Wywiad z Itamarem Ferrari, Kierownikiem Działu Logistyki w Copacol

03 paź 2022
Itamar Ferrari, Kierownik Działu Logistyki w Copacol

“Dzięki automatyzacji jesteśmy w stanie dostosowywać się do zmian zachodzących na rynku”

Wywiad z Itamarem Ferrarim z Copacol

Brazylijska spółdzielnia rolnicza Copacol, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży artykułów spożywczych, scentralizowała swoją logistykę w jednym centrum dystrybucyjnym, zlokalizowanym w gminie Corbélia w stanie Parana. W obiekcie znajdują się dwa automatyczne magazyny, których pracą kieruje oprogramowanie magazynowe Easy WMS. System ten zapewnia pełną identyfikowalność produktów, gwarantując bezpieczeństwo żywności. Itamar Ferrari, Kierownik Logistyki w spółdzielni Copacol, wyjaśnia, jak automatyzacja i informatyzacja poprawiły kontrolę nad asortymentem liczącym 17 486 produktów, zwiększyły o 20% wydajność oraz usprawniły dystrybucję 925 ton mięsa dziennie.

Mecalux rozmawiał z Itamarem Ferrari, Kierownikiem Działu Logistyki w Copacol, który wyjaśnił, w jaki sposób technologia pozwoliła zwiększyć wydajność i zapewniła pełną identyfikowalność produktów składowanych przez tą brazylijską spółdzielnię spożywczą.

  • W którym momencie zdali sobie państwo sprawę, że Copacol musi zmodernizować swoją logistykę?

    Fabryki Copacolu rozwijały się wraz z naszą ofertą. W rezultacie pojemność magazynowa, jaką dysponowaliśmy, stała się niewystarczająca, aby pomieścić wszystkie produkty. Wówczas uświadomiliśmy sobie, że musimy usprawnić obsługę odbiorców oraz zyskać więcej miejsca do składowania towaru naszego i naszych klientów, aby wyeliminować problemy.

  • Jakiego rodzaju były to problemy?

    Na przykład, przygotowując zamówienia, musieliśmy szukać produktów w różnych miejscach magazynu. Z tego powodu w magazynie panował wzmożony ruch towaru i personelu i zdarzało się, że nie mogliśmy zrealizować zamówienia, ponieważ nie mieliśmy danego produktu w odpowiednim miejscu i czasie. Naszymi głównymi problemami były niedobory personelu i nie najlepsza kontrola nad procesem.

    Teraz możemy przemieszczać towar jednym kliknięciem i w sposób zautomatyzowany
  • Czy to dlatego zdecydowali się państwo na automatyzację logistyki?

    To, co do tej pory robiliśmy ręcznie, chcieliśmy robić równie dobrze, a nawet lepiej, automatycznie. Aby się przekonać, czy jest to możliwe, zanim zapadła ostateczna decyzja budowy automatycznego magazynu, odwiedziliśmy obiekty innych firm, które już korzystały z tej technologii. Dzięki temu wiedzieliśmy zawczasu, że automatyzacja spełni nasze potrzeby. Następnie zaprojektowaliśmy cały proces magazynowy tak, aby maszyny i roboty pracujące pod kierunkiem oprogramowania robiły dokładnie to, czego oczekujemy.

  • Jakie jeszcze mieli państwo potrzeby logistyczne?

    Kolejnym wymogiem przy uruchamianiu tego centrum dystrybucyjnego było ułatwienie obsługi artykułów spożywczych wymagających kontrolowanej temperatury. Było dla nas oczywiste, że obsługa ta musi być zautomatyzowana, bo automatyzacja pozwala ograniczyć obecność personelu w środowisku o niskiej temperaturze, a także zwiększyć wydajność, co przekłada się na szybszą realizację zamówień.

  • Magazyn brazylijskiej spółdzielni spożywczej Copacol w gminie Corbélia
    „Dzięki systemowi Easy WMS zyskaliśmy identyfikowalność produktów i widoczność całego procesu oraz większą produktywność”

    Które z usprawnień okazały się dla państwa najważniejsze?

    Dotychczas ładunki były pobierane z regałów przez operatorów obsługujących wózki widłowe. Towary były tymczasowo składowane na posadzce, a stamtąd transportowane na rampy, gdzie odbywał się załadunek na ciężarówki. Teraz możemy przemieszczać palety jednym kliknięciem i w sposób zautomatyzowany, co powoduje, że cały proces przebiega wydajnie, niezawodnie i bezpiecznie. Dzięki temu, gdy otrzymujemy zamówienie od klienta, mamy pewność, że oprogramowanie sprawnie zorganizuje jego przygotowanie i wysyłkę, ponieważ wszystkie dane są już w systemie.

  • Jak ważna jest identyfikowalność ładunków dla przedsiębiorstwa spożywczego, jakim jest Copacol i jak pomógł ją uzyskać system zarządzania Easy WMS?

    Easy WMS optymalizuje i usprawnia naszą pracę. Oprogramowanie pozwoliło nam zwiększyć produktywność, zapewnia pełną identyfikowalność produktów i transparentność całego procesu w czasie rzeczywistym. Dla przedsiębiorstwa działającego na tak dużą skalę jak nasze identyfikowalność jest priorytetem, gdyż gwarantuje odpowiednią obsługę klienta końcowego. Wymogi konsumentów rosną, a my musimy nie tylko zaspokoić ich potrzeby, ale także zagwarantować bezpieczeństwo żywności, którą magazynujemy. Bez pełnej identyfikowalności produktów nie byłoby możliwe tak szybkie i sprawne rozwiązywanie problemów, na jakie pozwala Easy WMS.

  • Jaką rolę odegrała logistyka i automatyka podczas pandemii?

    Logistyka z pewnością odegrała kluczową rolę podczas pandemii, ponieważ wciąż musieliśmy zapewnić konsumentom dostawy produktów, których potrzebowali. Dzięki automatyzacji byliśmy w stanie dostosować się do nowych warunków i protokołów bezpieczeństwa, aby chronić zdrowie naszych pracowników, partnerów i konsumentów.

  • Jak przedstawiają się plany Copacolu na przyszłość?

    Naszą misją jest produkcja zdrowych i smacznych artykułów spożywczych. Dlatego jesteśmy tak wymagający, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności. Na poziomie logistycznym automatyzacja pozwala nam podejmować bardziej ambitne wyzwania. Posiadamy zdecentralizowane centra dystrybucyjne, które być może potrzebują automatycznych rozwiązań magazynowych takich jak to, które posiadamy w tym obiekcie. Świadomość, że możemy polegać na takim systemie, pokazuje, że możliwość automatyzacji procesów jest zawsze dobrym rozwiązaniem.