnych wiele różnych urządzeń transportu bliskiego, spośród których każdy dobierze rozwiązanie idealnie pasujące do indywidualnych potrzeb. W tym celu warto zapoznać się z dostępną ofertą.

Od właściwego doboru środków technicznych zależy wydajność pracy w obiekcie, która przekłada się na usprawnienie obsługi towarów, obniżenie kosztów logistycznych i ograniczenie ryzyka wypadków.

Czym są urządzenia transportu bliskiego?

Zgodnie z definicją urządzenia transportu bliskiego to maszyny przeznaczone do transportu, składowania, kontroli i obsługi materiałów, przedmiotów i wyrobów w procesach produkcji, magazynowania i dystrybucji.

Tego rodzaju urządzenia stosuje się na co dzień w większości obiektów logistycznych, zakładów produkcyjnych i centrów dystrybucji.

W magazynie urządzenia transportu bliskiego służą głównie do załadunku, rozładunku i przewozu towarów między strefami przyjęć, składowania, kompletacji zamówień i wysyłki. W każdej z tych stref realizowane są inne zadania, które wymagają odpowiednio dobranych urządzeń.

Urządzenia transportu bliskiego można podzielić na: ręczne (np. wózki paletowe), z napędem (np. wózki widłowe) i automatyczne (np. przenośniki paletowe lub pojemnikowe).

 

Wózek widłowy to urządzenie transportu bliskiego przeznaczone do załadunku i rozładunku palet z regałów
Wózek widłowy to urządzenie transportu bliskiego przeznaczone do załadunku i rozładunku palet z regałów

Rodzaje urządzeń transportu bliskiego w magazynie

Urządzenia transportu bliskiego w magazynie dzielą się na trzy podstawowe kategorie: 

1. Urządzenia ręczne

Ręczne urządzenia transportu bliskiego wprawiane są w ruch wyłącznie siłą ludzkich mięśni. Podstawowym urządzeniem z tej grupy jest wózek paletowy. Ta prosta maszyna z równoległymi widłami umożliwia unoszenie ładunków i ich transport na niewielkich odległościach.

Wózek paletowy nadaje się do użytku przy wielu operacjach, m.in. załadunku i rozładunku ciężarówek czy przenoszeniu palet i pojemników, a także jako urządzenie pomocnicze podczas kompletacji zamówień.

Inne urządzenia z tej grupy to np. wózki kompletacyjne stosowane w metodzie pick-to-cart, stoły podnośnikowe umożliwiające wygodniejsze przygotowanie zamówień oraz wózki ręczne do transportu pojemników i paczek. 

Wózki kompletacyjne ułatwiają przygotowanie zamówień o niewielkich rozmiarach
Wózki kompletacyjne ułatwiają przygotowanie zamówień składających się z pojedynczych artykułów

2. Urządzenia z napędem

Urządzenia z napędem są wyposażone zazwyczaj w kabinę lub specjalny podest dla operatora.

Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim różne modele wózków widłowych. Najczęściej spotykane to wózki z przeciwwagą, cenione za swoją uniwersalność, oraz wózki wysokiego składowania, używane głównie w magazynach o niewielkim zróżnicowaniu towaru. Z kolei w obiektach o dużej różnorodności asortymentu, wymagających dodatkowo optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, najczęściej stosuje się wózki systemowe trójstronne. Na rynku są dostępne także wózki bocznego załadunku, które idealnie nadają się do obsługi towarów o znacznej długości lub dużym gabarycie. 

Magazyn można również wyposażyć w urządzenia z napędem specjalnie przystosowane do przygotowywania zamówień, czyli wózki do kompletacji, które znacząco przyspieszają ten proces.

Wózek trójstronny może podnosić towary na wysokość przekraczającą 14 m
Wózek trójstronny może podnosić towary na wysokość przekraczającą 14 m

3. Urządzenia automatyczne

Automatyczne urządzenia transportu bliskiego pracują pod kontrolą systemu WCS (warehouse control system), który koordynuje wszystkie manewry. Do najpopularniejszych urządzeń tego typu należą układnice paletowe i pojemnikowe, które wyróżniają się nadzwyczajną szybkością załadunku i rozładunku regałów. Wśród podstawowych rodzajów układnic wyróżniamy układnice jednokolumnowe, dwukolumnowe oraz automatyczne układnice trójstronne. Układnice trójstronne doskonale nadają się do automatyzacji obiektów, w których pracują trójkierunkowe wózki systemowe obsługiwane przez operatorów. W tym celu nie wymagają wstrzymania bieżącej pracy.

Kolejną popularną grupą urządzeń stosowanych w magazynach są przenośniki rolkowe i łańcuchowe. Służą one do wewnętrznego transportu palet i pojemników między różnymi strefami magazynu czy hali produkcyjnej, a także między magazynem i zakładem. Podobną funkcję – zwłaszcza w obiektach o ustalonych trasach przepływu towarów – mogą pełnić pojazdy sterowane automatycznie (AGV) lub autonomiczne roboty mobilne (AMR), które pozwalają oszczędzić czas i poprawić wydajność pracy.

Z kolei podnośniki palet doskonale nadają się do pionowego transportu towarów w magazynach posiadających kilka kondygnacji. Warto też wspomnieć o dwóch bardziej skomplikowanych rozwiązaniach, czyli wózkach wahadłowych przeznaczonych do przenoszenia towarów po wytyczonej trasie oraz automatycznym systemie Pallet Shuttle, który umożliwia przenoszenie palet w głąb kanałów regałowych.

Przenośniki pojemnikowe można też wykorzystać do kompletacji zamówień
Przenośniki pojemnikowe można też wykorzystać do kompletacji zamówień

Prawidłowy dobór urządzeń transportu bliskiego ma znaczenie

Jakie urządzenia zakupić do magazynu? To pytanie niezwykle istotne dla funkcjonowania magazynu i całego przedsiębiorstwa. Odpowiedni wybór urządzeń transportu bliskiego nie jest łatwy. Wymaga analizy potrzeb i uwarunkowań obiektu, uwzględnienia układu magazynu oraz liczby zatrudnionych w nim pracowników.

Należy wziąć również pod uwagę stosowane systemy składowania i rodzaj przechowywanych towarów. W przypadku regałów wspornikowych, używanych do składowania długich elementów, najlepiej sprawdzą się wózki bocznego załadunku, zaś do kompletacji produktów o niewielkich rozmiarach potrzebne będą wózki kompletacyjne. 

Należy też zastanowić się, czy wystarczą urządzenia ręczne, czy lepiej zainwestować w rozwiązania automatyczne. Faktem jest, że urządzenia ręczne są tańsze i nie wymagają montażu, jednak przy dużym natężeniu przepływu towarów i złożonych operacjach logistycznych inwestycja w urządzenia automatyczne może okazać się najlepszym sposobem na usprawnienie pracy w magazynie.

Urządzenia transportu bliskiego – siła napędowa magazynu

Regały stanowią zasadniczy element wyposażenia każdego magazynu. Jednak nie mniej istotne są odpowiednie urządzenia do transportu, załadunku i rozładunku towarów.

Wydajna działalność obiektu zależy w dużej mierze od prawidłowego dopasowania regałów i urządzeń transportu bliskiego. Dlatego przy wyborze konkretnych rozwiązań należy wziąć pod uwagę ich kompatybilność z pozostałym wyposażeniem. 

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać możliwości posiadanych systemów składowania i urządzeń transportu bliskiego, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci, jak usprawnić procesy logistyczne w Twojej firmie.