Cyfryzacja, która zmienia łańcuch dostaw

Cyfryzacja, która zmienia łańcuch dostaw

Firma Carglass wdrożyła system Easy WMS w swoim magazynie centralnym w Słowenii i zmodernizowała dziewięć tamtejszych warsztatów

Carglass

Carglass, firma zajmująca się naprawą, kalibracją i wymianą szyb samochodowych, wdrożyła Easy WMS Mecaluxu w swoim magazynie w Słowenii. Firma wymaga prezycyjnej kontroli asortymentu liczącego 8000 pozycji oraz usprawnienia wszystkich operacji magazynowych, szczególnie przygotowania zamówień.

Carglass®: najlepszy specjalista w dziedzinie szyb samochodowych

Carglass, firma należąca do grupy Belron, to światowy lider w dziedzinie naprawy, wymiany i kalibracji szyb do pojazdów wszystkich marek i modeli oraz z dowolnego roku produkcji. Misją firmy jest zapewnienie klientom najlepszej jakości obsługi. Carglass wyróżnia się podejściem, które polega na promowaniu naprawy szyb samochodowych zamiast ich wymiany, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze właścicieli pojazdów.

  • Rok i miejsce założenia: 1897, Kapsztad (RPA)
  • Obecność międzynarodowa: 40 krajów
  • Liczba pracowników: 27 000
  • Roczna liczba klientów: 14,9 miliona
 

POTRZEBY

  • Optymalizacja łańcucha dostaw firmy Carglass w Słowenii.
  • Usprawnienie prac magazynowych w zakresie przyjęć towaru i realizacji zamówień.
  • Wyeliminowanie błędów w kompletacji zamówień.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Regały półkowe dostosowane do składowania szyb samochodowych.

KORZYŚCI

  • Precyzyjna kontrola nad asortymentem liczącym 8000 pozycji oraz klasyfikacja produktów według marki samochodu i numeru seryjnego.
  • Reorganizacja pracy dziewięciu punktów obsługi klienta w Słowenii.
  • Zminimalizowanie liczby błędów w dostawach zamówień do warsztatów.

 

„Chcieliśmy scyfryzować logistykę, ponieważ asortyment w naszym magazynie stale się poszerzał i kontrola nad nim była coraz trudniejsza” – zdradza motywy decyzji Dejan Šeruga, Dyrektor Generalny firmy Carglass w Słowenii. W takiej sytuacji cyfryzacja magazynu jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia usprawnienie procesu i pozwala zapobiegać niedostępności towaru.

Słoweński magazyn centralny Carglass mieści się w Celje. Na powierzchni 600 m² firma składuje asortyment liczący 8000 produktów. Dzięki wdrożeniu oprogramowania Mecaluxu firma może dokładnie monitorować zapasy i optymalizować realizację operacji. Dejan Šeruga podkreśla, że „Easy WMS zarządza wszystkimi procesami, od przyjęcia towaru, poprzez składowanie, po przygotowywanie i wysyłkę zamówień”.

Cyfryzacja za pomocą Easy WMS okazała się wstępem do reorganizacji całego łańcucha dostaw. „Zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu Easy WMS w magazynie w Celje, ponieważ nasze analizy wykazały, że ten właśnie obiekt powinien być magazynem centralnym, z którego będziemy zaopatrywać pozostałe trzy magazyny i dziewięć warsztatów, które posiadamy w Słowenii” – wyjaśnia Dejan Šeruga.

Mecalux wyposażył magazyn centralny również w regały półkowe, zaprojektowane i zmodyfikowane specjalnie pod kątem składowania szyb samochodowych, tak aby były one odpowiednio zabezpieczone i oznakowane.

Wady logistyki zarządzanej manualnie

Wcześniej firma Carglass nie posiadała oprogramowania magazynowego i obsługiwała magazyn, korzystając z systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP). Oznaczało to, że aby przygotować zamówienia, operatorzy musieli wydrukować na papierze listę z wyszczególnionymi produktami wchodzącymi w ich skład. Ten sposób pracy miał jednak wiele wad.

Przede wszystkim praca była obarczona bardzo wysokim ryzykiem błędu. Szyby samochodowe są do siebie bardzo podobne i identyfikuje się je za pomocą bardzo długiego i skomplikowanego kodu. Zdarzało się więc, że operatorzy wysyłali do warsztatów niewłaściwe szyby, co podnosiło koszty i powodowało opóźnienia z powodu zwrotów i ponownej realizacji, a tym samym reklamacje klientów.

