Haricaman zmodernizował magazyn w fabryce mąki w Toledo

Haricaman zmodernizował magazyn w fabryce mąki w Toledo

Haricaman wyposażył swój magazyn w półautomatyczny system Pallet Shuttle i oprogramowanie Easy WMS, aby móc sprostać wzrostowi produkcji.

Logo Haricaman

Hiszpańska firma Haricaman, producent mąki i płatków śniadaniowych, wyposażyła swój magazyn w półautomatyczny system Pallet Shuttle i oprogramowanie Easy WMS. Wdrożenie kompleksowego rozwiązania umożliwia sprawne zarządzanie zapasami i terminową wysyłkę 60 milionów torebek mąki rocznie.

Haricaman: naturalnie bez sztucznych dodatków

Haricaman to rodzinna firma, która zaczynała swoją działalność od produkcji i sprzedaży mąki dla lokalnych piekarni, dziś natomiast zaopatruje w mąkę, bułkę tartą i płatki zbożowe największych detalistów krajowych i europejskich. Od 2017 roku wytwarza i pakuje również produkty bezglutenowe. Stawia na innowacyjność i nowoczesne technologie, by produkować naturalną i zdrową żywność.

POTRZEBY

  • Usprawnienie składowania i wysyłki gotowych produktów.
  • Identyfikowalność towaru opuszczającego produkcję.

ROZWIĄZANIA

  • Półautomatyczny system Pallet Shuttle.
  • System zarządzania magazynem Easy WMS.

KORZYŚCI

  • Duża pojemność magazynowa i szybki przepływ ładunków.
  • Możliwość monitorowania 2000 palet z towarem w czasie rzeczywistym.

Hiszpański producent mąki, ze względu na notowany w ostatnich latach wzrost sprzedaży, zdecydował się na modernizację, bez której nie byłby możliwy dalszy rozwój firmy. To rodzinne przedsiębiorstwo przeszło imponującą drogę od małej lokalnej fabryki mąki do lidera swojej branży zaopatrującego w produkty zbożowe duże sieci supermarketów, takie jak Carrefour, Auchan i El Corte Inglés. Obecnie podstawowym obszarem działalności i głównym motorem wzrostu firmy Haricaman jest produkcja szerokiej gamy płatków śniadaniowych.

Haricaman nieustannie modernizuje procesy produkcyjne i logistyczne, zwiększając wydajność i udział w rynku. Niedawno uruchomił dwie nowe fabryki, co pozwoliło powiększyć potencjał o cztery linie produkcyjne. Jeden z tych zakładów, w Toledo, będący pionierem w produkcji mąk i innych produktów bezglutenowych, posiada trzy wyspecjalizowane linie: ekstruzji i koekstruzji, musli i granoli oraz płatków ekspandowanych. W ciągu roku od otwarcia fabryka ta wyprodukowała 60 milionów torebek mąki, bułki tartej i płatków śniadaniowych, z których 20% przeznaczono na eksport do krajów takich jak Portugalia, Kuba, Francja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W nowym zakładzie produkcyjnym powstał także nowy magazyn, o powierzchni 1500 m², którego celem było zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na pojemność magazynową spowodowanego wzrostem produkcji oraz zapewnienie dużej dynamiki przepływu towaru niezbędną dla sprawnej realizacji rosnącej liczby zamówień. Firma powierzyła Mecaluxowi zadanie wyposażenia obiektu w rozwiązanie najlepiej spełniające te wymogi. „Potrzebowaliśmy kompleksowego rozwiązania, które ułatwiłoby składowanie i wysyłkę towaru opuszczającego produkcję, a jednocześnie umożliwiłoby precyzyjną kontrolę nad zapasami w czasie rzeczywistym” – wyjaśnia Nicolás Rodríguez, Dyrektor Generalny firmy Haricaman.

