Cyfrowy magazyn: wysoka wydajność i kluczowe informacje

Cyfrowy magazyn: wysoka wydajność i kluczowe informacje

Sal Vesta zrezygnowała z outsourcingu logistyki na rzecz samodzielnego zarządzania przy pomocy Easy WMS Mecaluxu.

Sal Vesta Iberia

Sal Vesta, producent i dystrybutor wysokiej czystości soli, wdrożył w swoim magazynie system zarządzania Easy WMS firmy Mecalux. Przy wsparciu oprogramowania, firma ma precyzyją kontrolę nad wszystmimi składowanymi produktami i optymalizuje przebieg wszystkich operacji zachodzących w magazynie.

Sal Vesta: zrównoważona produkcja soli

Założona w 2017 roku Sal Vesta to hiszpańska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wysokiej czystości soli wykorzystywanej do produkcji artykułów spożywczych dla ludzi oraz karm dla zwierząt, a także do uzdatniania wody. Jej zakład produkcyjny mieści się w Bages, jednym z najważniejszych regionów górniczych na Półwyspie Iberyjskim i zaopatruje w sól kraje południowej Europy.

  • Rok założenia: 2017
  • Siedziba: Sant Fruitós de Bages (Hiszpania)
  • Roczna produkcja: do 150 000 ton soli
  • Rynki: Hiszpania, południowa Francja, Włochy i Portugalia
 

POTRZEBY

  • Efektywne zarządzanie logistyką wewnętrzną zamiast korzystania z usług operatorów zewnętrznych.
  • Dokładne informacje na temat wszystkich procesów odbywających się w magazynie.
  • Zwiększenie wydajności pracy operatorów i eliminacja błędów przy realizacji zadań, zwłaszcza na etapie kompletacji zamówień.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Moduł Supply Chain Analytics Software.
  • Regały paletowe i półkowe.

KORZYŚCI

  • Właściwe rozmieszczenie ładunków w magazynie oraz optymalny podział pracy operatorów.
  • Monitorowanie wskaźników wydajności magazynu w celu podejmowania bardziej trafnych decyzji.
  • Zapewnienie operatorom dokładnych wskazówek usprawniających pracę.

 

Sal Vesta zdecydowała się na zmiany w swojej działalności, aby zwiększyć konkurencyjność i wzmocnić obecność na rynkach zagranicznych. W tym celu zrezygnowała z outsourcingu logistyki i postawiła na cyfryzację magazynu za pomocą oprogramowania Easy WMS Mecaluxu.

Wcześniej firma korzystała z usług operatora 3PL, którego personel wykonywał w magazynie czynności w zakresie składowania towaru i kompletacji zamówień. „Pracownicy ci mogli wykonywać jedynie prace magazynowe i nawet jeżeli wykonali wszystkie bieżące zadania w magazynie, nie mogli pomagać na liniach produkcyjnych, ponieważ nie byli do tego uprawnieni” – wspomina Guillem Gutiérrez, Kierownik Zakładu firmy Sal Vesta.

Scalenie kontroli i zarządzania procesem produkcyjnym i logistycznym umożliwiło eliminację wspomnianych ograniczeń, obniżenie kosztów i usprawnienie przepływu towarów. Kierownik Zakładu dodaje: „Zależało nam na większej synergii między produkcją i logistyką, dlatego postanowiliśmy samodzielnie zająć się całym procesem logistycznym. Teraz magazynierzy przez większość czasu pracują w magazynie, lecz w razie potrzeby mogą pomóc na produkcji czy wypełnić czas przestoju innymi zadaniami”.

Kiedy Sal Vesta przejęła zarządzanie i kontrolę nad logistyką, pojawiła się nowa potrzeba: wdrożenie oprogramowania magazynowego. „Operator 3PL odpowiedzialny za naszą logistykę korzystał z systemu zarządzania magazynem, ale chcieliśmy mieć własny program, dopasowany do specyfiki naszej działalności. Zasięgnęliśmy więc informacji, porównaliśmy oferty, poprosiliśmy o referencje i wybraliśmy Easy WMS Mecaluxu” – wyjaśnia Guillem Gutiérrez.

Procesy odbywające się w magazynie

Salt Vesta składuje w swoim magazynie gotowe produkty dostarczane bezpośrednio do klientów. „Są to trzy rodzaje soli: w tabletkach do odkamieniania basenów i zmywarek oraz w formie sypkiej dla branży elektrochemicznej (sól przemysłowa) i dla branży spożywczej (sól spożywcza). Dostarczamy je w 25-kilogramowych workach lub w jednotonowych big bagach” – wyjaśnia Kierownik Zakładu.

Każdego dnia do magazynu trafia z produkcji 350 palet, które są składowane na regałach metodą FIFO. Przygotowywanie zamówień polega na tym, że operatorzy pobierają palety z regałów i kierują je do strefy wysyłki towaru, gdzie oczekują one na załadunek na ciężarówki, które zawiozą je do odbiorców. Magazyn opuszcza mniej więcej tyle palet, ile jest do niego przyjmowanych, a więc również 350 dziennie.

„Proces logistyczny w naszym zakładzie obejmuje trzy odcinki: z produkcji do strefy składowania, ze strefy składowania do strefy wysyłki oraz ze strefy wysyłki na ciężarówki. Ponieważ nie zajmujemy się kompletacją, jest on bardzo prosty” – zauważa Guillem Gutiérrez.

Cyfryzacja magazynu

„Poszukiwaliśmy systemu zarządzania, który byłby dostosowany do specyfiki naszego magazynu. Na spotkaniu z zespołem technicznym Mecaluxu mogliśmy dokładnie wyjaśnić, jakiego oprogramowania potrzebujemy” – wspomina Kierownik Zakładu.

Po przeanalizowaniu procesu odbywającego się w zakładzie firmy Sal Vesta Mecalux zaproponował wdrożenie oprogramowania, które usprawniło łańcuch dostaw. Guillem Gutiérrez podkreśla, że „jedną z mocnych stron systemu Easy WMS jest możliwość eliminacji błędów”.

Dla Kierownika Zakładu prostota obsługi systemu była kwestią decydującą: „Easy WMS jest bardzo intuicyjny i pozwala z łatwością znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Kiedy nowy operator dołącza do załogi, nie potrzebuje żadnego szkolenia – po prostu przemieszcza się po magazynie z terminalem radiowym, na którym odczytuje wyświetlane przez system szczegółowe wskazówki dotyczące zadania, które ma wykonać”. Za pośrednictwem terminala radiowego Easy WMS podpowiada operatorom, którą paletę należy pobrać albo gdzie odłożyć, a także przekazuje wiele innych informacji usprawniających pracę.

Zdaniem Guillema Gutiérreza „oprogramowanie sprawdza się również doskonale w zarządzaniu zapasami”. Easy WMS pomaga operatorom w przeprowadzaniu inwentaryzacji na wiele sposobów, m.in. wyłącznie w określonych korytarzach albo tylko określone produkty. „To nam pozwoliło wyeliminować ewentualne rozbieżności między stanem faktycznym a figurującym w systemie, dzięki czemu zawsze wiemy, jakim poziomem zapasów dysponujemy” – słusznie zauważa Kierownik.

„Najważniejszymi dla nas zaletami systemu Easy WMS są elastyczność i skalowalność. Oprogramowanie to jest gotowe na przyszły rozwój. Jeśli kiedyś w naszym magazynie zostanie zamontowany nowy system składowania albo proces stanie się bardziej złożony, oprogramowanie Mecaluxu nadal będzie optymalnie wszystkim zarządzać”, zapewnia Guillemo Gutiérrez.

„Kolejną korzyścią jest to, że system działa w sieci. Możliwość połączenia się z dowolnego miejsca z siecią VPN w celu sprawdzenia, jak przebiega praca, jest bardzo przydatna w zarządzaniu magazynem” – podkreśla Kierownik Zakładu.

Moc danych

Analiza danych jest podstawą strategii firmy Sal Vesta w zakresie identyfikowania możliwości doskonalenia. Jak mówi Kierownik Zakładu: „W naszym magazynie generowana jest duża ilość danych, dotyczących np. liczby przyjęć i liczby wydań towaru, terminowości dostaw, czy różnych charakterystyk produktów. Chcieliśmy mieć system, który mógłby analizować i wizualizować wszystkie te informacje, abyśmy mogli w razie potrzeby wprowadzać korekty”.

Aby móc podejmować decyzje na podstawie danych, firma wdrożyła moduł Supply Chain Analytics Software, stanowiący rozszerzenie systemu Easy WMS zaprojektowany specjalnie w celu dostarczania użytecznych informacji na temat kluczowych działań w magazynie. Dzięki temu narzędziu osoby odpowiedzialne w firmie za logistykę mogą wprowadzać usprawnienia zwiększające wydajność w oparciu o obiektywne informacje.

Interfejs modułu Supply Chain Analytics Software prezentuje większość wskaźników, jakie należy uwzględnić w analizie funkcjonowania magazynu, m.in. dotyczące przyjęć, wydań, kompletacji oraz pojemności magazynowej. „Moduł dostarcza nam w wygodnej, wizualnej formie wszystkie informacje, których potrzebujemy, aby móc jak najszybciej podejmować stosowne decyzje” – wskazuje Guillem Gutiérrez.

Zalety cyfrowej logistyki

Sal Vesta zdecydowała się zrezygnować z outsourcingu obsługi logistycznej i zarządzać operacjami odbywającymi się w magazynie we własnym zakresie. Dzięki temu ma lepszą kontrolę nad towarem i jest w stanie zapewnić odbiorcom terminowe dostawy soli.

Z pomocą Easy WMS sprawnie mierzy się z wszelkimi trudnościami i zmianami na rynku, takimi jak sytuacja związana z pandemią koronawirusa. „Na szczęście mimo pandemii radzimy sobie dobrze. W 2020 roku osiągnęliśmy praktycznie takie same wyniki jak w 2019” – podsumowuje Kierownik Zakładu.

Sal Vesta działa w oparciu o gromadzenie i analizę jak największej ilości danych na temat łańcucha dostaw w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy. Dzięki systemowi zarządzania magazynem Easy WMS i modułowi Supply Chain Analytics Software firma zoptymalizowała cały proces – od przyjęć towaru po wysyłkę zamówień.

Otrzymaliśmy dokładnie takie oprogramowanie magazynowe, jakiego potrzebowaliśmy. Easy WMS całkowicie spełnia nasze potrzeby. Ułatwia pracę operatorom, zapewniając im wskazówki i dostęp do wszelkich niezbędnych informacji, a przy tym jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Moduł Supply Chain Analytics Software natomiast prezentuje wskaźniki KPI i generuje raporty, pomagając nam w podejmowaniu decyzji usprawniających magazyn.

Guillem GutiérrezKierownik Zakładu firmy Sal Vesta

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta