Nestlé uruchamia w Argentynie magazyn do składowania mleka w proszku

Nestlé uruchamia w Argentynie magazyn do składowania mleka w proszku

Magazyn Nestlé w Argentynie został wyposażony przez Mecalux w system Pallet Shuttle

Nestlé logo

Koncern Nestlé rozbudował fabrykę mleka w proszku, napojów kakaowych oraz zamienników mleka dla niemowląt w Villa Nueva w Argentynie. Wzrost produkcji pociągnął za sobą konieczność uruchomienia nowego magazynu, który został wyposażony w regały wjezdne z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle Mecaluxu. Rozwiązanie to wykorzystuje całą dostępną powierzchnię, zapewniając pojemność magazynową dla 2668 palet oraz sprawny przepływ ok. 500 palet dziennie.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Dziewięćdziesiąt lat w Argentynie

Nestlé, największy na świecie koncern spożywczy, istnieje od 1866 roku, a jego misją na rynkach 197 krajów jest zachęcanie mieszkańców do zdrowszego życia. Nestlé zarządza wieloma markami i oferuje ogromną różnorodność produktów, takich jak m.in. żywność dla niemowląt, wody mineralne, płatki śniadaniowe, kawa, herbata, mleko w proszku, słodycze oraz karmy dla zwierząt.

Do Argentyny koncern zawitał w 1930 roku i od tamtej pory dba o lepszą jakość życia konsumentów. „Jesteśmy tutaj już 89 lat, co jest dla nas szczególnym osiągnięciem” – zaznacza Claudio Marmo, Supply Chain Development Manager w Nestlé Argentina.

Koncern posiada w Argentynie sześć zakładów produkcyjnych: w Buenos Aires, Mendozie, Córdobie i Santa Fe, w których zatrudnia ponad 2000 osób. W stolicy mieści się również centrala Nestlé Argentina.

Rozbudowa fabryki

W mieście Villa Nueva w prowincji Córdoba, „jednym z największych w kraju skupisk przedsiębiorstw z branży mleczarskiej” – dodaje Claudio Marmo, Nestlé posiada fabrykę mleka w proszku, napojów kakaowych i zamienników mleka, które są dostępne w sprzedaży zarówno w Argentynie, jak i w innych krajach Ameryki Łacińskiej.

W tym roku w fabryce uruchomiono nową linię produkcyjną, z której schodzi rocznie 10 milionów litrów mleka sterylizowanego metodą UHT (ultra high temperature) do produktów marek Nesquik, Nido i NAN.

Rozbudowa produkcji odbyła się niestety kosztem powierzchni magazynowej przeznaczonej do składowania gotowych produktów. „Chcieliśmy więc odzyskać utraconą pojemność bez konieczności budowy nowego obiektu albo korzystania z usług magazynowych firm zewnętrznych” – wyjaśnia Claudio Marmo.

Nowy projekt Nestlé

W celu rozwiązania tego problemu przedsiębiorstwo zdecydowało się na umieszczenie regałów tuż przy nowej linii produkcyjnej. Operatorzy pobierają produkty, które schodzą z produkcji, i umieszczają je na regałach zlokalizowanych naprzeciwko. Jak zauważa Supply Chain Development Manager, dzięki temu nastąpiła: „optymalizacja obiegu ładunków, a w konsekwencji logistyki wewnętrznej”.

Do tego magazynu Nestlé szukało rozwiązania, które pozwoliłoby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie było dostosowane do specyfiki produktów „o różnorodnych wymiarach i sezonowej sprzedaży” – wspomina Claudio Marmo. Z tego powodu zwrócił się o pomoc do Mecaluxu.

Oba przedsiębiorstwa wielokrotnie współpracowały nie tylko w Argentynie, ale także w innych krajach, w których obie firmy prowadzą działalność. Mecalux wyposażył m.in. magazyn karm dla zwierząt w Chile i magazyn kawy w kapsułkach w Hiszpanii.