Mecalux przeprowadził analizę specyfiki pracy magazynu firmy Haricaman i w oparciu o wielkość asortymentu (ok. 350 produktów), rodzaj jednostek ładunkowych i przebieg procesu zaproponował rozwiązanie obejmujące półautomatyczny system składowania Pallet Shuttle i oprogramowanie magazynowe Easy WMS.

Pallet Shuttle to system składowania akumulacyjnego, który doskonale się sprawdza w przypadku dużej liczby palet z tym samym produktem. Regały zbudowane są z kanałów, wewnątrz których przemieszcza się specjalny autonomiczny wózek, odkładając i pobierając towar. W ten sposób przepływ towaru w obu kierunkach odbywa się bardzo szybko. Zarządzanie procesem natomiast to zadanie oprogramowania magazynowego Easy WMS, które śledzi każdy ruch produktów, zapewniając ich identyfikowalność, co jest wymogiem w produkcji i logistyce żywności.

Easy WMS został zintegrowany z systemem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP), dzięki czemu oba narzędzia wymieniają ze sobą dane na temat gotowych produktów opuszczających produkcję oraz zamówień oczekujących na realizację. W ten sposób proces działa jeszcze sprawniej, a Haricaman zapewnia odbiorcom obsługę na najwyższym poziomie.

Półautomatyczny system Pallet Shuttle

„Pallet Shuttle pozwala nam osiągnąć produktywność niezbędną do obsłużenia przyjęć z produkcji, a następnie zamówień składanych przez naszych klientów” – podkreśla Nicolás Rodríguez.

Obsługa regałów przebiega w następujący sposób: operatorzy umieszczają każdą paletę na początku kanału, a autonomiczny wózek Pallet Shuttle transportuje ją na pierwsze wolne miejsce w głębi instalacji. Poza szybkością, z jaką obsługujący regały wózek Pallet Shuttle odkłada i pobiera towar, istotną korzyścią jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni poprzez zagęszczenie składowania.

W magazynie firmy Haricaman zamontowano trzy bloki regałów o wysokości 13 m, na których mieści się ponad 2000 palet. Kanały są przystosowane do składowania zarówno palet europejskich, jak i amerykańskich. „Zaletą tego rozwiązania jest to, że na niedużej powierzchni możemy pomieścić naprawdę sporo towaru” – zauważa Dyrektor Generalny.

Obsługa regałów odbywa się metodą FIFO (ang. first in, first out), co oznacza, że pierwsza odłożona paleta jest pobierana również jako pierwsza. Pozwala to zagwarantować odpowiednią rotację produktów o ograniczonym terminie zdatności do spożycia, jakimi są artykuły spożywcze. Korytarze obsługowe znajdują się po obu stronach regałów: z jednej strony operatorzy odkładają towar, z drugiej natomiast pobierają, dzięki czemu obie te czynności mogą się odbywać bez zakłóceń.

Oprogramowanie magazynowe Easy WMS, czyli identyfikowalność produktów

Identyfikowalność polega na śledzeniu drogi każdego produktu w całym procesie produkcji, magazynowania oraz dystrybucji, począwszy od pozyskania surowców, a skończywszy na dostarczeniu gotowego produktu konsumentowi. „Identyfikowalność ma fundamentalne znaczenie w naszej działalności, ponieważ jako producent artykułów spożywczych jesteśmy zobowiązani spełniać wymogi w zakresie bezpieczeństwa żywności” – wyjaśnia Nicolás Rodriguez.

Spełnienie tych wymogów umożliwia Easy WMS, oprogramowanie magazynowe, które zrewolucjonizowało łańcuch dostaw firmy Haricaman. Wcześniej zarządzanie zapasami odbywało się ręcznie i było wspomagane przez system ERP, jednak ryzyko błędów było zbyt wysokie. „System zarządzania magazynem był nieodzowny, abyśmy mogli zwiększyć efektywność pracy i zminimalizować liczbę pomyłek” – przyznaje Dyrektor Generalny.