Również podczas przyjęcia towaru do magazynu operatorzy byli zdani na ręczną pracę: najpierw zapisywali wszystko na kartkach, a potem wprowadzali ręcznie do systemu ERP. Dyrektor Generalny słusznie zauważa, że „jedną z niedogodności takiej obsługi było to, że nieobecność choćby jednego operatora mogła powodować opóźnienia w realizacji zamówień”.

Kolejnym problemem, z jakim borykał się Carglass, były wady w organizacji składowania i kompletacji zamówień. Produkty były umieszczane w dowolnym miejscu, co oznaczało, że operatorzy musieli szukać ich w całym magazynie. „To była bardzo nieproduktywna metoda i generowała dodatkowe koszty” – stwierdza Dejan Šeruga.

Czubkiem góry lodowej była kontrola zapasów. Regularnie występowały niezgodności stanu magazynowego ze stanem faktycznym: brakowało produktów, które powinny być dostępne.

Wysyłka zamówień to kolejny krytyczny punkt w organizacji logistyki firmy Carglass: „Do każdego zamówienia musieliśmy wydrukować dowód dostawy z wyszczególnieniem pozycji, które trzeba było znaleźć w magazynie. Po skompletowaniu zamówień operatorzy wprowadzali do systemu ERP szyby pobrane do zamówień i powiadamiali warsztaty o wysyłce” – wyjaśnia Dyrektor Generalny.

„Byliśmy świadomi, że ta metoda pracy na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem. Punktem zwrotnym było otwarcie magazynu w Celje w 2020 roku. Asortyment gwałtownie się powiększył i zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zrezygnować z ręcznego zarządzania towarem” – wspomina Dejan Šeruga. W ten sposób zapadła decyzja o wdrożeniu oprogramowania magazynowego.

Zalety cyfrowej logistyki

Carglass powierzył wdrożenie systemu zarządzania magazynem firmie Špica, która jest partnerem Mecaluxu działającym na terenie Słowenii. „Cyfryzacja to jedno z największych przedsięwzięć, jakie Carglass Słowenia realizował w ostatnich latach, dlatego chcieliśmy skorzystać ze wsparcia firmy posiadającej niezbędną wiedzę i udokumentowane doświadczenie w tej dziedzinie. Wybraliśmy Špicę, gdyż należy do wiodących dostawców rozwiązań technologicznych dla łańcucha dostaw w naszym kraju i dysponuje zespołem wysoko wykwalifikowanych ekspertów. Firma była bardzo zaangażowana w rozwiązywanie naszych problemów i wspólnie znaleźliśmy najbardziej odpowiedni dla nas system zarządzania magazynem” – mówi Dyrektor Generalny.

Špica wnikliwie przeanalizowała potrzeby Carglass i zaproponowała wdrożenie Easy WMS, oprogramowania do zarządzania magazynem firmy Mecalux, które umożliwia rygorystyczną kontrolę asortymentu liczącego 8000 pozycji. „Easy WMS koordynuje wszystkie procesy zachodzące w magazynie, usprawniając ich przebieg, a także ułatwia kontrolę nad stanem magazynowym, stale monitorując dostępność produktów i ułatwiając ich wysyłkę”, dodaje Šeruga.

Easy WMS został zintegrowany z ERP VASCO, z którego korzysta Carglass, ponieważ wymiana danych między obydwoma systemami pozwala jeszcze bardziej zwiększyć efektywność procesu logistycznego. Na przykład ERP powiadamia Easy WMS o zamówieniach do przygotowania, dzięki czemu ten drugi system może zlecić pracę operatorom i kierować nią krok po kroku.

Najbardziej widoczną korzyścią wynikającą z cyfryzacji magazynu firmy Carglass jest wyeliminowanie papieru z realizacji poszczególnych operacji – zamiast kartek operatorzy otrzymali wygodne narzędzia w postaci terminali radiowych, na których odbierają polecenia systemu Easy WMS. „Terminale są bardzo łatwe w użyciu. W porównaniu z naszą starą metodą pracy operatorzy wykonują swoje zadania szybciej i dokładniej” – podkreśla Dejan Šeruga.