Zwróciliśmy się do Mecaluxu z uwagi na pozytywne doświadczenia z poprzednich projektów. Znana jest nam już bowiem jakość produktów tej firmy oraz jej solidność jako dostawcy. W przypadku tego magazynu było dla nas oczywiste, że musi on być możliwie jak najbardziej zautomatyzowany” podkreśla Claudio Marmo.

Mając na uwadze oczekiwania Klienta, Mecalux zaproponował wyposażenie magazynu w regały wjezdne z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle. Rozwiązanie to spełnia dwa najważniejsze wymogi: maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń magazynu, zwiększając jego pojemność, a także zapewnia dużą dynamikę operacji magazynowych.

Regały o wysokości 8 m są podzielone na cztery poziomy ładunkowe. Mieści się na nich 2668 palet. Ładunki są obsługiwane metodą FIFO (first in, first out), a zatem palety są odkładane z jednej strony regału, pobierane zaś z drugiej (przy rampach załadunkowych), co przekłada się na odpowiednią rotację produktów.

Każdego dnia z produkcji do magazynu przyjmowanych jest średnio 200 palet (150 z mlekiem w proszku i 50 z zamiennikami mleka), natomiast 250–300 palet go opuszcza, by trafić do odbiorców w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Pallet Shuttle to system, który doskonale się sprawdza w przypadku tak intensywnego obiegu ładunków. Pozwala ograniczyć udział operatorów w pracach magazynowych do niezbędnego minimum. Magazynierzy nie muszą wjeżdżać wózkami widłowymi do kanałów towarowych, aby odłożyć czy pobrać towar, gdyż jest to zadanie wózka Pallet Shuttle.

Działanie systemu Pallet Shuttle jest bardzo proste. Claudio Marmo podkreśla, że: „pracownicy magazynu w krótkim czasie opanowali jego obsługę”. Operator za pomocą wózka wysokiego składowania umieszcza na początku odpowiedniego kanału wózek Pallet Shuttle, a nad nim paletę. Resztę, czyli transport palety na pierwsze wolne miejsce na końcu kanału, wykonuje wózek Pallet Shuttle. Pobieranie palet odbywa się w odwrotnej kolejności.

Claudio Marmo – Supply Chain Development Manager w Nestlé Argentina
Mecalux zrealizował dla nas wiele projektów, znamy więc jakość jego produktów i solidność obsługi. System magazynowy zastosowany w fabryce spełnia nasze potrzeby: zapewnia nam większą pojemność bez konieczności budowy nowego obiektu”.

Elastyczny proces logistyczny

Nowy magazyn Nestlé, jest przeznaczony do składowania wszystkich produktów wytwarzanych w fabryce w Villa Nueva. Instalacja regałów wjezdnych z systemem Pallet Shuttle zreorganizowała i usprawniła procesy logistyczne firmy pod trzema głównymi względami: pojemności, elastyczności i szybkości.

Zastosowane w tym obiekcie regały maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię, aby pomieścić więcej produktów. Ponadto jest możliwe dostosowanie ich do składowania różnego typu produktów, natomiast obsługujący je samojezdny wózek Pallet Shuttle zapewnia stały przepływ ładunków.

Inwestycja ta stanowi punkt zwrotny dla działalności Nestlé w Argentynie. Obejmuje nie tylko uruchomienie nowej linii produkcyjnej, ale także modernizację procesów logistycznych, co z pewnością docenią odbiorcy i konsumenci produktów koncernu w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Korzyści dla firmy Nestlé

  • Magazyn połączony z produkcją: regały znajdują się naprzeciw linii produkcyjnych, dzięki czemu operatorzy mogą odbierać palety z gotowymi produktami i od razu umieszczać je na wyznaczonych miejscach.
  • Stały przepływ ładunków: system Pallet Shuttle każdego dnia przyjmuje 200 palet i wydaje od 250 do 300.
  • Optymalizacja wykorzystania miejsca: regały z systemem Pallet Shuttle umożliwiają składowanie 2668 palet z mlekiem w proszku, napojami mlecznymi i kakaowymi, żywnością dla niemowląt i innymi produktami.
Magazyn firmy Nestlé
Pojemność magazynowa: 2668 palet
Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 8 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta