Nowoczesne centrum logistyczne z sześcioma mroźniami

Nowoczesne centrum logistyczne z sześcioma mroźniami

Centrum logistyczne Alfrisan zostało wyposażone w regały wjezdne i półautomatyczny system składowania akumulacyjnego Pallet Shuttle

Nowoczesne centrum logistyczne z sześcioma mroźniami

Hiszpański operator logistyczny Alfrisan posiada w miejscowości San Isidro sześć mroźni. Mecalux wyposażył trzy z nich w półautomatyczny system składowania akumulacyjnego Pallet Shuttle, a pozostałe trzy w regały wjezdne. Łączna pojemność magazynowa uzyskana dzięki obu tym rozwiązaniom spełnia obecne potrzeby firmy.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Regały wjezdne w magazynie Alfrisan
  Pojemność magazynowa: 3420 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Wysokość regałów: 13 m
  Głębokość regałów: 5 m
  Długość regałów: 30 m
  System Pallet Shuttle w magazynie Alfrisan
  Pojemność magazynowa mroźni 1: 1785 palet
  Pojemność magazynowa mroźni 2: 2100 palet
  Pojemność magazynowa mroźni 3: 1615 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Wysokość regałów: 14,5 m
 • Pobierz PDF

O firmie Alfrisan

Alfrisan, czyli Almacenes Frigoríficos San Isidro, to hiszpański operator logistyczny specjalizujący się w składowaniu produktów w temperaturze kontrolowanej. Firma istnieje od 2016 roku, jednak jej założyciel, José Francisco Antón Ruiz, jest także właścicielem firmy Alguazas Fish, która składowaniem hurtowym w warunkach chłodniczych zajmuje się od ponad 10 lat.

Centrum logistyczne

Alfrisan posiada centrum logistyczne w miejscowości San Isidro nieopodal Alicante. W jego skład wchodzi sześć osobnych mroźni, co ułatwia organizację składowania towaru w sposób uwzględniający szybkość rotacji.

Mecalux wyposażył mroźnie w dwa różne systemy magazynowe – regały wjezdne i regały z systemem Pallet Shuttle – które mieszczą łącznie ponad 8920 palet.

 • Mroźnia 1: system Pallet Shuttle, składowanie według zasady FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).
 • Mroźnie 2 i 3: system Pallet Shuttle, składowanie według zasady LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło).
 • Mroźnie 4, 5 i 6: regały wjezdne.

Mroźnie z systemem Pallet Shuttle

System składowania akumulacyjnego Pallet Shuttle pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i uzyskać tym samym większą pojemność magazynową. Regały zamontowane w mroźniach firmy Alfrisan mają 14,5 m wysokości i są przeznaczone do składowania produktów o mniejszej rotacji.

Działanie tego systemu jest bardzo proste i efektywne, a jego obsługa odbywa się przy minimalnym udziale człowieka. Operator umieszcza wózek Pallet Shuttle na wejściu do odpowiedniego kanału, a następnie dostarcza na wejście palety, które wózek transportuje kolejno do pierwszego wolnego miejsca. Aby pobrać ładunek z regału, czynności te wykonywane są w odwrotnej kolejności.

W jednej mroźni składowanie odbywa się z zastosowaniem metody FIFO. Blok regałów usytuowany jest na środku obiektu. Dwa osobne korytarze obsługowe (załadunkowy i rozładunkowy) utworzone po obu jego stronach powodują, że wózki widłowe, wykorzystywane do przemieszczania wózków Pallet Shuttle i palet, nie zakłócają wzajemnie swojej pracy.

W pozostałych dwóch mroźniach z systemem Pallet Shuttle produkty składowane są według zasady LIFO. W obu mroźniach korytarz obsługowy został poprowadzony przez środek bloku regałów, ponieważ w związku z zastosowaną metodą składowania palety są umieszczane i pobierane z tej samej strony.

Sterowanie wózkami

Do sterowania wózkami Pallet Shuttle służą tablety z łączem Wi-Fi. Oprogramowanie zainstalowane na tabletach ma bardzo intuicyjny interfejs i umożliwia obsługę wszystkich pracujących w obiekcie wózków według określonej kolejności.

Korzystając z tabletów, operatorzy mogą wykonywać szereg czynności związanych z obsługą wózków Pallet Shuttle:

 • wybór wózka, który ma transportować palety, i kontrola jego stanu;
 • wybór palet do pobrania;
 • załadunek i rozładunek kanałów w trybie ciągłym;
 • inwentaryzacja (automatyczne liczenie palet);
 • zarządzanie uprawnieniami użytkowników;
 • lokalizowanie wózków za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego.

Wózki Pallet Shuttle wyposażone są w kamery, z których obraz widoczny jest na tabletach. Ułatwia to operatorowi manewrowanie widłami wózka widłowego w celu prawidłowego wprowadzenia wózka Pallet Shuttle do kanału.

Ładowanie akumulatorów

Ładowanie akumulatorów odbywa się w pomieszczeniu znajdującym się poza mroźniami.

Aby naładować akumulator, należy wyjąć go z wózka i umieścić w stacji ładującej. Możliwe jest również ładowanie bezpośrednie za pomocą kabla, bez potrzeby wyjmowania akumulatora z wózka.

W magazynie dostępne są zapasowe akumulatory, co na czas ich ładowania pozwala wyeliminować przestoje w pracy wózków.

Mroźnie z regałami wjezdnymi

Produkty o największej rotacji składowane są w trzech mroźniach wyposażonych w regały wjezdne. W każdej z nich korytarz roboczy biegnie przez środek, dzieląc regały na dwa bloki o głębokości 5 m.

Regały te mają wysokość 13 m. Kanały towarowe podzielone są na pięć poziomów. Umieszczone na każdym poziomie szyny nośne i centrowniki umożliwiają prawidłowe ustawienie palet.

Operator wózka widłowego wjeżdża do kanału z paletą podniesioną nieco powyżej poziomu, na którym ma ona zostać umieszczona. Załadunek i rozładunek odbywają się w jednym korytarzu, lecz w odwrotnej kolejności.

Aby ułatwić manewrowanie wózkami i zapobiec uderzeniom w konstrukcję regałów, na podłodze po obu stronach korytarza towarowego zainstalowano szyny prowadzące wózek widłowy.

Zewnętrzne słupy regałów są zabezpieczone za pomocą ochron, które mają na celu zminimalizować skutki uderzeń wózkami.

Korzyści dla Klienta:

 • Optymalna organizacja: regały wjezdne i system składowania akumulacyjnego Pallet Shuttle pozwalają magazynować towar z podziałem uwzględniającym rotację i umożliwiają jego sprawną obsługę.
 • Maksymalna pojemność magazynowa: centrum logistyczne Alfrisan mieści 8920 palet.
 • Gwarancja bezpieczeństwa: zastosowane systemy magazynowe wyposażone są w zabezpieczenia, których celem jest ochrona konstrukcji regałów i składowanych na nich towarów, a przede wszystkim personelu.
Regały wjezdne w magazynie Alfrisan
Pojemność magazynowa: 3420 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Wysokość regałów: 13 m
Głębokość regałów: 5 m
Długość regałów: 30 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę