La Ruche Logistique w swoim magazynie zarządza towarem przedsiębiorstw z branży e-commerce

La Ruche Logistique w swoim magazynie zarządza towarem przedsiębiorstw z branży e-commerce

Magazyn La Ruche Logistique przeznaczony jest do kompletacji zamówień dla przedsiębiorstw z branży e-commerce

La Ruche Logistique logo

W odpowiedzi na nowe potrzeby swoich klientów, głównie przedsiębiorstw zajmujących się handlem elektronicznym, francuski operator logistyczny La Ruche Logistique zmodernizował swój magazyn w Créancey koło Dijon. Dotychczas firma realizowała 150 zamówień dziennie. Obecnie, dzięki wdrożeniu oprogramowania magazynowego Mecaluxu, przygotowanie i dostarczenie do odbiorców 500 zamówień składających się łącznie z ponad 3000 pozycji to kwestia godzin. Easy WMS pozwala operatorowi logistycznemu dotrzymać tempa dynamice zmian w branży e-commerce.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie La Ruche Logistique

Działająca od 2014 roku firma La Ruche Logistique to francuski operator logistyczny oferujący usługi dostosowane do potrzeb głównie małych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż.

Większość jej klientów to firmy prowadzące sprzedaż internetową. „Żyjemy w erze e-handlu, kiedy to przez internet można kupić wszystko. Nasi klienci oferują w swoich sklepach internetowych bardzo zróżnicowany asortyment, od papierosów elektronicznych, poprzez książki, po odzież. Rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a my musimy dotrzymać im kroku” – wyjaśnia Thomas Largeron, Dyrektor w firmie La Ruche Logistique.

Z punktu widzenia logistyki wyzwanie w tym przypadku polega na przygotowaniu dużej liczby zamówień składających się z jednej lub co najwyżej kilku pozycji oraz na ich błyskawicznym dostarczeniu do odbiorców końcowych.

W Créancey we wschodniej Francji La Ruche Logistique posiada magazyn o powierzchni 3000 m2, w którym składuje towar swoich klientów i przygotowuje zamówienia składane w ich sklepach internetowych przez konsumentów. Lokalizacja obiektu zapewnia szybkie dostawy na trasie wiodącej z Paryża do Lyonu.

Chcąc podnieść swoją konkurencyjność, firma musiała zoptymalizować procesy logistyczne w magazynie. „Nasz biznes dynamicznie się rozwijał i mieliśmy coraz więcej klientów. Liczby mówią same za siebie: w krótkim czasie zamiast 6000 mieliśmy 12 000 pozycji asortymentowych” – wylicza Thomas Largeron.

Aby elastycznie reagować na wzrost liczby klientów oraz składowanych produktów, niezbędne było „przyspieszenie kompletacji zamówień i lepsze zarządzanie stanem magazynowym” – zauważa dyrektor. Takie korzyści zapewnia odpowiednie oprogramowanie.

Spośród wielu dostępnych na rynku narzędzi firma La Ruche Logistique wybrała Easy WMS, system zarządzania magazynem opracowany przez Mecalux. „Przekonała nas możliwość personalizacji tego systemu. Zespół techniczny Mecaluxu dokładnie przeanalizował nasze wymogi i pracę magazynu, dzięki czemu program został skonfigurowany pod kątem naszych procesów” – mówi Thomas Largeron.

Wdrożenie systemu spowodowało, że firma znacząco zwiększyła tempo pracy, a tym samym podniosła wydajność. Każdego dnia magazyn przyjmuje 200 paczek, przygotowuje 500 zamówień składających się łącznie z 3000 pozycji i wysyła 150 paczek.

Sprawna kompletacja

Podstawową funkcją spełnianą przez magazyn jest kompletacja, dlatego aby usprawnić ten proces, należało zadbać o wszystkie inne, począwszy od dobrej organizacji składowania. Właściwe rozmieszczenie ładunków w magazynie pozwala na ograniczenie czasu, jaki operatorzy poświęcają na szukanie produktów wchodzących w skład poszczególnych zamówień.

Dotychczas pracowaliśmy z tabelą sporządzoną w Excelu” – wspomina Dyrektor. W tabeli tej operatorzy zapisywali nazwę i numer produktu, od jakiego klienta pochodził, rotację itp.

Wdrożenie Easy WMS to krok naprzód w zarządzaniu ładunkami. Jak zauważa Thomas Largeron: „program wyznacza miejsca składowania na podstawie różnych parametrów, takich jak np. tempo rotacji”. Dzięki temu w każdym momencie znana jest dokładna lokalizacja każdego produktu.

Na szybkość kompletacji ma również wpływ właściwa organizacja prac magazynowych, dlatego Easy WMS przez cały czas wskazuje operatorom, jakie czynności mają w danej chwili wykonać.

Zamówienia w magazynie La Ruche Logistique są przygotowywane falami, co oznacza, że każdy operator kompletuje kilka zamówień naraz. Ma to na celu optymalizację tras operatorów pod kątem pokonywanych odległości, a tym samym skrócenie czasu kompletacji.

Operatorzy otrzymują polecenia z systemu i potwierdzają ich wykonanie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem terminali radiowych. Dyrektor firmy zapewnia, że: „są zadowoleni z oprogramowania, ponieważ ma bardzo intuicyjny interfejs”. Magazynierzy w trakcie przygotowywania zamówień posługują się wózkami kompletacyjnymi, które mają od czterech do dziesięciu przegród, przeznaczonych najczęściej na produkty z jednego zamówienia. Kiedy zamówienia są mniejsze i zawierają małe produkty, takie jak np. perfumy, jednocześnie przygotowuje się ich nawet 30 (po trzy zamówienia w jednej przegrodzie).

Jesteśmy bardziej wydajni i prawie nie zdarzają nam się pomyłki” – zauważa Thomas Largeron i dodaje: „Kiedyś drukowaliśmy tabelę w Excelu, aby operatorzy wiedzieli, jakie produkty wchodzą w skład zamówień, i traciliśmy w ten sposób dużo czasu. Byliśmy w stanie wysłać najwyżej 150 zamówień dziennie, a obecnie wysyłamy 500, co stanowi diametralną różnicę”.

Jednym z celów, jakie postawiła sobie firma La Ruche Logistique, decydując się na wdrożenie oprogramowania magazynowego, była redukcja liczby błędów, a w rezultacie zwiększenie satysfakcji klientów. Jak wyjaśnia Thomas Largeron: „przed wdrożeniem Easy WMS popełnialiśmy błędy średnio w dwóch, trzech zamówieniach dziennie. Obecnie pomyłki zdarzają się naprawdę rzadko, najwyżej raz na dwa tygodnie”.

Szybkie dostawy

Rozwój handlu elektronicznego przynosi wzrost oczekiwań odbiorców. Wielu z nich wymaga, aby terminy dostaw były elastycznie dopasowane do tempa ich życia. Z tego powodu operatorzy logistyczni muszą oferować bardzo krótkie terminy realizacji zamówień, najpóźniej następnego dnia. Aby realizacja usługi fullfilmentu była możliwa, niezbędna jest dobra organizacja pracy magazynu operatora logistycznego.

W tym celu firma La Ruche Logistique wdrożyła także „Program dla spedycji” (Multi Carrier Shipping), moduł rozszerzający funkcjonalności systemu Easy WMS. Narzędzie to kieruje procesami pakowania i etykietowania, a także komunikuje się z przewoźnikiem realizującym dostawy. Oferuje ono m.in. następujące funkcje:

  • Kontrola liczby paczek: spedytor jest wcześniej informowany o liczbie kartonów, z jakiej składa się każde zamówienie.
  • Wydruk dokumentów: etykiet, listów przewozowych, dowodów dostawy.
  • Nadanie numeru do śledzenia przesyłki: system generuje numer umożliwiający klientowi końcowemu monitorowanie statusu przesyłki.

Za pomocą aplikacji Multi Carrier Shipping system Easy WMS łączy się bezpośrednio z firmą transportową, by przesłać informacje o zamówieniach, które ma ona dostarczyć” – wyjaśnia Thomas Largeron. Płynna, dwukierunkowa komunikacja między firmą spedycyjną a WMS pozwala uniknąć błędów i opóźnień.

Thomas Largeron – Dyrektor La Ruche Logistique
Mecalux spełnił swoje obietnice. Dzięki Easy WMS z modułem Multi Carrier Shipping jesteśmy bardziej wydajni i szybsi w przygotowywaniu oraz dostarczaniu zamówień, a ponadto zoptymalizowaliśmy wykorzystanie powierzchni magazynowej i, co najważniejsze, błędy są u nas rzadkością”.

Nieograniczone możliwości rozwoju

Dzięki wdrożeniu Easy WMS firma La Ruche Logistique rozwinęła i unowocześniła swoją działalność. Jednym z priorytetów była optymalizacja zarządzania ładunkami. Według Thomasa Largerona: „obecnie oferujemy naszym klientom z sektora e-commerce pełną identyfikowalność”.

Firma ma aktualnie nieograniczone możliwości rozwoju, o czym świadczą słowa jej Dyrektora: „W ostatnich dwóch latach nasze obroty wzrosły i w ciągu najbliższych trzech, czterech lat tendencja ta powinna się utrzymać”.

Korzyści dla firmy La Ruche Logistique

  • Śledzenie produktu: Easy WMS pozwala na ścisłą kontrolę w czasie rzeczywistym 12 000 pozycji asortymentowych od momentu przybycia do centrum dystrybucyjnego.
  • Płynność dostaw: Multi Carrier Shipping umożliwia koordynację procesów pakowania i etykietowania zamówień z firmami spedycyjnymi, przekazując im wcześniej informacje o zamówieniach gotowych do transportu.
  • Zwiększenie wydajności kompletacji: Easy WMS firmy Mecalux wskazuje operatorom szczegółowe informacje, jak przygotować zamówienia, co pozwoliło zwiększyć liczbę zamówień przygotowywanych każdego dnia ze 150 do 500.
Magazyn firmy La Ruche Logistique
Powierzchnia magazynowa: 3000 m2
Liczba pozycji asortymentowych: 12 000
Dzienna liczba paczek przyjętych: 200
Dzienna liczba paczek wysłanych: 150
Dzienna liczba przygotowanych zamówień: 500
Dzienna łączna liczba pozycji zamówień: 3000

Zapytaj eksperta