We współczesnej logistyce trudno wyobrazić sobie pracę bez narzędzi informatycznych, które rejestrują szczegółowe dane dotyczące produktów, takie jak data produkcji i termin ważności, numer partii, rezultaty kontroli jakości czy waga i wymiary. Easy WMS to oprogramowanie umożliwiające monitorowanie w czasie rzeczywistym zapasów w ramach całego procesu, od przyjęcia do magazynu, poprzez składowanie, aż po wysyłkę zamówień.

Aby możliwa była identyfikowalność produktów, zafoliowane palety z towarem opuszczające produkcję zaopatruje się w etykiety, które operatorzy skanują za pomocą terminali radiowych. W ten sposób następuje automatyczne wprowadzenie każdego ładunku do systemu Easy WMS, dzięki czemu może on śledzić jego lokalizację na dalszych etapach magazynowych. Najpierw jednak system wyznacza miejsce składowania na podstawie takich parametrów jak liczba pustych miejsc, rodzaj produktu oraz tempo jego rotacji.

Gdy wpłynie zamówienie od klienta, Easy WMS generuje polecenie wydania towaru, który powinien zostać dostarczony do strefy wysyłek. Wówczas operatorzy, kierując się wskazówkami Easy WMS, znajdują i pobierają produkty potrzebne do skompletowania zamówienia i dostarczają je do odpowiedniej rampy, gdzie odbędzie się załadunek na ciężarówki. Monitorowanie ruchu produktów przyczynia się do zminimalizowania błędów i poprawienia terminowości dostaw.

Pallet Shuttle zintegrowany z Easy WMS

W magazynie firmy Haricaman został także wdrożony moduł, który rozszerza system Easy WMS o funkcjonalność umożliwiającą sterowanie wózkami Pallet Shuttle za pomocą tabletów z łączem Wi-Fi. Intuicyjny interfejs pozwala operatorom w łatwy sposób korzystać z niezwykle przydatnych funkcji oprogramowania, takich jak m.in.:

  • wskazanie liczby palet do odłożenia w kanale lub pobrania z niego;
  • monitorowanie zapasów poprzez zliczanie palet w kanałach;
  • wybór metody składowania: FIFO (pierwsza odłożona paleta jest pobierana jako pierwsza) lub LIFO (ostatnia odłożona paleta jest pobierana jako pierwsza);
  • zagęszczanie palet w kanale;
  • lokalizowanie wózka za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego;
  • zarządzanie użytkownikami i nadawanie operatorom uprawnień do obsługi wózków Pallet Shuttle.

Możliwość sterowania wózkami Pallet Shuttle i korzystania z systemu zarządzania magazynem na jednym urządzeniu znacząco upraszcza pracę operatorów.

Logistyka przygotowana na wyzwania przyszłości

Z pomocą systemu Easy WMS Haricaman może śledzić ruch towaru w czasie rzeczywistym, co pozwala zapewnić stałą dostępność produktów oraz spełnić wymogi w zakresie bezpieczeństwa żywności. Oprogramowanie magazynowe wraz z systemem składowania o dużej gęstości znacząco poprawia dynamikę przepływu towaru, gwarantując odbiorcom terminowe dostawy.

Od momentu założenia w 1991 roku Haricaman stawia na ciągły wzrost i innowacyjność, aby realizować swoje cele w zakresie jakości, wydajności oraz zrównoważonego rozwoju zarówno w produkcji, jak i logistyce. Zakład w Toledo jako przykład przynoszącej wymierne korzyści cyfryzacji i automatyzacji, zapewnia firmie przewagę konkurencyjną oraz silną pozycję lidera branży.

Kompleksowe rozwiązanie Mecaluxu, obejmujące półautomatyczny system składowania Pallet Shuttle i oprogramowanie magazynowe Easy WMS, zapewniło nam szereg korzyści, które przełożyły się na optymalizację procesu oraz identyfikowalność produktów.

Nicolás RodríguezDyrektor Generalny firmy Haricaman

Zapytaj eksperta