Electrolux zarządza magazynem sprzętu AGD z oprogramowaniem Easy WMS Mecaluxu

Electrolux zarządza magazynem sprzętu AGD z oprogramowaniem Easy WMS Mecaluxu

Electrolux, lider w produckcji sprzętu AGD, cyfryzuje swoją logistykę, aby zwiększyć sprzedaż internetową.

Electrolux

Electrolux, światowy lider w produkcji sprzętu AGD, zdigitalizował swój magazyn w Cali (Kolumbia), wdrażając oprogramowanie zarządzające Easy WMS Mecaluxu. Priorytetem firmy jest pełna kontrola stanu magazynowego i realizowanych operacji oraz wdrażanie strategii doskonalenia na podstawie wiarygodnych danych.

Electrolux: światowy lider produkcji urządzeń AGD

Założona ponad 100 lat temu w Szwecji firma Electrolux należy do światowej czołówki w dziedzinie produkcji sprzętu AGD do zastosowań domowych i profesjonalnych. Jej lodówki, zmywarki, pralki, odkurzacze i kuchenki dostępne są na rynku m.in. pod markami Electrolux, AEG-Electrolux i Zanussi. Koncern stawia na ciągłe innowacje, aby oferować produkty energooszczędne i zapewniające wygodę ich użytkownikom.

  • Rok założenia: 1919
  • Obecność międzynarodowa: +150 krajów
  • Wielkość sprzedaży: +40 milionów produktów rocznie
  • Liczba pracowników: 51 000

POTRZEBY

  • Przygotowanie magazynu do obsługi sprzedaży internetowej i przyszłych zmian na rynku.
  • Usprawnienie intensywnego ruchu towaru w magazynie.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Moduły Supply Chain Analytics Software i Labor Management System.

KORZYŚCI

  • Precyzyjna kontrola w czasie rzeczywistym nad asortymentem liczącym 72 000 urządzeń i 178 000 części zamiennych.
  • Sprawne przyjęcia 10 000 produktów miesięcznie i wysyłki 200 zamówień dziennie.

W ostatnich latach szwedzki koncern Electrolux konsekwentnie realizuje strategię rozwoju na kontynencie południowoamerykańskim, zwłaszcza w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Jednak wzrost sprzedaży wiąże się z koniecznością optymalizacji procesu logistycznego, aby możliwe było szybkie i sprawne realizowanie zamówień.

W Kolumbii firma zmodernizowała swój łańcuch dostaw, korzystając z najnowszych osiągnięć technologicznych. W magazynie zlokalizowanym w Cali na zachodzie kraju wdrożyła oprogramowanie magazynowe Easy WMS, które koordynuje realizację poszczególnych operacji i na bieżąco monitoruje poziom zapasów 250 000 produktów.

„Identyfikowalność jest niezbędna w magazynie z tak dużym jak nasz asortymentem. Na powierzchni 6000 m² składujemy 72 000 produktów gotowych i 178 000 części zamiennych. Musimy śledzić każdy ruch wszystkich naszych produktów, od momentu ich przyjęcia do magazynu, po wysyłkę, aby zminimalizować liczbę błędów i zapewnić szybką obsługę klientowi końcowemu” – wyjaśnia Jeison Saavedra, Analityk Zapasów w kolumbijskim oddziale Electroluxu.

Przed wdrożeniem Easy WMS Electrolux korzystał z oprogramowania do zarządzania magazynem, które z czasem stało się przestarzałe. „Przy tak dynamicznym łańcuchu dostaw potrzebowaliśmy bardziej zaawansowanego programu, który miałby więcej funkcjonalności. Kiedy liczba produktów w magazynie zaczęła rosnąć, zdaliśmy sobie sprawę, że musimy mieć lepszą kontrolę nad zapasami, aby ograniczyć ryzyko błędów wynikających z zarządzania manualnego” – wyjaśnia Jeison Saavedra.

Podczas wyboru oprogramowania magazynowego ważnym wymogiem, jak wskazuje Analityk Zapasów, była „możliwość integracji z systemem zarządzania przedsiębiorstwem”.

Porównanie rozwiązań różnych producentów pokazało, że potrzeby Electroluxu najlepiej spełnia Easy WMS, system zarządzania magazynem opracowany przez Mecalux: „zapewnia dokładną i stałą kontrolę nad towarem, umożliwia efektywne zarządzanie miejscami składowania (slotting) oraz można łatwo zintegrować go z naszym systemem ERP” – wylicza zalety Easy WMS Jaison Saavedra.

W swoim magazynie w Cali Electrolux korzysta z systemu ERP iScala, który organizuje przepływ wszystkich informacji w firmie, także danych z zakresu logistyki. Integracja iScala z Easy WMS zapewniła stałą, dwukierunkową komunikację, dzięki czemu programy te mogą wymieniać się danymi niezbędnymi do usprawnienia realizacji operacji logistycznych i zwiększenia wydajności pracy magazynu. Przykładowo ERP powiadamia Easy WMS o nowych zamówieniach, aby mógł on niezwłocznie zlecić operatorom magazynu ich przygotowanie i wysyłkę.

Magazyn przygotowany na sprzedaż internetową

„Nasza firma prężnie się rozwija w Kolumbii. Rośnie sprzedaż internetowa i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta tendencja się utrzyma. Dlatego, aby klienci kupujący przez internet wciąż mogli liczyć na szybkie dostawy, musieliśmy usprawnić realizację operacji” – wyjaśnia Jaison Saavedra.

Easy WMS to elastyczne oprogramowanie, które dostosowuje operacje do nowych wymagań firmy. System może modyfikować funkcjonalności, aby poradzić sobie ze zmianami w procesach, takimi jak np. wzrost liczby zamówień internetowych. „Jest to możliwe, ponieważ uczestniczy we wszystkich czynnościach odbywających się w magazynie, w szczególności w przyjęciach towaru oraz w kompletacji i wysyłce zamówień” – zauważa Analityk Zapasów.

Do centrum logistycznego Electroluxu w Cali w każdym miesiącu trafia ok. 10 000 pozycji asortymentowych, wśród których znajdują się zarówno urządzenia, jak i części zamienne. Przyjęcie towaru z Easy WMS jest niezwykle prostą czynnością – wystarczy za pomocą terminala radiowego zeskanować kod kreskowy, aby zidentyfikować produkt i znaleźć dla niego miejsce na regałach.

Jaison Saavedra wyjaśnia, że „w ten sposób towar jest wprowadzany do bazy danych systemu Easy WMS, co jest bardzo istotne, ponieważ pozwala to na późniejszych etapach śledzić bieżącą lokalizację każdego produktu”. Oprogramowanie wyznacza miejsca składowania na podstawie rodzaju produktu, jego cech oraz tempa rotacji. Właściwe rozmieszczenie towaru w magazynie umożliwiło Electroluxowi lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i zwiększyć pojemność magazynową.

Przyjęty do magazynu towar operatorzy przemieszczają na miejsca składowania wskazane przez Easy WMS. Jedna z ważnych zalet systemu polega na tym, że wytycza on optymalne trasy, które umożliwiają operatorom pokonywanie możliwie najkrótszych odległości.

W magazynie Electroluxu każdego dnia realizowanych jest ok. 200 zamówień klientów z Kolumbii i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Oprogramowanie Mecaluxu rozdziela pracę pomiędzy operatorów i wysyła im dokładne wskazówki ułatwiające przygotowanie zamówień.

Podczas jednej trasy operatorzy kompletują kilka zamówień równocześnie, realizując krok po kroku instrukcje, jakie wysyła im Easy WMS. Następnie pobrane produkty trafiają do strefy konsolidacji, gdzie są grupowane według tras dostaw, co pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową ciężarówek i w ten sposób obniżyć koszty transportu.

„W Easy WMS najbardziej podoba nam się to, że mamy precyzyjną kontrolę nad operacjami realizowanymi w magazynie, towarem oraz miejscami składowania” – podsumowuje Analityk Zapasów.

Logistyka pod kontrolą

Modernizując logistykę w Kolumbii, Electrolux postawił sobie za cel zwiększenie kontroli nad wszystkimi procesami magazynowymi, aby, jak wyjaśnia Jaison Saavedra, „móc utrzymywać przewagę konkurencyjną dzięki elastyczności łańcucha dostaw pozwalającej sprawnie reagować na zmieniające się okoliczności”.

Aby elastycznie dostosowywać się do nowych uwarunkowań rynkowych, które wymagają ciągłej transformacji łańcucha dostaw Electrolux wdrożył dwa moduły – Supply Chain Analytics Software i Labor Management System – stanowiące rozszerzenie systemu Easy WMS o funkcjonalności umożliwiające monitorowanie pracy magazynu.

Supply Chain Analytics Software

Jest to program, który kompleksowo monitoruje całość działalności magazynu. Na podstawie analizy danych firma może kontrolować wydajność wszystkich procesów i uzyskać szczegółową mapę realizowanych operacji. Dzięki tym informacjom Electrolux może odpowiednio wcześnie podejmować decyzje w kwestii usprawnień lub zmian.

„Aby łańcuch dostaw działał sprawnie, musi być elastyczny, dlatego ważne jest ciągłe ulepszanie wszystkich procesów. Dzięki informacjom, jakie na bieżąco dostarcza Supply Chain Analytics Software, można skuteczniej dostosowywać proces do planowanych zmian w działalności”, nadmienia Jaison Saavedra.

Moduł na panelach kontrolnych przedstawia kompleksowe informacje na temat pracy magazynu. Dzięki temu kierownictwo uzyskuje szybki wgląd w szczegółowe wskaźniki dotyczące m. in: przyjęcia towaru, stan przygotowania zamówień czy wysyłek.

Labor Management System

Moduł ten monitoruje wydajność personelu podczas wykonywania poszczególnych czynności, umożliwiając kierownictwu magazynu wprowadzenie odpowiednich zmian w organizacji pracy.

„Praca operatorów jest kluczem do  rozwoju naszej działalności. Dzięki modułowi Labor Management System możemy zaplanować liczbę pracowników adekwatną do natężenia pracy. Jedną z największych zalet tego narzędzia jest to, że znamy status realizacji zadań bez konieczności fizycznej obecności w magazynie” – podkreśla Jaison Saavedra.

Labor Management System śledzi przepływy pracy w magazynie i dostarcza informacje, które ułatwiają zidentyfikowanie możliwości ulepszeń mających na celu zwiększenie produktywności operatorów.

Z duchem czasu

Electrolux to firma, która nieustannie ewoluuje w celu dostosowania się do zmian zachodzących na rynku. Cyfryzacja magazynu w Cali stanowi element strategii ekspansji w Ameryce Łacińskiej i zwiększenia sprzedaży internetowej w tej części świata. Dzięki lepszej kontroli realizowanych operacji firma może zapewnić ciągłą dostępność towaru i realizować więcej zamówień.

„Naszą misją jest poprawa doświadczeń klientów i tworzenie w ten sposób wartości dodanej. Dlatego wciąż doskonalimy łańcuch dostaw. Dzięki cyfryzacji działa on sprawniej i efektywniej, a także bardziej elastycznie dostosowuje się do wymogów rynku” – podsumowuje Analityk Zapasów w Electroluxie.

Easy WMS wraz z dodatkowymi modułami monitoruje pracę magazynu, umożliwiając zwiększenie wydajności i szybkości pracy obiektu. System oferuje pełną kontrolę stanu magazynowego i realizowanych operacji, co pomaga w podejmowaniu decyzji mających na celu optymalizację łańcucha dostaw. Oprogramowanie Mecaluxu będzie towarzyszyło firmie Electrolux we wszelkich przyszłych przedsięwzięciach.

Easy WMS doskonale spełnia nasze potrzeby: zapewnia dokładną kontrolę towaru i umożliwia efektywne zarządzanie miejscami składowania, a także współpracuje z naszym systemem ERP. Dzięki dodatkowym modułom, Supply Chain Analytics Software i Labor Management System, dysponujemy aktualnymi, obiektywnymi danymi, które pomagają nam skuteczniej dostosowywać łańcuch dostaw do wszelkich zmian w naszej działalności.

Jeison SaavedraAnalityk Zapasów w firmie Electrolux

Zapytaj eksperta