Carglass odnotował znaczną poprawę w realizacji wszystkich procesów magazynowych, a zwłaszcza w zarządzaniu zapasami. Do magazynu centralnego każdego dnia trafia towar od dostawców i z innych magazynów firmy, a także obiekt ten wysyła towar do swoich magazynów w różnych krajach Europy (głównie w Niemczech, Austrii, Belgii i we Włoszech). Podczas przyjęcia towaru operatorzy identyfikują palety, odczytując umieszczone na nich kody kreskowe za pomocą terminala radiowego. Następnie Easy WMS drukuje dla każdego produktu etykietę zawierającą numer seryjny, dane dostawcy i markę. Na koniec, na podstawie tych informacji, system wyznacza miejsca składowania. „Dzięki Easy WMS procedura przyjmowania towaru przebiega znacznie szybciej, a zatem zyskaliśmy czas, który możemy przeznaczyć na inne zadania” – zauważa Dyrektor Generalny.

Easy WMS ułatwił, usprawnił, a tym samym przyspieszył również kompletację i wysyłkę zamówień. Magazyn centralny realizuje zamówienia warsztatów i innych magazynów firmy Carglass w Słowenii. Operatorzy zyskali narzędzie, które ułatwia im błyskawiczną lokalizację i przygotowanie do wysyłki koniecznych szyb. „Kompletacja zamówień przebiega znacznie dynamiczniej. Nie tracimy już czasu na przygotowywanie wymaganej przez klienta dokumentacji i szukanie w magazynie produktów” – mówi Dejan Šeruga. Przed wdrożeniem Easy WMS nierzadko się zdarzało, że operator miał trudności ze znalezieniem produktu, co dzięki systemowi nie ma już miejsca. „Zadowolenie klientów wzrosło” – podsumowuje Dyrektor Generalny.

Easy WMS nie tylko zoptymalizował pracę magazynu centralnego, lecz również miał bezpośredni, korzystny wpływ na cały łańcuch dostaw firmy Carglass w Słowenii. „Cyfryzacja magazynu centralnego stała się okazją do podjęcia szeregu decyzji mających na celu usprawnienie pozostałych magazynów. Poprawiliśmy wykorzystanie miejsca w obiektach, stawiając na pierwszym miejscu porządek i czystość, a także zmodernizowaliśmy flotę wózków widłowych. Zdecydowaliśmy się też na ograniczenie zapasów do poziomu niezbędnego do bieżącej obsługi naszych odbiorców. Ponadto inwestujemy w szkolenia operatorów” – wylicza Dejan Šeruga.

Transformacja łańcucha dostaw

„W 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa, udało nam się poprawić wyniki w stosunku do roku poprzedniego. W roku 2021 i w kolejnych latach chcemy nadal się rozwijać. W tym celu wdrożyliśmy środki, które, mamy nadzieję, pomogą nam w zapewnieniu naszym klientom najlepszej obsługi” – podsumowuje Dejan Šeruga, Dyrektor Generalny słoweńskiego oddziału firmy Carglass.

Cyfryzacja magazynu centralnego w Celje to pierwszy krok w optymalizacji łańcucha dostaw firmy. Ten elastyczny, wysoce konfigurowalny i przyjazny dla użytkownika system umożliwił firmie Carglass usprawnienie procesu magazynowego na wszystkich etapach oraz monitorowanie poziomu zapasów w celu zapewnienia szybkiej realizacji zamówień.

Transformacja magazynu w Celje miała ogromne znaczenie dla logistyki firmy Carglass. Easy WMS zapewnia lepszą kontrolę nad funkcjonowaniem tego obiektu. Jak zauważa Dejan Šeruga, „oprogramowanie generuje raporty na temat wszystkiego, co dzieje się w magazynie, a zebrane informacje pozwalają analizować różne scenariusze i wdrażać usprawnienia”.

Dzięki oprogramowaniu Mecaluxu usprawniliśmy magazyn centralny w Słowenii i cały nasz łańcuch dostaw. Wśród korzyści, jakie niesie cyfryzacja, należy wymienić optymalizację procesu magazynowego oraz ograniczenie ryzyka błędów popełnianych podczas przyjęć i wydań towaru. Easy WMS na bieżąco monitoruje poziom zapasów, zapewniając precyzyjną kontrolę nad dostępnością 8000 produktów.

Dejan ŠerugaDyrektor Generalny w słoweńskim oddziale firmy Carglass

Zapytaj eksperta